Nye initiativer styrker foreningslivet i landdistrikterne
Med 30 nye initiativer vil regeringen mindske bureaukrati i foreningslivet og gøre det lettere at være frivillig. Det møder ros fra Landdistrikternes Fællesråd, som kalder det et vigtigt bidrag til at skabe mere liv og aktivitet i lokalsamfund og landsbyer, hvor der er størst behov for det.

Regeringen har i går præsenteret et nyt foreningsudspil Mindre bøvl – mere fællesskab, der skal løsne det bureaukratiske greb om frivillige foreninger. Det møder ros fra Landdistrikternes Fællesråd, som selv har kæmpet for at forbedre rammerne for foreningslivet og frivillige:
- Foreningsliv og frivillighed er et vigtigt fundament i landdistrikterne. Det er foreningslivet og de lokale frivillige, der binder livet sammen i lokalsamfund og landsbyer, og skaber liv og aktiviteter indenfor fx idræt, fællesskab og kultur. Det bliver nu lidt lettere med disse initiativer, siger formand Steffen Damsgaard og uddyber:
- Det er især godt, at man letter dokumentationsbyrden for foreningerne, så foreningslivet og det frivillige engagement ikke drukner i bureaukrati. Når man fjerner bureaukratisk bøvl, frigiver man energi hos de frivillige. Den energi vil igen blive brugt lokalt på det, der betyder noget: At skabe fællesskab, sammenhold og aktiviteter i lokalsamfundet.
- I landdistrikterne er det ofte foreningerne, der er rygraden i fællesskabet. Derfor har det stor betydning, at rammerne nu forbedres, så vi kan bruge mere tid på aktiviteterne og mennesker frem for papirarbejde og foreningsadministration.
Ud over meget foreningsadministration, så fremhæver formanden også muligheden for, at man vil gøre det lettere for foreninger at holde alt fra byfester, kræmmermarkeder til idrætsstævner, som en stor hjælp for foreningslivet.
- Selvom der fortsat er en stor del af befolkningen, der engagerer sig i det lokale civilsamfund, så er tendensen i mange landsbyer, at der er en mangel på frivillige hænder. Dén udvikling vil vi meget gerne vende, og derfor ser vi frem til, at de nye initiativer kan gavne i lokalsamfundene.
- Men udspillet er ikke ensbetydende med, at vi er i mål med at få lettet administrativt bøvl og gjort det nemmere at få tilladelser til aktiviteter og events. Så vi kommer til at fokusere på den endelige aftale, samt hvordan forenklingerne implementeres, så det giver den ønskede effekt, afslutter formanden.
Nøgleord
Kontakter
Helle VendelboPressechefLanddistrikternes Fællesråd
Tlf:31718938hve@landdistrikterne.dkFølg pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Lavere optag på videregående uddannelser uden for de største byer29.7.2025 10:15:00 CEST | Pressemeddelelse
For tredje år i træk starter blot 25 pct. af nye studerende på videregående uddannelser uden for de fire største byer. Samtidig bliver der optaget 248 færre studerende end sidste år. Landdistrikternes Fællesråd kalder ubalancen og den manglende udvikling bekymrende og opfordrer til nye politiske tiltag: Der er behov for udflytning af flere uddannelser samt flere incitamenter til de studerende, der vælger at starte på uddannelser i de mindre studiebyer.
Landdistrikter: 78 pct. søger fortsat mod de største byer5.7.2025 23:12:03 CEST | Pressemeddelelse
For tredje år i træk søger 78 pct. af ansøgerne ind på en videregående uddannelse i én af landets fire største byer. Tallene viser, at de politiske tiltag, der skal styrke uddannelsesmulighederne uden for storbyerne, endnu ikke har rykket væsentligt ved den geografiske skævhed, vurderer Landdistrikternes Fællesråd.
Landdistrikter: Nye anbefalinger bør følges op med massive investeringer i den kollektive trafik og mobilitetsløsninger26.6.2025 12:16:02 CEST | Pressemeddelelse
Landdistrikternes Fællesråd roser ekspertudvalgets fokus på fleksible transportløsninger og et styrket hovednet, som er vigtige for at binde landet bedre sammen gennem den kollektive trafik. Men det kræver politisk opbakning og massive investeringer i et stærkt rutenet og fleksible transportløsninger.
Landdistrikter: 99% er ikke nok – alle danskere skal have adgang til lynhurtigt internet26.6.2025 10:42:07 CEST | Pressemeddelelse
Der er netop indgået en bred politisk teleforligsaftale, der sætter retningen for Danmarks digitale infrastruktur frem mod 2030. Men i Landdistrikternes Fællesråd er skuffelsen stor, for ambitionen om kun at dække 99 % af danskerne med lynhurtigt internet er både utilstrækkelig og uretfærdig.
Landdistrikter: Alle danskere skal have adgang til lynhurtigt internet – alt andet er uambitiøst25.6.2025 13:24:35 CEST | Pressemeddelelse
Over 30.000 adresser kæmper fortsat med dårlig internetforbindelse, og størstedelen ligger i landdistrikterne. En ny teleaftale er på trapperne, men Landdistrikternes Fællesråd forudser, at aftalen ikke sikrer, at alle boliger, sommerhuse og virksomheder får adgang til en lynhurtig 1 Gbit/s-forbindelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum