Lægedækningspuljen giver 20 millioner kroner til 20 projekter
Projekterne skal sikre flere læger i områder, hvor der mangler læger. Over 72% af midlerne går til projekter i Region Nordjylland og Region Sjælland, hvor lægemanglen er størst

Åbning af en klinik i Vestervig i Nordjylland, hvor der mangler læger. Et fagligt netværk for uddannelseslæger i lægedækningstruede områder i Region Syddanmark. Og etableringen af en styrket rekrutteringsindsats, med fokus på målrettet hjælp til alle uddannelseslæger, speciallæger og deres familier, der ønsker at uddanne sig og arbejde i Region Sjælland
Det er blot nogle af de 20 projekter, som nu får tildelt i alt 20 millioner kroner fra lægedækningspuljen.
Puljen var en del af overenskomsten for 2025 mellem Danske Regioner og Praktiserende Lægers Organisation (PLO). Målet er at støtte innovative tiltag i perioden 2025-2026, der kan gøre det fagligt og socialt attraktivt for læger at nedsætte sig eller blive i områder, hvor der mangler praktiserende læger.
Det mål har man nået. Knap tre fjerdedele af midlerne går således til projekter i Region Nordjylland og Region Sjælland, hvor lægemanglen er størst.
Vigtigt skridt mod at sikre lige adgang til egen læge
Hos Danske Regioner er der glæde over, at der nu er udvalgt 20 projekter:
- Det er en central del af et velfungerende sundhedsvæsen, at alle borgere har let og lige adgang til egen læge. Med forårsaftalen med regeringen og kommunerne blev det aftalt, at der skal sættes målrettet ind med tiltag i områder med lægemangel. Derfor er det også glædeligt, at vi i fællesskab med PLO nu sætter gang i 20 projekter, som skal gøre os klogere på, hvordan vi styrker lægedækningen, siger formanden for Regionernes Lønnings- og Takstnævn, Lars Gaardhøj.
Også hos Praktiserende Lægers Organisation er der stor tilfredshed med, at der nu bliver sat penge bag nogle af de mange gode idéer til bedre lægedækning:
- Det er en stor styrke, at vi med Lægedækningspuljen nu kan sætte gang i en række målrettede projekter, der skal styrke lægedækningen dér, hvor den i dag halter mest. Det er positivt, at der fra politisk side er sat fokus på at uddanne flere speciallæger i almen medicin – og glædeligt, at rekordmange læger vælger almen praksis. Men vi ved også, at det kræver mere end det. Derfor er det her et vigtigt skridt”, siger formand for PLO, Jørgen Skadborg.
Formanden for bedømmelsesudvalget, der har udvalgt projekterne professor og læge Mogens Vestergaard, siger: - I bedømmelsesudvalget har vi skullet prioritere imellem de mange gode projektansøgninger. Vi har lagt vægt på at sikre en bred geografisk dækning, at støtte en bred vifte af forskellige projekter, samt at give støtte til projekter som efter afprøvning vil kunne bredes ud og have positiv indvirkning på lægedækningen andre steder i landet.
FAKTA
Om lægedækningspuljen
- Lægedækningspuljen indgik som en del af overenskomsten for 2025 mellem Danske Regioner og PLO.
- Lægedækningspuljen består af regionale midler. De bliver uddelt via Fonden for Almen Praksis, der er etableret af Regionernes Lønnings- og Takstnævn (RLTN) og PLO.
- Formålet med lægedækningspuljen er via medfinansiering at fremme forsøg med innovative rekrutterings- og fastholdelsestiltag, der skal gøre det fagligt og socialt attraktivt for læger at nedsætte sig/fastholde læger i områder, hvor lægedækning er en udfordring.
- De 20 udvalgte projekter fordeler sig med 6 projekter i Region Sjælland, 5 i Region Nordjylland, 2 projekter hver i Region Midtjylland og Region Syddanmark og 1 projekt i Region Hovedstaden. Sidstnævnte er placeret på Bornholm. Dertil kommer 4 projekter, hvor det er andre, der står som ansøgere.
Nøgleord
Kontakter
Pressevagt
Kontakt pressevagten på telefon 5151 1818 (ikke sms) eller pressekontakt@regioner.dk
Billeder
Vedhæftede filer
Links
Om Danske Regioner
Danske Regioner er interesse- og arbejdsgiverorganisation for de fem regioner og har til opgave at yde en professionel betjening af Danske Regioners politiske ledelse.
Vi er den drivende kraft i udviklingen af sundhedsvæsenet, den førende stemme i den sundhedspolitiske debat, og vi arbejder for attraktive levevilkår og et godt miljø i alle dele af Danmark
Følg pressemeddelelser fra Danske Regioner
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Regioner
Danske Regioner: Ærgerligt at PLO har afbrudt forhandlinger2.11.2025 10:00:39 CET | Pressemeddelelse
Praktiserende Lægers Organisation (PLO) har valgt at afbryde forhandlingerne om en ny étårig overenskomst med Regionernes Lønnings- og Takstnævn (RLTN).
Sundheden er ekstra meget på spil til dette regionalvalg23.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag den 18. november er der regionalvalg. Med sundhedsreformen skal de folkevalgte foretage skarpe prioriteringer, der sætter rammen for sundhedsvæsenet fremover. ”Det er nu, de hårde beslutninger skal tages,” siger professor i statskundskab Ulrik Kjær, og opfordrer alle 4,8 millioner vælgere til at stemme til regionalvalget. Det samme gør Danske Regioner i en storstilet kampagne.
Medicinrådet får flere midler til at nedbringe sagspukkel10.10.2025 14:01:41 CEST | Pressemeddelelse
Regionerne øger Medicinrådets grundbevilling med i alt 41 millioner kroner de næste tre år. Rådet oplever lige nu et stigende antal ansøgninger. Pengene skal derfor sikre, at sagsbehandlingstiderne fortsat holdes nede, så nye lægemidler stadig kan nå hurtigt ud til patienterne.
Ny overenskomstaftale på plads: Den skal støtte op om kortere ventetid, kvalitetsudvikling og digitalisering hos de praktiserende speciallæger3.10.2025 07:03:50 CEST | Pressemeddelelse
RLTN og FAPS har forhandlet en ny overenskomst for de praktiserende speciallæger på plads. Den gælder for perioden april-december 2026. Den nye aftale sikrer blandt andet 123 millioner kroner til flere behandlinger og undersøgelser hos de praktiserende speciallæger. Det skal nedbringe ventetiderne.
Danske Regioner glæder sig over fælles forståelse af reform af almen praksis22.9.2025 10:35:03 CEST | Pressemeddelelse
Danske Regioner glæder sig over den fælles forståelse af reformen af almen praksis, som regeringen og Praktiserende Lægers Organisation mandag har præsenteret. Regionerne bakker op om reformen, som skal styrke det nære sundhedsvæsen og udvikle almen praksis.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
