Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø

Robotskærer kan mindske støv i arbejdsmiljøet med op til 98 procent

Del

Forskere fra NFA har afprøvet en robotskærer på byggematerialer som fibergips og fibercement. De finder stort potentiale for at minimere støv i arbejdsmiljøet.

Det er et støvende arbejde at skære byggematerialer til. Men måske kan det ændre sig.

I en ny rapport har forskere fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA) testet en robotskærer med udsug og vist, at den kan mindske mængden af støv i arbejdet betydeligt. For de mest støvende materialer med helt op til 90-98 procent sammenlignet med mere almindelige metoder.

Det kan være godt nyt for medarbejdere i byggebranchen, der arbejder med at skære i byggeplader lavet af for eksempel fibergips og fibercement.

  • Udsættelse for støv kan betyde store udfordringer for sundheden og kan på langt sigt føre til blandt andet KOL og kræft. Derfor er det vigtigt at minimere, hvor meget støv man indånder i løbet af arbejdsdagen, fortæller Keld Alstrup Jensen, der er professor på NFA og står i spidsen for projektet.

Størst effekt ved mest støvende byggematerialer

I dette projekt testede forskerne en mobil robotskærer – en automatiseret skærer, som kan flyttes med rundt på byggepladserne og betjenes digitalt; for eksempel ved hjælp af en app.

Undersøgelsen blev lavet ved at sammenligne støvmængden, når en håndværker skar med hobbykniv og dyksav med udsug, – de klassiske måder at skære på – og når håndværkeren brugte robotskæreren med udsug.

I et testkammer skar forskerne i fire materialer, der ofte bliver brugt i byggebranchen:

  • Fibercement
  • Fibergips
  • Almindelig gips
  • Krydsfinér

Her kunne de se et fald i det frigivne støv på 90-98%, når de mest støvende materialer – fibercement og fibergips – kom igennem robotskæreren. Krydsfinér var det materiale, der frigav mindst støv. Her kunne forskerne se et fald på ca. 50 procent, når de brugte robotskæreren.

  • Vores rapport viser, at medarbejdere kan blive udsat for ret meget støv, når de skærer i disse byggematerialer, selv med udsug på værktøjet. Den gode nyhed er, at der kan være mulighed for at mindske dette betydeligt ved at bruge en robotskærer med udsug, siger Keld Alstrup Jensen.

Han fremhæver dog, at forskerne kun har afprøvet robotskæreren i et testkammer. Det vil kræve forsøg ude på rigtige arbejdspladser, hvis effekten i et reelt arbejdsmiljø skal slås fast. Der er nemlig også andre faktorer, der kan spille en rolle i forhold til eksponeringen for støv, end udledningen af støv fra den specifikke skæreproces.

Hvordan mindsker man støv på arbejdspladsen?

Med forsøget undersøger forskerne, om robotskæreren kan reducere medarbejdernes udsættelse for støv. Arbejdspladser kan dog allerede komme et godt stykke med at forebygge udsættelse for skærestøv gennem tre gode råd:

  • Brug effektivt sug på hurtigtgående værktøj og luft ud.
  • Hold arbejdsområdet rent, og fjern skæreaffaldet.
  • Brug værnemidler.

Nøgleord

Kontakter

Links

Om Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA)

Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA) forsker, formidler, uddanner forskere og rådgiver myndigheder for at bidrage til et sundt og sikkert arbejdsmiljø. 

NFA er en uafhængig sektorforskningsinstitution under Beskæftigelsesministeriet (BM) og den største forskningsinstitution på arbejdsmiljøområdet i Danmark. Vi vægter faglighed og nytænkning højt, og er anerkendt både nationalt og internationalt for at udføre forskning indtil højeste internationale niveau. Vi har næsten 200 videnskabelige publikationer årligt, og ca. 70 procent bliver offentliggjort i toptidsskrifter, der er relevante for NFA's forskningsområder.

Følg pressemeddelelser fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye