Store mængder regn på vej: Sådan undgår du skader i hjemmet
25.5.2025 09:00:00 CEST | Gjensidige | Pressemeddelelse
Efter en lang periode med tørke, er der nu risiko for, at vi i den næste uge vil få samme mængde regn, som vi har fået i de seneste tre måneder. Derfor bør man tage sig en række forholdsregler, så man undgår at vandet skaber problemer, lyder rådet fra Lene Rasmussen, der er skadedirektør i Gjensidige.

Hvor de seneste måneder har budt på et tårnhøjt tørkeindeks herhjemme, så er der nu udsigt til, at vi i næste uge kan få lige så meget regn, som vi har fået i de tre foregående måneder.
Og selvom det formentlig er kærkomment for mange landmænd og haveejere, så følger der en risiko for skader på boligen samt oversvømmelse og vand i kældre med de store mængder nedbør.
“Efter en periode med meget tørt vejr, så er der en risiko for, at store pludselige mængder regn kan give mindre oversvømmelser, fordi vandet ikke kan nå at trænge ned i jorden, og derfor er det vigtigt, at man sørger for at riste og afløb er fri for snavs og blade. Derudover er det også en god ide at tjekke sine tagrender, og sikre sig at vandet kan løbe væk,” siger Lene Rasmussen, der er direktør for skade i Gjensidige.
Hun påpeger også, at man som husejer skal være ekstra opmærksom, hvis man ved at boligen er i risiko for at blive ramt af vand, som løber hen over jorden.
De store mængder regn kan også komme i form af lokale skybrud kombineret med vindstød af stormstyrke, og her er det særlig risikofyldt, hvis man ikke tager sig en række forholdsregler inden.
“Hvis der er risiko for skybrud og storm, bør man sikre at døre og vinduer er lukkede og tætte, og hvis man har en kælder med risiko for oversvømmelse, er det en god idé at hæve ting op fra gulvet. Derudover bør man sikre løse genstande som trampoliner og parasoller, så man ikke risikerer de går i stykker, eller forårsager skader på huset,” siger hun.
Nøgleord
Kontakter
Andreas MortensenKommunikationskonsulentGjensidige
Tlf:27 52 46 44am@gjensidige.dkGjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 4.800 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark og Sverige. I Norge tilbydes også pension og opsparing.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Hver tredje ung holder ferie for lånte penge7.7.2026 09:43:18 CEST | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse viser, at cirka hver tredje af de unge betaler med lånte penge, når ferien skal betales.
Indbrudstallene stiger: Over halvdelen af danskerne sikrer ikke deres bolig4.7.2026 07:53:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommerferien betyder afslapning og ferie for de fleste danskere, men også flere tomme boliger. Og mens indbrudstallene er steget igen, har over halvdelen af danskerne alligevel ikke gjort noget ekstra for at sikre deres bolig mod ubudne gæster.
8 ud af 10 danskere glemmer vigtigt sommertrick2.7.2026 08:59:46 CEST | Pressemeddelelse
Et lille ferietrick kan spare danskerne for både penge og besvær, hvis uheldet er ude, mens turen går væk hjemmefra i sommerferien.
Nedbrud får danskerne til at hæve flere feriekontanter30.6.2026 07:43:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter nedbrud i betalingsløsninger sidste sommer giver hver femte dansker udtryk for, at de denne sommer pakker ekstra kontanter med i feriekufferten, hvis uheldet igen skulle være ude. Det viser en ny undersøgelse.
Advarer rejsende i sommervarmen: Over 100 ramt af dehydrering sidste år27.6.2026 07:57:00 CEST | Pressemeddelelse
Gjensidiges rejseforsikring havde sidste år over 100 kunder, der blev påvirket af dehydrering og måtte have hjælp.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum