Dagrofa ApS

Skøjtetalenter i Aalborg får penge fra SPAR

Del

En donation på 10.000 kroner skal hjælpe Aalborg Skøjteløberforening med at forebygge skader og styrke medlemmernes præstationer.

Aalborg Skøjteløberforening henter 10.000 kr. fra SPAR, overrakt af købmand Claus Kragh.
Aalborg Skøjteløberforening henter 10.000 kr. fra SPAR, overrakt af købmand Claus Kragh.

Aalborg Skøjteløberforening har netop modtaget 10.000 kr. i støtte fra SPAR. Donationen skal gå til nyt træningsudstyr, der skal hjælpe foreningens cirka 120 medlemmer med at forbedre deres præstationer og forebygge skader. En håndsrækning, der falder på et tørt sted i en forening, hvor engagement og frivillighed er omdrejningspunktet.

”Vi er en forening drevet af frivillige, og midlerne er altid små. Derfor gør det en kæmpe forskel, når nogen vælger at tro på os – og på de unge skøjteløbere, der lægger så meget hjerte i det,” siger Malene Frisk Nysom, formand i Aalborg Skøjteløberforening.

Donationen er en af tre, som supermarkedskæden SPAR har uddelt i 2025 som led i en bredere indsats for at støtte det lokale foreningsliv. Tidligere på året blev danskerne inviteret til at indstille foreninger i deres lokalområde – og i alt tre modtagere er nu blevet udvalgt og belønnet med hver 10.000 kroner.

Hos SPAR er ønsket at styrke det lokale liv – ikke kun som supermarked, men som en aktiv spiller i hverdagen.

“Det handler om at give noget tilbage. Foreningslivet er limen i mange lokalsamfund, ikke kun her hos os – og vi vil gerne som kæde være med til at sikre, at det fortsat har gode vilkår,” siger købmand Claus Kragh fra SPAR på Saltumvej i Aalborg.

SPAR gentager initiativet i efteråret 2025, hvor foreninger over hele landet fra den 27. august 2025 igen har mulighed for at deltage i lodtrækningen om 3x 10.000 kr. på kædens Facebook-side. Supermarkedskæden håber, at endnu flere vil byde ind med forslag og lokale historier.

Nøgleord

Kontakter

Om Dagrofa

Med mere end 530 dagligvarebutikker fordelt over hele Danmark er Dagrofa en af landets førende virksomheder på det danske fødevaremarked. Dagrofa står bag dagligvarebutikkerne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb og ejer også Dagrofa Logistik, Dagrofa Foodservice, som er ledende leverandør til restauranter, hoteller og kantiner, samt Aarstiderne, pioner indenfor økologisk frugt og grønt og måltidskasser til danskerne. 

Følg pressemeddelelser fra Dagrofa ApS

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Dagrofa ApS

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye