ROMUROMU

Lejre lokker med sagnkonger og frisk sommerluft

Del

Sommeren over kan hele familien dykke ned i Lejres dramatiske fortid og møde sagnkonger, bersærkere og uhyrer, når Lejre Museum inviterer til børneomvisning og mystery hunt. Børnene kan desuden designe deres egen pragthjelm efter at have set den ægte vare i udstillingen.

Når man har været helt tæt på den betagende øjenbrynsbue fra en pragthjelm, kan man slå sig ned i hjelmværkstedet og lave sin egen pragthjelm til at tage med hjem.
Når man har været helt tæt på den betagende øjenbrynsbue fra en pragthjelm, kan man slå sig ned i hjelmværkstedet og lave sin egen pragthjelm til at tage med hjem. Foto: Kristian Grøndahl /ROMU

Tag familien i hånden og gå på opdagelse i landskabet præget af gådefulde skibssætninger, imponerende gravhøje og spor af mægtige kongehaller. Her går sagn og fakta side om side, og hver tirsdag i skolernes sommerferie arrangerer Lejre Museum børnerundvisninger i fodsporene på sagnkongeslægten Skjoldungerne.

”Vi vil gerne åbne Lejreområdets unikke sagnhistorie for vores mindste gæster. På vores børnerundvisning leger og fortæller vi os gennem historierne om nogle af de vilde konger, der ifølge både danske og udenlandske sagn og krøniker skulle have haft deres hjem lige her i Lejre,” fortæller museumsinspektør Maja Kvamm.

Børnerundvisningen, der både går ud i landskabet og ind i udstillingen, er gratis for børn, men kræver tilmelding på billetto. Voksne betaler almindelig entrépris, også via billetto.

Bliv selv en del af fortællingen

Vil man hellere udforske sagnhistorien på egen hånd, kan man sammen kaste sig over en unik ”gådejagt”, designet specielt til familier med børn i alderen 6-13 år:

”I Mystery Hunt – Slaget om Lejre bliver gæsterne selv en del af fortællingen. Her skal de hjælpe sagnkongen Rolf Krake med at beskytte Lejre mod en ond trussel – præcis som sagnene beretter,” forklarer Maja Kvamm.

Mystery Hunt – Slaget om Lejre er gratis for børn og tilgængelig i museets åbningstid, og man skal bare henvende sig i museumsbutikken for at få udleveret alt det, man skal bruge. Voksne betaler almindelig entré.

Både børnerundvisninger og gådejagt er naturligvis oplagte at kombinere med et besøg på egen hånd i udstillingen, hvor blandt andet et imponerende stykke af en ægte pragthjelm fra år 700 venter.

Opsigtsvækkende fund

Den forgyldte øjenbrynsbue fra en hjelm blev fundet af et metaldetektorhold sidste år og kan opleves i udstillingen i hele sæsonen 2025. Øjenbrynsbuen er speciel, fordi den både indeholder et forgyldt bronzefragment, røde smykkesten og et dyr med drabelige tænder og store øjne, som er ornamenteret på hjelmen.

Når ungerne har nærstuderet hjelmen, kan man gå i hjelmværkstedet og designe sin egen pragthjelm til at tage med hjem. Aktiviteten er egnet til børn i alderen 5-12 år.

Praktiske informationer

Børnerundvisning

Anbefalet alder: 5-12 år
Varighed: Ca. 45 minutter – turen foregår både indendørs og udendørs, så husk gode sko og tøj efter vejret.
Tid: Hver tirsdag kl. 11:15 i skolernes sommerferie (dvs. 1. juli, 8. juli, 15. juli, 22. juli, 29. juli og 5. august).
Pris: Børn under 18 år: gratis. Voksne: alm. entré 60 kr.
Tilmelding: Via Billetto
Sted: Lejre Museum, Orehøjvej 4B, Lejre

Mystery Hunt - Slaget om Lejre

Tid: I skolernes sommerferie 28/6-10/8 i museets åbningstid: tirsdag til søndag kl. 11-16.
Aktiviteten tager ca. 1-1,5 time at gennemføre og sidste udlevering af ”Slaget om Lejre”- pakken sker kl. 14:30.
Pris: Børn u. 18 år er GRATIS. Voksne betaler almindelig entré til museet.
Sted: henvend jer i museumsbutikken på Lejre Museum, Orehøjvej 4B, 4320 Lejre, for at få udleveret alt, hvad I skal bruge.

Hjelmværksted

Tid: Alle tirsdage i skolernes sommerferie, dvs. 1. juli, 8. juli, 15. juli, 22. juli, 29. juli og 5. august.
Værkstedet er åbent kl. 12.00-15.00
Pris: Værkstedet er inkluderet i den almindelige entrépris til museet. Børn under 18 år har GRATIS adgang, mens voksne betaler 60 kr.
Sted: Lejre Museum, Orehøjvej 4B, 4320 Lejre.

Nøgleord

Kontakter

Billeder

På sommerens børnerundvisninger, der foregår både inde og ude, kan man lege sig gennem fortællingerne om de mægtige sagnkonger, der engang havde deres hjem i Lejre.
På sommerens børnerundvisninger, der foregår både inde og ude, kan man lege sig gennem fortællingerne om de mægtige sagnkonger, der engang havde deres hjem i Lejre.
Foto: Malene Bendix /Nationalpark Skjoldungernes Land
Download
Når man har været helt tæt på den betagende øjenbrynsbue fra en pragthjelm, kan man slå sig ned i hjelmværkstedet og lave sin egen pragthjelm til at tage med hjem.
Når man har været helt tæt på den betagende øjenbrynsbue fra en pragthjelm, kan man slå sig ned i hjelmværkstedet og lave sin egen pragthjelm til at tage med hjem.
Foto: Kristian Grøndahl /ROMU
Download
Udstillingens nyeste højdepunkt er den forgyldte øjenbrynsbue fra en pragthjelm, der dukkede op i 2024. Et forgyldt bronzefragment, røde smykkesten og et dyr med drabelige tænder og store øjne er ornamenteret på hjelmen.
Udstillingens nyeste højdepunkt er den forgyldte øjenbrynsbue fra en pragthjelm, der dukkede op i 2024. Et forgyldt bronzefragment, røde smykkesten og et dyr med drabelige tænder og store øjne er ornamenteret på hjelmen.
Foto: Kristian Grøndahl /ROMU
Download
Forskerne mener, at øjenbrynsbuen, som kan opleves i udstillingen i 2025, må have siddet på en pragthjelm, der kan have set ud nogenlunde som på denne illustration fra udstillingen.
Forskerne mener, at øjenbrynsbuen, som kan opleves i udstillingen i 2025, må have siddet på en pragthjelm, der kan have set ud nogenlunde som på denne illustration fra udstillingen.
Foto: Kristian Grøndahl /ROMU
Download

Links

Om ROMU

ROMU har som statsanerkendt museum det kulturhistoriske ansvar for Roskilde, Frederikssund, Lejre og Egedal kommuner. ROMU har til opgave at indsamle, registrere, bevare, forske i og formidle kulturarven og gøre den vedkommende for borgere og samfund. ROMU udspringer af Roskilde Museum, der blev etableret i 1929. I dag driver museumsorganisationen 10 museer og besøgssteder.

ROMU har ansvaret for daglig ledelse og drift af Fondsorganisationen bag kulturarven ved Roskilde Domkirke og står overordnet for realiseringen af Verdensarvscentret.

Følg pressemeddelelser fra ROMU

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra ROMU

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye