DI afslører portrætmaleri af dansk industri-pioner
12.6.2025 08:13:33 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse
Den anerkendte billedkunstner Maria Torp har netop færdiggjort sit portræt af en banebrydende skikkelse i dansk erhvervsliv, som dog er ukendt for langt de fleste danskere. Billedet er nu udstillet i Industriens Hus hos Dansk Industri i København.

Alle kender Tietgen, J. C. Jacobsen og A.P. Møller, som stod bag skabelsen af nogle af vores første og største virksomheder – Store Nordiske, Carlsberg og AP Møller-Mærsk.
Virksomheder, som vi den dag i dag kan være stolte af , og som stadig skaber job og fremgang i Danmark.
Men før vi blev stolte, var vi skeptiske. Danskerne skulede i starten til industrifolkene, og de havde svært ved at finde deres plads i datidens samfundsmønster.
Lige indtil en hidtil næsten ukendt mand trådte ind på scenen.
I denne uge var der fernisering på det første malede portræt af ham nogensinde i Dansk Industri’s domicil på Rådhuspladsen i København – 134 år efter hans død – malet af den anerkendte billedkunstner Maria Torp.
Den 12. juli 1838 grundlagde guldsmed Jørgen Balthasar Dalhoff det, der senere skulle blive til Dansk Industri. Inspireret af Europas store industrilande ville han skabe et organiseret sammenhold mellem industrifolkene for at skabe respekt og forståelse for deres virke.
Pioneren Dalhoff
- Dermed har Jørgen Balthasar Dalhoff været en af pionererne, som sammen med de nævnte iværksættere var med til at gøre Danmark til et stærkt industriland. På den måde var han også med til at bane vej for den meget brede forståelse, der er opbygget om det at drive virksomheder i vores land.
- Og derfor er det på tide, 134 år efter hans død, at han får sit første portrætbillede. Jeg er megastolt over, at det er lykkedes at få den anerkendte kunstner Maria Torp til at tage opgaven på sig, siger direktør Mette Østergaard, Dansk Industri.
Billedkunstneren Maria Torp siger om sit arbejde med portrættet af Dalhoff:
- Under processen har jeg følt et klart slægtskab med Jørgen Dalhoff i forhold til hans stramme fokus og det håndværksmæssige. Måske også hans kunstneriske motivation. Jeg blev helt glad, da jeg fandt ud af, at han havde rejst med Thorvaldsen, siger Maria Torp.
Havde trange kår
Jørgen Dalhoff var altså idemanden til at stifte Dansk Industri (dengang Industriforeningen) med et ønske om at skabe vækst for virksomheder og velstand for almindelige mennesker.
I 1837 havde erhvervslivet trange kår og var styret af de monopollignende forhold, som de forskellige handelslaug kontrollerede. Industrien var nærmest ikke-eksisterende, og Danmark var et landbrugsland.
I næsten 200 år har Dansk Industri været virksomhedernes samlende stemme samt en udviklende samfundsaktør. Sammen med mere end 20.000 medlemsvirksomheder med 650.000 medarbejdere insisterer vi på fremgang og fremsyn i Danmark, Europa og verdenen.
Kollektivets intelligens
Danske virksomheder giver danskerne noget at stå op til og Danmark noget at leve af. Jørgen Dalhoff indså før alle andre, at et stærkt samfund bygger på kollektivets intelligens og viste, at velstand og velfærd er forbundet. I dag er Danmark en af de rigeste selvskabte lande i verden ifølge forskning.
- Maria Torps flotte og autentiske portræt af Jørgen Dalhoff er en visuel påmindelse om, hvor vi kommer fra, hvad vi tror på, og hvad vi arbejder for dagligt, siger Mette Østergaard.
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder
Links
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Kongeparrets besøg i Australien skal sætte skub i grønt eksporteventyr30.1.2026 08:01:18 CET | Pressemeddelelse
Statsbesøget skal åbne døre for danske grønne løsninger i et stabilt australsk marked med vækstpotentiale og ambitiøse klimamål.
HM Kongen til erhvervsfremstød i Litauen29.1.2026 11:53:34 CET | Pressemeddelelse
HM Kong Frederik deltog sammen med 18 danske virksomheder i dag på et erhvervsfremstød i Litauen, der samler danske og litauiske virksomheder, politikere og innovatorer. Sammen vil de skabe og udvikle samarbejde om grøn energiomstilling, national sikkerhed og teknologisk innovation. ”Der er rigtig gode muligheder for danske virksomheder i Litauen,” mener DI. I takt med at Litauen accelererer sin overgang til vedvarende energi og styrker sine forsvarskapaciteter, gør Danmarks verdensklasseekspertise inden for vindenergi, energiinfrastruktur, forsvarsteknologier og rumbaserede løsninger landet til en stærk og oplagt partner. 12 af de 18 danske virksomheder på fremstødet kommer fra forsvarsbranchen. 70 virksomheder deltager fra Litauen. Dansk forsvarsvirksomheder har meget at byde ind med til Litauens forsvar, som allerede er stærkt, men som landet af naturlige årsager opruster kraftigt i disse år. På dette fremstød, som deltagelse af HM Kongen og Litauens præsident markerer vigtigheden a
DI: Politisk aftale styrker små og mellemstore virksomheders cybersikkerhed28.1.2026 16:40:48 CET | Pressemeddelelse
Regeringen og Folketingets partier har netop indgået en bred politisk aftale om en ny national cyberstrategi. Dansk Industri (DI) hilser aftalen velkommen og fremhæver især det længe ventede løft af cybersikkerheden hos små og mellemstore virksomheder. DI ser det samtidig som et vigtigt signal, at man politisk anerkender behovet for et tættere samarbejde med erhvervslivet om beskyttelsen af den kritiske infrastruktur.
DI: Handelsaftale med Indien giver adgang til hver femte forbruger på kloden27.1.2026 08:23:05 CET | Pressemeddelelse
”Alle handelsaftalers moder” bliver EU’s handelsaftale med Indien kaldt. Ikke uden grund. Den foreløbige aftale som EU-formand Ursula von der Leyen og Indiens premierminister Modi netop har indgået er suverænt den største handelsaftale i verden nogensinde. Og ifølge adm. direktør i DI Lars Sandahl Sørensen er aftalen et stort og vigtigt skridt fremad for Europas og Danmarks handel og konkurrenceevne. Når døre lukkes er det af allerstørste betydning, at EU er i stand til at åbne nye. Det gør von der Leyen i dag, siger Lars Sandahl Sørensen. Indien er et kolossalt marked i rivende udvikling. Og i en tid, hvor andre markeder – især det amerikanske – er usikre er det helt nødvendigt at skabe adgang til nye markeder. Det er vigtigt for virksomheder og for vækst og velstand i Danmark og alle andre europæiske lande, siger adm. direktør i DI, Lars Sandahl Sørensen. Helt lavpraktisk vil aftalen betyde, at toldsatser på industrivarer samt en lang række fødevarer forsvinder eller bliver sat væsen
AI for alle - nyeste erfaringer og muligheder med kunstig intelligens27.1.2026 08:15:00 CET | Presseinvitation
København og Aarhus – Tirsdag den 3. februar 2026, kl. 09.00–17.00 Dansk Industri inviterer pressen til at deltage i konferencen AI for Alle 2026, hvor et enestående opbud af erhvervsledere og førende eksperter fra ind- og udland deler erfaringer med anvendelsen af kunstig intelligens og præsenterer de nyeste trends inden for AI-teknologi og forretningsanvendelse. AI er den stærkeste teknologi nogensinde, og dens udbredelse vil få dybtgående konsekvenser for erhvervslivet, borgerne og samfundet som helhed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

