Furesøs skolebørn har 3. højest trivsel i Danmark
13.6.2025 13:44:00 CEST | Furesø Kommune | Pressemeddelelse
National trivselsmåling viser, at Furesøs 4.-9. klasseelever i kommunens folkeskoler har 3. højest trivsel i Danmark.

Furesø Kommune har et mål om, at Furesøs skoler skal være blandt de 10 procent bedste i landet i forhold til trivsel. Derfor er der glæde og tilfredshed over Børne- og Undervisningsministeriets nationale trivselsmåling for 2025. Furesø Kommune ligger på en 3. plads ud af landets 98 kommuner målt på elevernes generelle skoletrivsel for elever i 4.-9. klasser.
"Det glæder mig meget, at Furesøs skolebørn trives så godt. Resultatet gør mig også stolt over Furesøs lærere, pædagogiske medarbejdere og ledere, da trivselsmålingen er udtryk for elevernes synspunkter om bl.a. undervisningen, deres relationer til andre på skolen og deres tilhørsforhold til skolen,” siger Muhammed Bektas (A), formand for Udvalg for Børn og Skole i Furesø.
Trivsel, støtte og inspiration
Andelen af den generelle skoletrivsel er et gennemsnit af fire forskellige indikatorer: social trivsel, faglig trivsel, støtte og inspiration (fx et godt undervisningsmiljø med støtte fra lærere og klassekammerater) samt ro og orden. Målingen undersøger forhold, som skolen har mulighed for at arbejde med ift. skoletrivsel.
På trods af de flotte resultater ses en bekymrende samfundstendens, hvor andelen af børn og unge i trivsel falder samtidig med, at der ses en lille stigning i andelen af børn og unge, der visiteres til specialtilbud. Byrådet i Furesø vedtog den 30. april 2025 et visionspapir og en ramme for indsatser, der skal styrke kommunens folkeskoler de kommende år. Formålet er, at flere børn og unge kan trives, lære og dannes i deres lokale skole sammen med kammeraterne fra nabolaget.
”Vi har et godt udgangspunkt for de kommende års indsatser, som byrådet har vedtaget. Vi har dygtige og dedikerede medarbejdere og ledere på Furesøs skoler. Det afspejler resultaterne i den nationale trivselsmåling 2024/25 også. Vi skal fortsat inddrage medarbejdernes og ledernes erfaringer med, hvad der virker ift. børns og unges trivsel, læring og dannelse, og i samarbejde skabe mulighederne for at gøre mere af det”, siger Anders Medum Groth (B), næstformand for Udvalg for Børn og Skole.
Fakta
Den nationale trivselsmåling er en årlig begivenhed for alle elever i folkeskolen, der gennemføres i perioden fra den 20. januar til den 20. marts 2025. Rangeringen af kommunernes skoler sker kun på baggrund af tal fra 4.-9- klasser, da disse elever får flere spørgsmål end de yngste elever.
Nummer 1 og 2 i Danmark er Hørsholm og Lyngby-Tårbæk. Efter Furesø ligger Allerød og Dragør.
Trivselsmålingen bidrager med vigtig viden til at styrke udviklingen i elevernes trivsel i den danske folkeskole. Den har to hovedformål: At følge udviklingen i elevernes trivsel på nationalt plan. Og at fungere som et redskab for skolerne og kommunerne til at måle, følge op på og arbejde med elevernes trivsel via lokale indsatser på kommune-, skole- og klasseniveau.
Læs mere her: Trivselsmåling | Børne– og Undervisningsministeriet
Kontakter
Muhammed Bektas (A)
Formand for Børn og Skole
Medlem af Kultur, Fritid og Idræt
Anders Medum Groth
Næstformand i Børn og Skole
Medlem af Natur og Klima
Medlem af Børn og Ungeudvalget
Kommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkwww.furesoe.dkFølg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Lun på Kultur åbner dørene for et væld af oplevelser17.9.2026 13:12:57 CEST | Pressemeddelelse
Der er lagt op til fælles oplevelser, spændende arrangementer og møder på tværs, når kulturugen Lun på Kultur starter på mandag 21. september. Temaet er ensomhed, og alle kan være med.
Varm op til Lun på Kultur med en sang15.9.2026 10:21:54 CEST | Pressemeddelelse
Mandag den 21. september skydes kulturugen Lun på Kultur i gang med et oplæg om sundhedssang i Farum Kulturhus kl. 16.30. Programchef Lasse Skovgaard fra Sangens Hus fortæller, hvorfor det er sundt at synge, og undervejs er der sangøvelser, så man kan mærke det. Foredraget indledes med en åbningstale ved Mehmet Anik, formand for Kultur, Fritid og Idræt.
Boligselskaber kan vise vejen til stærkere lokale fællesskaber14.9.2026 16:45:11 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan kan ejendomsfunktionærer og administrative medarbejdere være med til at styrke beboernes trivsel og livskvalitet? Det var omdrejningspunktet, da 50 medarbejdere fra boligområder i Farum og Hillerød fik besøg af Fællesskabsguide Ditte Nørregaard til en workshop.
Skoler og dagtilbud er vilde med kulturpakkerne fra Furesø Kulturskole11.9.2026 12:57:12 CEST | Pressemeddelelse
Børn og unge i skoler og dagtilbud kan nu for andet år deltage i kreative workshops med professionelle kunstnere. Furesø Kulturskole står bag de populære Kulturpakker, der er booket 156 gange i 2026.
Politikere skal beslutte, om Hillerødmotorvejen skal overdækkes nu2.9.2026 17:04:45 CEST | Pressemeddelelse
Det vil koste op imod 1 mia. kr. af overdække 450 meter af Hillerødmotorvejen, og det dæmper ikke trafikstøjen mærkbart i forhold til at Vejdirektoratets højere støjskærme, viser omfattende analyse. Nu skal politikerne beslutte de næste skridt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum