Ny rapport: Forskere har svært ved at få tech-giganterne til at udlevere data

Del

Halvdelen af forskerne i undersøgelsen angiver, at de oplever så store udfordringer med at få adgang til relevante data, at de undgår at forsøge at forske i specifikke platforme. Nye EU-regler og nyt tiltag skal sikre forskerne bedre dataadgang.

Solid dataadgang er en forudsætning for at undersøge fænomener på digitale platforme. Det kan for eksempel være spredningen af misinformation på sociale medier, eksponering for skadeligt indhold online eller unges brug af sociale medier. Men mange forskere må opgive eller ændre forskningsprojektet, fordi nogle tech-giganter ikke udleverer tilstrækkelige data.

Det viser en ny undersøgelse  fra Digitaliseringsministeriets ’Center for sociale medier, tech og demokrati’, som har set nærmere på forskeres erfaringer med dataadgang.

”Rapporten understreger for mig, hvor vigtigt det er, at vi gør mere for at sikre god og stabil adgang til data fra tech-giganterne, så vi kan blive klogere på digitale problemstillinger, som har så stor betydning for vores tilværelse i dag. Derfor igangsætter vi en monitoreringsindsats, så vi sikrer, at de nye EU-regler rent faktisk kommer til at give forskere bedre adgang til tech-giganternes data. Det skal ikke være tech-giganterne, som bestemmer, hvad vi som samfund må og ikke må få viden om,” siger digitaliseringsminister Caroline Stage.

Mange undgår at forske i Facebook, X og Instagram

Halvdelen af de adspurgte forskere i undersøgelsen har undgået specifikke tech-giganter i deres forskning, fordi de ikke har kunnet få adgang til data fra platformen eller søgemaskinen.

Blandt de forskere, som har undgået specifikke platforme, har 65 pct. undgået at bruge data fra Facebook, 53 pct. har undgået X, og 36 pct. har undgået Instagram. Hver tredje af de adspurgte forskere har måttet redesigne et igangværende forskningsprojekt som følge af udfordringer med dataadgang, for eksempel fordi adgangen til data er blevet ændret i løbet af projektet.

Ny dataadgangs-tracker skal holde øje med forskeres adgang til data  

Rapporten udgør første del af et løbende fokus på at undersøge, hvilken betydning artikel 40 i DSA, har for forskernes adgang til data fra tech-giganternes platforme.  

Næste del igangsætter en monitoreringsindsats, der består af en dataadgangs-tracker, hvor forskere kan registrere, når de ansøger om dataadgang i henhold til DSA artikel 40 samt udfaldet af deres ansøgning. 

Dataadgangs-trackeren lanceres i oktober 2025, samtidig med DSA artikel 40 finder fuld anvendelse. Monitoreringen skal medvirke til at vurdere, hvorvidt målet om at sikre solid forskeradgang til data indfries i praksis.

Om undersøgelsen

’Center for sociale medier, tech og demokrati’ har gennemført en spørgeskemaundersøgelse blandt 477 forskere fra danske universiteter om, hvorvidt de har arbejdet med data fra tech-giganternes platforme eller søgemaskiner, samt hvilke udfordringer de måtte være stødt på i den forbindelse. 222 af de adspurgte forskere har arbejdet med data fra de pågældende platforme. Disse 222 forskeres svar på spørgeskemaet danner grundlag for undersøgelsens resultater. Spørgeskemaundersøgelsen blev gennemført i perioden 26. august 2024 – 16. september 2024.

Kontakter

Links

Følg pressemeddelelser fra Digitaliseringsministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Digitaliseringsministeriet

Fem nye tommelfingerregler skal hjælpe forældre, børn og unge i den digitale hverdag1.7.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Der er et kæmpe eksperiment i gang, når det handler om børn og unges liv på digitale medier. Det gælder både skærmforbrug, men også det indhold, de bliver eksponeret for på digitale medier. Det er udfordringer, der skal løses i fællesskab. Derfor lancerer Alliancen for et trygt og godt digitalt børne- og ungeliv nu fem tommelfingerregler, som skal være med til at hjælpe forældre og skabe tryggere rammer for børn og unges færden på nettet.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye