Der er altid en lynhurtig ladestander inden for 25 km
Danskere med elbil har aldrig haft nemmere adgang til opladning, og der er ikke længere grund til bekymring, når batteriet nærmer sig nul. De seneste år har budt på massive investeringer - og alene energiselskabet OK har nu hurtig- eller lynladere inden for 25 kilometer – uanset hvor i landet, du befinder dig.

Rækkevidde og opladning har altid været vigtigt for elbilisterne og dem, der overvejer at skifte brændstofbilen ud. Tidligere var der god grund til bekymring over lademulighederne i Danmark, men udviklingen er gået stærkt de seneste år, og i dag er situationen en helt anden.
Uanset hvor man befinder sig i landet, er der nemlig altid en hurtig- eller lynladestander inden for en radius af 25 kilometer – og det gælder endda alene energiselskabet OK’s ladestandere. Derudover er der også flere andre aktører, der gør ladenetværket endnu mere omfattende.
Kigger man på antallet af OK-ladere i de forskellige regioner fører Region Midtjylland og Region Syddanmark an med flest hurtig- og lynladepunkter - og uanset hvor elbilisten bor, er der med en afstand på 25 kilometer til nærmeste hurtig- eller lynlader aldrig langt til strøm på bilen. Ud over de kraftigste ladestandere er der også tusindvis af såkaldte normalladere, der gør afstanden til opladning endnu kortere.
Lynhurtig udvikling
Det er godt nyt for både nuværende og kommende elbilister, for det gør hverdagen som elbilsejer tryg – og overgangen fra benzin til el er nemmere end nogensinde.
Samlet set er udviklingen gået voldsomt hurtigt de seneste år, hvor salget af elbiler også er eksploderet.
”Vi kan godt vinke farvel til rækkeviddeangsten. Det er simpelthen ikke et tema længere i Danmark. Der er sket rigtig meget på kort tid – både i antallet af ladestandere og for danskernes tryghed ved at køre elbil. Vi har investeret massivt i udbygningen af ladenetværket, og det kan mærkes,” siger OK’s markedsdirektør Kenneth Korsgaard og fortsætter:
”Når der i dag sælges væsentlig flere elbiler end fossilbiler, hænger det både sammen med elbilens komfort og køreegenskaber, økonomisk gevinst, større udvalg, klimahensyn, langt bedre ladeinfrastruktur og større tryghed i forhold til opladning,” siger han.
Flere ladere på vej
Selvom elbilister i dag har forholdsvis nem adgang til opladning, stopper udviklingen ikke her. OK fortsætter sin ambitiøse udbygning af ladeinfrastrukturen over hele Danmark – og det sker på alle markeder inden for e-mobilitet.
Det gælder både lyn- og hurtigladere til bilister, der skal hurtigt videre, og normalladere de steder, hvor bilen alligevel holder parkeret i længere tid – fx hjemme i carporten eller på arbejdspladsen.
Samtidig satser OK massivt på ladeinfrastruktur til tung transport, så der kan komme flere el-lastbiler ud på vejene.
”Der er stadig masser at tage fat på, og vi arbejder hver dag målrettet på at sikre, at danskerne kan oplade bilen hurtigt og billigt – uanset hvor de er i landet,” siger Kenneth Korsgaard.
Inden udgangen af 2025 forventer OK at have etableret omkring 6000 offentligt tilgængelige ladepunkter fordelt over hele landet.
Nøgleord
Kontakter
Rikke Bue LaumarkKommunikationskonsulent
ribl@ok.dkJens BomholtPresse- og kommunikationschef
Tlf:22 13 86 01kommunikation@ok.dk- OK er et bredt funderet energiselskab for private og erhverv. På hylderne er alt fra brændstof og ladestandere til grøn el og varmepumper.
- OK er desuden en af de største elleverandører i Danmark
- OK er et dansk andelsselskab med datterselskaber som Coop, Kamstrup, Enity og GodEnergi.
- OK omfatter mere end 680 tankstationer, mere end 250 svanemærkede vaskehaller samt mere end 85 truckstationer, og OK er således Danmarks største tankstationskæde.
- OK har mere end 4.100 offentligt tilgængelige ladepunkter til elbiler fordelt over hele landet.
- OK støtter over 3.600 lokale klubber og foreninger over hele landet.
Følg pressemeddelelser fra OK
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra OK
Vi oplever lige nu den længste periode uden negative elpriser siden energikrisen5.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Man skal flere måneder tilbage for at finde den seneste time med en elpris under nul. Det skyldes især minimal blæst og sol i Nordeuropa.
Har du styr på strømmen derhjemme? Her er de vigtigste sikkerhedstips3.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
De mange elapparater i hjemmet gør hverdagen nemmere, men de kræver også, at du har styr på sikkerheden. Her får du de vigtigste tips til sikre elinstallationer i hjemmet, så du undgår overbelastning, brand og andre uheld.
Som det første ladeselskab tilbyder OK nu hjemmeladning uden serviceaftale1.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det kommende farvel til elafgift og refusion har skubbet til markedet for hjemmeladning af elbiler. Nu tilbyder OK som det første ladeselskab en ladeboks hjemme i indkørslen uden serviceaftale.
Europæisk kulde fra både nord og syd betyder meget høje elpriser de næste dage25.11.2025 12:01:27 CET | Pressemeddelelse
Sne, kulde og manglende vind i både Sydeuropa og i vores nordiske nabolande presser elpriserne helt op mod 5 kroner pr. kWh i dag og i morgen.
OK sender stor økonomisk håndsrækning til Danske Hospitalsklovne24.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danske Hospitalsklovne har gennem foreningens sponsoraftale med energiselskabet OK netop fået udbetalt over 700.000 støttekroner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum