Festugesmadder: Søren Østergaard bliver en del af Aarhus Festuges International Natcabaret
Aarhus Festuges traditionsrige Natcabaret kan til årets forestilling præsentere den tidligere Zirkus Nemo-direktør i front for et internationalt hold af artister og entertainere i verdensklasse.

I 1997 kunne man for første gang opleve International Natcabaret under Aarhus Festuge med magi og artisteri fra hele verden. Siden starten har især et navn stået højt på ønskelisten over artister på scenen: Søren Østergaard.
Et særligt ønske, der har ladet vente på sig. Indtil nu.
For i anledning af Festugens 60-års jubilæum er det en stor ære at præsentere skuespilleren og entertaineren Søren Østergaard fra det landskendte Zirkus Nemo til at medvirke i årets Internationale Natcabaret.
"Jeg har siden min start hos Aarhus Festuge for efterhånden mange år siden drømt om at få Søren Østergaard med. Så det er simpelthen fantastisk og noget af et drømmehold at have både Søren Østergaard og nogle af verdens bedste artister med i samme forestilling”, siger Henrik Mortensen, Festugens kunstneriske konsulent og producent på International Natcabaret.
”Jeg glæder mig bare helt vild til arbejde sammen med alle de her fantastiske verdensartister”, udtaler Søren Østergaard.
Artisteri i verdensklasse
Årets Natcabaret har undertitlen 'A Show for the Ages' med reference til Festugens 60-års jubilæumstema 'Aarhus Festuge – Ingen alder'.
Men titlen rummer også en klar forventning: Scenen i Hermans i Tivoli Friheden bliver rammen om et uforglemmeligt show fyldt med magi, humor og artisteri i absolut topklasse.
Her kan publikum glæde sig til at opleve Søren Østergaard optræde med ikoniske figurer som Smadremanden og Bager Jørgen sammen med et hold af verdensklasseartister.
Årets lineup tæller blandt andre:
- Den finske magiker Marko Karvo, der har vundet nogle af de største priser inden for magi
- Duo YingLing fra Kina, som er kendt for deres prisvindende akrobatik
- De canadiske springartister Maxim Laurin og Guillaume Larouche – sidstnævnte indehaver af verdensrekorden i baglæns saltomortaler
Billetsalg til International Natcabaret 2025 starter torsdag kl. 10 via www.unitedtickets.dk.
Om International Natcabaret
- 'International Natcabaret - A Show for the Ages' kan opleves i dagene d. 29 august-d. 6 september i Hermanns, Tivoli Friheden. Læs mere om forestillingen: https://www.aarhusfestuge.dk/nyheder/international-natcabaret-2025/
- Billetsalg starter torsdag kl. 10 via www.unitedtickets.dk
- Årets International Natcabaret består af:
- Domitil Aillot, Frankrig
- Duo YingLing, Kina
- Marko Karvo, Finland
- Maxim Laurin og Guillaume Larouche, Canada
- Søren Østergaard, Danmark
- Krisztina Vellai fra Ungarn - Under Natcabareten spiller Marc Thierrys trio, som udover Marc Thierry selv består af Jesper Daus og Jesper Gruschy.
-
Publikum kan tilkøbe en tre- eller fireretters gourmetmiddag, serveret af den anerkendte Restaurant Terrassen i Hermans.
For presseakkreditering kontakt:Lau Lehrmann, presseansvarlig, Aarhus Festuge – lau@aarhusfestuge.dk
Nøgleord
Kontakter
Lau LehrmannPresse- og kommunikationsansvarlig, Aarhus Festuge
Tlf:29 20 94 86lau@aarhusfestuge.dkBilleder







Links
Om Aarhus Festuge
Med 1000 arrangementer på 10 dage er Aarhus Festuge en af Nordeuropas største kulturbegivenheder, med internationale kunstnere, lokale artister, samt oplevelser for både børn og voksne. Her kan man opleve kunst og kultur på højeste niveau, når hele Aarhus summer af musik, teater, arkitektur, gastronomi, kunst, debatter og alt derimellem.
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Festuge
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Festuge
Aarhus Festuge fejrer 60-års jubilæum med storslået byfest28.8.2025 07:40:00 CEST | Pressemeddelelse
Programmet er nu klar til Festugens store 60-års jubilæum lørdag den 6. september, hvor Aarhus Midtby vil summe af liv og enkelte gader bliver spærret af.
Aarhus Festuge kaster lys på byens fortid og fremtid21.8.2025 10:09:35 CEST | Pressemeddelelse
I år kan Festugegæster igen opleve den populære Lysfest rundt i det aarhusianske nattemørke.
Pressekreditering til Aarhus Festuge 202520.8.2025 14:43:16 CEST | Pressemeddelelse
Det er nu muligt at ønske pressebilletter til Aarhus Festuge 2025.
Dronning Margrethe åbner Aarhus Festuge 202519.8.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Båndet mellem H.M. Dronningen og Aarhus Festuge kan i år fejre 60-års jubilæum.
Aarhus Festuge annoncerer ekstra billetter til udsolgt jubilæumskoncert14.8.2025 07:59:43 CEST | Pressemeddelelse
Nu kan endnu flere komme med, når Aarhus Festuge fejrer sit 60-års jubilæum med den ultimative Aarhus-koncert i helt unikke rammer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum