Fra minus til plus: Total Diamanten leverer solid vækst i presset marked
Bore- og diamantskæreren Total Diamanten ApS, der er en del af Tscherning Gruppen, går ud af regnskabsåret 2024/25 med 2,6 mio. kr. på bundlinjen og en vækst i bruttofortjenesten på 15 pct.

Man skal ikke bore ret dybt for at spore tilfredsheden hos Total Diamanten ApS i Hedehusene, som netop har afsluttet det seneste regnskabsår, der løber fra 1. maj 2024 til 30. april 2025. Forskellen fra sidste regnskabsår er nemlig til at få øje på.
Der er tale om en decideret turnaround, hvor selskabets resultat før skat er steget fra et underskud på 1,1 mio. kr. i 2023/24 til et overskud på 2,6 mio. kr. i 2024/25.
”Jeg er simpelthen så stolt af medarbejderne og den omstilling, vi har gennemgået sammen. Sidste år var et omstillingsår, som kostede 1 mio. kr. på bundlinjen, men vi har arbejdet intensivt med at få ryddet op. Vi har prioriteret vores ressourcer og sat en projektleder ind på de større sager, hvilket har vist sig at være en væsentlig konkurrencefordel. Og så har vi været gode i kundedialogen – og leveret en god vare,” fortæller adm. direktør i Total Diamanten, Christian Larsen.
I løbet af året har virksomheden bl.a. foretaget en kritisk gennemgang af varelageret, medarbejderne har modtaget træning i at køre sagerne mere effektivt, og virksomhedens maskiner og biler er blevet udskiftet, hvilket har betydet langt færre nedbrud.
Den omstilling har vist tydelige resultater. På bare ét år er bruttofortjenesten vokset med 15 pct., og på bundlinjen er resultatet vendt fra minus til plus med en forbedring på 3,7 mio. kr.
Dette ovenikøbet i et konkurrencepræget marked med mange aktører, som presser priserne ned.
”I princippet kan en enkelt mand starte en virksomhed og køre ud og bore nogle huller. I de tilfælde er prisen det eneste, der tæller. Men vi tjener ikke pengene på det lette arbejde. Vi er attraktive på de udfordrende sager, som kræver et større setup. Vores kunder skal kunne planlægge og stole på deres samarbejdspartnere. Derfor gør vi alt for at levere det, vi lover – til tiden og i høj kvalitet,” siger Christian Larsen, der tiltrådte som adm. direktør i 2022.
Store projekter og medarbejdervækst
Udover et insisterende fokus på kundepleje og kvalitet kan årets resultat tilskrives, at Total Diamanten har vundet en række markante projekter.
Bl.a. har virksomheden hjulpet Per Aarsleff A/S med at skære betondækket i Nationalbankens kælder for at gøre plads til nye jordankre som led i renoveringen af den ikoniske bygning. Ligeledes har Total Diamanten hjulpet NCC med at skybrudssikre Kalvebod Brygge. Og så er virksomhedens aktiviteter inden for asfaltskæring vokset betydeligt.
Det høje aktivitetsniveau har betydet, at Total Diamanten har øget medarbejderstaben fra 21 til 26 ansatte i løbet af året.
Det er Tscherning Gruppens forventning, at Total Diamanten fortsætter den positive udvikling og leverer et resultat på samme høje niveau i det kommende regnskabsår.
Kontakter
Stine WergeTotal Diamanten, Kommunikation
Tlf:53366067swer@tscherning.dkFAKTA – Total Diamanten ApS
- Årets resultat før skat 2024/25: 2,6 mio. kr.
- Bruttofortjeneste: 15,8 mio. kr.
- Antal ansatte: 26
- Regnskabsperiode: 1. maj 2024 – 30. april 2025
- Adm. direktør: Christian Larsen
- Hovedkontor: Lillemosevej 1, 2640 Hedehusene
- Grundlagt: 1992
- Selskabet er en del af Tscherning Gruppen

Følg pressemeddelelser fra Tscherning
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Tscherning
Tscherning opruster med nyt og større bæredygtighedsteam4.3.2025 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Selvom EU måske slækker kravene til CSRD-rapportering, fortsætter Tscherning oprustningen. Det sker med fire stærke profiler, der skal sætte retningen for grøn forretningsudvikling og -rapportering.
Endnu en hæderspris til Tscherninghuset10.12.2024 11:02:11 CET | Pressemeddelelse
Tschernings hovedkontor, der er renoveret med 89 pct. genbrugs- og genanvendte materialer, er vinder af Årets Byggeri 2024.
Tscherning ansætter Dagrofa-profil som ny økonomidirektør1.10.2024 12:14:10 CEST | Pressemeddelelse
Inger Marie Hansen starter pr. 1. oktober 2024 som ny økonomidirektør i Tscherning. Hun kommer fra en stilling som økonomidirektør i Dagrofa Foodservice.
384 arter fundet ved klimaprojekt i Køge Nord26.9.2024 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Tidligere landbrugsjord er i fuld gang med at blive omdannet til regnvandsbassiner og kunstige vådområder, der skal sikre byudviklingsområdet i Køge Nord mod kraftige regnvandsmængder i fremtiden. Undervejs af mange nye dyre- og plantearter kriblet frem.
Grøn satsning: Storentreprenør køber Fremtidens Fundament10.9.2024 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Med investeringen ejer entreprenørvirksomheden Tscherning nu 60 procent af Fremtidens Fundament, der sælger skruefundamenter – et klimavenligere alternativ til den CO2-tunge beton.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum