Har du tjek på havens frø og blomster til Havens Dag den 14. september?
12.9.2025 11:15:00 CEST | Landbrugs- og Fiskeristyrelsen | Pressemeddelelse
Havesæsonen er langtfra forbi. Du kan både så og plante i løbet af efteråret – og lægge planer for den kommende sæson, fx i forbindelse med Havens Dag. Men det er ikke ligegyldigt, hvor du køber dine planter og frø. Hvis du vil være på den sikre side, skal du købe planter og frø i en fysisk butik, fx et havecenter, planteskole el.lign. eller på hjemmesider som garanterer, at deres frø og planter overholder EU-lovgivning og national lovgivning. Sådan lyder rådet fra Landbrugs- og Fiskeristyrelsen.

Har du planer om en tur ud i det grønne i weekenden? I så fald er du ikke den eneste, for søndag den 14. september er havefolket i gang. Det er nemlig Havens Dag, hvor havecentre og planteskoler fejrer haven og alle dens vidunderligheder. Dagen er derfor også en oplagt anledning til at lægge planer for den kommende havesæson, plante nye gevækster og få bedene til at stå snorlige, så de kan blomstre fint til foråret.
Men inden du går shopamok med nye planter og frø til haven, så kan det være en god ide at have styr på, hvor dine nye planter og frø kommer fra. Planter og frø fra lande uden for EU kan nemlig indeholde bakterier, svampe, insekter eller virus, der kan true natur og planteproduktion i Danmark. Derfor opfordrer Landbrugs- og Fiskeristyrelsen i forbindelse med Havens Dag til, at man køber planter og frø hos et fysisk salgssted og er ekstra opmærksom ved handel på internettet.
”Det kan være fristende at shoppe planter og frø på internettet, men det kræver omhu, hvis de planter og frø, man køber, er fra lande uden for EU. Vi råder derfor til, at man køber planter og frø i en fysisk butik eller på hjemmesider, som står inde for, at produkterne overholder både dansk lovgivning og EU-lovgivning. På den måde kan man som haveejer være med til at sikre, at vi ikke får alvorlige skadegørere som fx bakterier, svampe, insekter eller virus ind i vores haver og natur i Danmark,” siger Kristine Riskær, kontorchef for Planter & Biosikkerhed i Landbrugs- og Fiskeristyrelsen.
PlantHealth4Life-kampagne
Opfordringen fra Landbrugs- og Fiskeristyrelsen sker som led i EU-kampagnen PlantHealth4Life, der har til formål at gøre borgere i Europa mere opmærksomme på, hvor vigtig plantesundhed er for vores natur, miljø, økonomi og dagligdag.
Du kan læse mere om kampagnen her:
https://www.efsa.europa.eu/da/plh4l
Læs mere om plantesundhed på Landbrugs- og Fiskeristyrelsens hjemmeside her:
Billeder
Om Landbrugs- og Fiskeristyrelsen
Landbrugs- og Fiskeristyrelsen er en styrelse under Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri og omfatter en central del med afdelinger i både København og Sønderjylland samt en regional fiskerikontrol med lokalafdelinger flere steder i landet og tre fiskerikontrolskibe.
Følg pressemeddelelser fra Landbrugs- og Fiskeristyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landbrugs- og Fiskeristyrelsen
Undgå at få en uønsket julegave med hjem fra julerejsen23.12.2025 06:35:00 CET | Pressemeddelelse
Skal du ud og rejse uden for EU i løbet af vinteren? I så fald skal du være opmærksom på, at du ikke får en hadegave med retur, hvis du tager planter, frugt eller blomster med retur fra de varmere himmelstrøg.
Danske juletræer har kurs mod udlandet – med papirerne på plads19.12.2025 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der har været fuld gang i den danske eksport af juletræer til hele verden. I denne søde juletid har Landbrugs- og Fiskeristyrelsen derfor været i fuld sving med at sikre, at julen i udlandet ikke spoleres af uønskede gæster i de juletræer, som sendes afsted.
100 millioner kroner til nye grønne fødevareprojekter16.12.2025 15:05:56 CET | Pressemeddelelse
Grønt Udviklings- og Demonstrationsprogram åbner i dag en ny ansøgningsrunde til en pulje med 100 millioner kroner. De 100 millioner kroner skal gå til projekter, der kan styrke den grønne omstilling af den danske fødevaresektor. Puljen kan søges frem til 19. februar 2026.
Dansk tangeventyr under opsejling i Odsherred27.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Uudnyttet og med et kæmpe potentiale – tangprojekt vil knække koden til at dyrke nye tangarter, så forbrugere i fremtiden kan få friskdyrket tang direkte fra den danske kyst.
Fredning af laks og ørred i ferskvand frem til 28. februar 202626.11.2025 09:16:46 CET | Pressemeddelelse
Frem til den 28. februar 2026 er det forbudt at fange laks og ørred i ferskvand. Fredningen af fiskene skyldes, at laks og ørred gyder i denne periode og derfor skal have fred.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
