Rikke Jensen stopper som direktør i Lolland Kommune
Efter otte år som direktør i Lolland Kommune er det blevet tid til at prøve noget nyt. Sådan kan regnebrættet gøres op for Rikke Jensen, der har valgt at sige sit job op med udgangen af juni måned. Det betyder i første omgang en omrokering af direktionens ansvarsområder.
Rikke Jensen har de sidste år varetaget det tekniske område, hvor hun både har haft ansvaret for myndighedsarbejdet i Teknik og Miljømyndigheden og den daglige drift af kommunens ejendomme, havne og færger mv.
”Jeg har været leder i det offentlige i 15 år og brugt rigtig mange timer og rigtig mange tanker på arbejdet. Nu er jeg et sted i livet, hvor jeg har lyst til at prøve noget helt andet, og hvor jeg har fået mulighed for at skifte spor. Der skal være mere plads i mit liv til at være sammen med min familie og til at dyrke mine passioner, og der er bare ikke den samme tid til heste, have og madlavning, når man har et toplederjob,” siger direktør Rikke Jensen.
Der sker mange forandringer i en kommune på otte år, og Rikke Jensen har været involveret i de fleste. Blandt de store og vigtige indsatser kan nævnes udarbejdelse og implementering af en ny skolestruktur, nye og mere systematiske måder at understøtte det politiske arbejde i fagudvalgene og senest en omstrukturering af det tekniske område med etablering af sektor for Ejendomme og Faciliteter. Her samles driften af kommunens bygninger, grønne arealer, veje, havne og færger for første gang i én enhed.
”Jeg vil gerne takke Rikke Jensen for den store indsats, som hun har leveret de sidste otte år,” siger kommunaldirektør Thomas Knudsen. ”Da hun startede som direktør var det et frisk pust til organisationen. Jeg har sat stor pris på hendes dygtighed, men også på hendes måde at gøre tingene på. Hun har insisteret på inddragelse, på opfølgning og på, at der også blev talt om de ting, der var svære.”
Rikke Jensens afgang betyder, at der bliver behov for at se på direktionens interne opgavefordeling. I første omgang overtager direktør Jesper Ulrik Jørgensen ansvaret for Kultur og Fritidsområdet, mens kommunaldirektør Thomas Knudsen får ansvaret for Ejendomme og Faciliteter samt Teknik- og Miljømyndigheden. Direktionen vil anbefale Økonomi- og Erhvervsudvalget, at stillingen bliver slået op efter sommerferien.
”Da jeg blev ansat i Lolland Kommune, var det en mulighed for at realisere en drøm om at prøve at have direktøransvar. Det har jeg nydt, og jeg har gennem min tid i Lolland Kommune lært en fantastisk organisation og en masse spændende mennesker at kende. Nu har jeg fået mulighed for at prøve en helt anden drøm af, og det ser jeg lige så meget frem til. Der er bare nogle drømme, som man skal udleve, mens man har fysikken til det. Jeg drømmer fx om at arbejde som rideguide på Island. Det skal man ikke vente med at gøre, til man er 80,” slutter Rikke Jensen.
Nøgleord
Kontakter
Rikke JensenDirektør
Tlf:24 91 40 70rije@lolland.dkThomas KnudsenKommunaldirektør, Lolland Kommune
Tlf:24 67 26 88Følg pressemeddelelser fra Lolland Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lolland Kommune
Unik mulighed for landbrug på Lolland-Falster: Få styr på CO2-udledningen10.7.2025 11:25:23 CEST | Pressemeddelelse
Lolland og Guldborgsund kommuner er indgået i et samarbejde med VKST, Agrovi, AgriAdvice, SEGES Innovation, samt Lollands Bank, Møns Bank og Nordea om en kampagne, der har til formål at udbrede brugen af klimaregnskaber i landbruget på Lolland og Falster.
Implementering af færgestrategien8.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lolland Kommunes færgedrift er på et højere niveau, end hvad andre kommuner tilbyder lignende øer. Også selvom antallet af afgange er reduceret til et niveau, der matcher tiden før corona. Samtidig investeres store millionbeløb i at sikre en stabil, bæredygtig og fremtidssikret drift, blandt andet med køb af mindst én ny elfærge.
Elever som valgte Søllested Skole, da Horslunde Skole lukkede, har fortsat kørsel27.6.2025 10:58:11 CEST | Pressemeddelelse
Klima-, Teknik- og Miljøudvalget har besluttet, at de elever som valgte at starte i Landsbyordningen i Søllested, da skolen i Horslunde lukkede, fortsat kan blive befordret, selvom busrute 774 mellem Horslunde Terminal og Søllested Landsbyordning lukker pr. 29. juni 2025. Ordningen gælder for de elever, som kommer direkte fra den lukkede skole i Horslunde, samt for de elever, der dags dato har ladet sig indskrive i Landsbyordningen i forvisning om, at de kunne køre til skole med bus. Forældrene skal, som hidtil, betale hvad der svarer til buskortet på den tidligere rute. Den særlige aftale om befordring gælder i maksimalt 7 år. Således kan elever, der er indskrevet og starter i 0. klasse efter sommerferien, gøre deres skolegang færdig i Søllested Landsbyordning. Da der er tale om frit skolevalg skal alle eleverne, der benytter ordningen betale et beløb svarende til et almindeligt buskort. Tine Vinther Clausen, der er formand for Klima-, Teknik- og Miljøudvalget, fortæller: "I forbindel
Ny unik partnerskabsmodel vil støtte borgere med svær overvægt og skabe øget trivsel og sundhed gennem social effektinvestering27.6.2025 09:42:53 CEST | Pressemeddelelse
Et unikt offentlig-privat samarbejde med base på Lolland vil skabe bedre livskvalitet og sundere fremtidsudsigter for borgere med svær overvægt i Region Sjælland. Projektet "Et Liv i Balance" er netop søsat og skal vise vejen for fremtidens sundhedsvæsen gennem en ny samarbejdsmodel.
Alle borgmestre i øst står sammen: Byg flåde i Rødbyhavn – Østdanmark har det, der skal til17.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tjek potentialet i øst. Sådan lyder en fælles opfordring til Regeringen fra samtlige borgmestre på Sjælland og Lolland-Falster, der ønsker at bringe Rødbyhavn i spil som nyt nationalt kraftcenter for Forsvarets flådebyggeri.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum