Ny rapport: Forskere har svært ved at få tech-giganterne til at udlevere data
Halvdelen af forskerne i undersøgelsen angiver, at de oplever så store udfordringer med at få adgang til relevante data, at de undgår at forsøge at forske i specifikke platforme. Nye EU-regler og nyt tiltag skal sikre forskerne bedre dataadgang.
Solid dataadgang er en forudsætning for at undersøge fænomener på digitale platforme. Det kan for eksempel være spredningen af misinformation på sociale medier, eksponering for skadeligt indhold online eller unges brug af sociale medier. Men mange forskere må opgive eller ændre forskningsprojektet, fordi nogle tech-giganter ikke udleverer tilstrækkelige data.
Det viser en ny undersøgelse fra Digitaliseringsministeriets ’Center for sociale medier, tech og demokrati’, som har set nærmere på forskeres erfaringer med dataadgang.
”Rapporten understreger for mig, hvor vigtigt det er, at vi gør mere for at sikre god og stabil adgang til data fra tech-giganterne, så vi kan blive klogere på digitale problemstillinger, som har så stor betydning for vores tilværelse i dag. Derfor igangsætter vi en monitoreringsindsats, så vi sikrer, at de nye EU-regler rent faktisk kommer til at give forskere bedre adgang til tech-giganternes data. Det skal ikke være tech-giganterne, som bestemmer, hvad vi som samfund må og ikke må få viden om,” siger digitaliseringsminister Caroline Stage.
Mange undgår at forske i Facebook, X og Instagram
Halvdelen af de adspurgte forskere i undersøgelsen har undgået specifikke tech-giganter i deres forskning, fordi de ikke har kunnet få adgang til data fra platformen eller søgemaskinen.
Blandt de forskere, som har undgået specifikke platforme, har 65 pct. undgået at bruge data fra Facebook, 53 pct. har undgået X, og 36 pct. har undgået Instagram. Hver tredje af de adspurgte forskere har måttet redesigne et igangværende forskningsprojekt som følge af udfordringer med dataadgang, for eksempel fordi adgangen til data er blevet ændret i løbet af projektet.
Ny dataadgangs-tracker skal holde øje med forskeres adgang til data
Rapporten udgør første del af et løbende fokus på at undersøge, hvilken betydning artikel 40 i DSA, har for forskernes adgang til data fra tech-giganternes platforme.
Næste del igangsætter en monitoreringsindsats, der består af en dataadgangs-tracker, hvor forskere kan registrere, når de ansøger om dataadgang i henhold til DSA artikel 40 samt udfaldet af deres ansøgning.
Dataadgangs-trackeren lanceres i oktober 2025, samtidig med DSA artikel 40 finder fuld anvendelse. Monitoreringen skal medvirke til at vurdere, hvorvidt målet om at sikre solid forskeradgang til data indfries i praksis.
Om undersøgelsen
’Center for sociale medier, tech og demokrati’ har gennemført en spørgeskemaundersøgelse blandt 477 forskere fra danske universiteter om, hvorvidt de har arbejdet med data fra tech-giganternes platforme eller søgemaskiner, samt hvilke udfordringer de måtte være stødt på i den forbindelse. 222 af de adspurgte forskere har arbejdet med data fra de pågældende platforme. Disse 222 forskeres svar på spørgeskemaet danner grundlag for undersøgelsens resultater. Spørgeskemaundersøgelsen blev gennemført i perioden 26. august 2024 – 16. september 2024.
Kontakter
Michael Højgaard BangPresserådgiver
Tlf:+45 72 28 24 16mihb@digmin.dkLinks
Følg pressemeddelelser fra Digitaliseringsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Digitaliseringsministeriet
Europæiske ministre støtter dansk erklæring om bedre beskyttelse af børn online10.10.2025 12:00:52 CEST | Pressemeddelelse
Ministre fra 27 europæiske lande har netop underskrevet erklæringen ’The Jutland Declaration’ om behovet for bedre beskyttelse af børn og unge online.
Regeringen: Børn og unge under 15 år skal ikke have sociale medier7.10.2025 12:52:11 CEST | Pressemeddelelse
Børn og unge under 15 år skal ikke være på sociale medier. Sådan lyder det i et nyt udspil, som digitaliseringsministeren præsenterer i dag. Med fem målsætninger vil regeringen skabe en tryggere barndom i en digital virkelighed.
Ny aftale skal sikre bedre brug af det digitale i skoler og fritidslivet6.10.2025 10:02:20 CEST | Pressemeddelelse
Forældre skal hjælpes til at lave kollektive aftaler om det digitale, og kommuner, skoler og fritidstilbud skal have særligt fokus på utilsigtede konsekvenser ved digitalisering. Det er blandt målsætningerne i en ny aftale mellem regeringen, KL og parterne på skoleområdet.
11 nye anbefalinger skal styrke børn og unges digitale liv25.9.2025 10:00:24 CEST | Pressemeddelelse
Flere muskler til at holde øje med techgiganterne, nye myndighedsvejledninger og bedre beskyttelse af digitalt udsatte børn og unge. Det er nogle af de anbefalinger, som ’Alliancen for et trygt og godt digitalt børne- og ungeliv’ i dag lancerer.
Ny aftale skal klæde forældre bedre på, når børn skal have deres første telefon19.9.2025 10:06:56 CEST | Pressemeddelelse
For at understøtte bedre beskyttelse af børn og unge på digitale enheder går en lang række aktører nu sammen om en ny aftale, der skal ruste forældre og børn, når en telefon til et barn eller ung skal købes. Fremover vil en gruppe teleselskaber og butikker nemlig hjælpe med at stille information og vejledning til alderssvarende digitale enheder og indstillinger til rådighed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum