Ny rapport: Den geopolitiske situation ændrer trusselsbilledet
Trusselsniveauet er fortsat på et meget højt niveau. Geopolitiske spændinger sætter gang i samarbejdet mellem cyberaktivister, som i stigende grad bruger DDoS-angreb til at fremme politiske dagsordener og er blevet en voksende trussel mod både virksomheder og samfund. Det fremgår af den seneste sikkerhedsrapport fra TDC Erhverv.

TDC Erhverv, der sidder med ansvaret for den digitale trafik for over halvdelen af Danmarks virksomheder, udgiver Sikkerhedsrapport for første kvartal af 2025. Rapporten undersøger, hvilke typer af cybertrusler kunderne har været påvirket af, og tegner et billede af det aktuelle trusselsbillede.
Sikkerhedsrapporten for Q1 viser, at TDC Erhverv Internetfilter har blokeret 4.922.202 forsøg på at tilgå ondsindede domæner – lavere end i Q4, hvor tallet var 5.669.056. Trusselsniveauet er fortsat højt. De tre mest udbredte netværkstrusler var Malware (61,6%), Phishing (13,4%) og Command & Control (12,4%).
I Q1-rapporten dykkes der ned i Distributed Denial of Services (DDoS), som er en form for cyberangreb, hvor aktøren overbelaster en hjemmeside eller en netværkstjeneste med en massiv mængde trafik. Det seneste års tid har TDC Erhverv Security Operations Center (SOC) observeret et stigende antal DDoS-angreb, som vurderes at være drevet af politiske og geopolitiske spændinger. Denne type angreb udgør en stigende trussel for private virksomheder, offentlig infrastruktur og samfundskritiske sektorer.
”Den geopolitiske situation synes at spille en større rolle i, hvordan hackergrupper og cyberaktivister vælger deres mål og angrebsmønstre. De seneste par år har vi i stigende grad set cyberaktivister bruge DDoS-angreb som redskab til at fremme politiske og ideologiske dagsordener. I lyset af de globale spændinger skal både myndigheder og virksomheder være ekstra på vagt,” siger Claus Westergaard Kraft, Direktør for Cybersikkerhed og Cloud hos TDC Erhverv, og medlem af Regeringens Cybersikkerhedsråd.
Et veludført DDoS-angreb kan ramme samfundskritiske sektorer og få økonomiske og omdømmemæssige konsekvenser. Virksomheder med langvarig eller gentagen nedetid kan opleve, at deres kunders tillid svækkes, hvilket kan føre til langvarige tab i markedsandel.
De ondsindede aktører rykker tættere sammen i bussen
Rapporten peger på en stigende tendens til, at forskellige ondsindede aktører – f.eks. DDoS- og ransomwaregrupper – arbejder tættere sammen end hidtil. Det øger angrebenes kompleksitet og kapacitet til både at kunne ramme hjemmesider (DDoS) og virksomheders data (ransomware), hvilket gør det endnu sværere at forudse og modstå angreb.
”Trusselsbilledet ændrer sig konstant, og vi befinder os i et våbenkapløb med ondsindede aktører, der hele tiden finder nye sårbarheder og angrebsmetoder. Det kræver samarbejde og videndeling – for kun ved at rykke tættere sammen, ligesom aktørerne, kan vi følge med og sikre, at vores fælles beredskab matcher den virkelighed, vi står i lige nu,” siger Claus, og fortsætter:
”Derfor er det rigtig positivt med oprettelsen af det nye Erhvervsforum og andre samarbejdsinitiativer, vi har set fra regeringen. Især i lyset af de geopolitiske spændinger, og de udmeldinger, der kan føre til reaktioner fra cyberaktivistiske grupper, er det vigtigt at have et stærkt samarbejde og et samlet samfundsberedskab på plads.”
DDoS-angrebsbølger efter offentlige udmeldinger
Det seneste års tid har der været en række politiske udmeldinger fra regeringen – især med kobling til udtalt støtte til Ukraine – som har resulteret i øget aktivitet fra cyberaktivister, herunder:
- Den 16. januar og den 22. februar 2025 – Flere af Forsvarets hjemmesider rammes af DDOS-angreb, efter der på Telegram bliver henvist til Danmarks aktive støtte til Ukraine som begrundelse.
- Den 7. december 2024 – Danske medier bringer historier om, at andet bidrag af danske F-16-kampfly er kommet til Ukraine. Få dage efter angriber prorussiske grupper danske domæner og begrunder deres angreb med henvisning til nyheden om bidraget af F-16-stel.
- Den 27. juni 2024 – Danske medier bringer historier om, at danske F-16 snart kan operere i Ukraine, og at det danske forsvar vil uddanne flere ukrainske piloter. Få dage efter angriber prorussiske grupper danske domæner og begrunder deres angreb med henvisning til nyheden om Jan Dam og uddannelse af piloter.
Download og læs den fulde rapport her
Nøgleord
Kontakter
Mikkel PoulsenKommunikationschef, TDC Erhverv
Tlf:+45 41 16 92 86mikpo@tdc.dkBilleder
Om TDC Erhverv
TDC Erhverv tilbyder en bred portefølje af løsninger inden for kommunikationsteknologi, digitalt samarbejde og it-sikkerhed. Med end-to-end løsninger, der dækker virksomheders behov uanset størrelse og kompleksitet, forbinder TDC Erhverv kunder, medarbejdere og omverden. Også når de digitale behov ændrer sig i takt med udviklingen og ambitionerne, giver TDC Erhverv virksomheder, store som små, friheden til at se fremad.
Følg pressemeddelelser fra TDC Erhverv
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TDC Erhverv
”Bekræft, at du ikke er en robot” – og luk hackeren ind22.1.2026 07:32:00 CET | Pressemeddelelse
Velkendte pop-up-beskeder og digitale sikkerhedstjek, som medarbejdere kan møde på hjemmesider, misbruges i stigende grad som indgang til cyberangreb mod danske virksomheder. Det viser TDC Erhvervs seneste Sikkerhedsrapport, der samler indsigterne fra cybertruslerne i 2025 og peger på de tendenser, der vil præge 2026.
Hvem fortjener en særlig hyldest for deres cyberindsats? Nu kan du nominere til Cyber Security Awards 202620.1.2026 07:35:00 CET | Pressemeddelelse
For tredje år i træk afholdes årets Cyber Security Awards i marts, der hædrer de virksomheder og aktører, som har gjort en ekstraordinær indsats på området og bidrager til kampen for et mere sikkert digitalt samfund og erhvervsliv. Har din virksomhed eller en du kender gjort en særlig indsats? Så er det nu, du skal nominere.
Vejle Kommune skal teste AI-supercomputeren Gefion med henblik på at sætte skub i brugen af AI-løsninger i den offentlige sektor23.10.2025 13:01:47 CEST | Pressemeddelelse
TDC Erhverv indgik i august en stor aftale med en af verdens mest kraftfulde supercomputere, Gefion. Formålet med samarbejdet var at sætte yderligere skub i AI-udviklingen i Danmark ved at give virksomheder og myndigheder – uanset størrelse og branche – adgang til GPU-kraft i verdensklasse. Nu er Vejle Kommune, som en af de første offentlige myndigheder, klar til at teste deres AI-projekter af i Gefion med henblik på at bringe erfaringerne videre til andre kommuner i landet.
Markant stigning i cyberaktivitet: Teleselskab har foretaget fire millioner blokeringer på blot 14 dage22.10.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Cybertruslen bliver ved med at stige, og der er ingen udsigter til, at den vil aftage. På blot få måneder er antallet af forsøg på adgang til ondsindede domæner tæt på fordoblet, hvilket tydeligt viser et trusselsbillede under konstant forandring. Det fremgår af den seneste kvartalsmæssige sikkerhedsrapport fra TDC Erhverv.
TDC Erhverv opruster på kvanteområdet med erfaren teknologi- og kvantediplomat6.10.2025 07:02:00 CEST | Pressemeddelelse
TDC Erhverv har hentet Sebastian Damm Wray hjem til Danmark som Head of Quantum Networks and Security, hvor han skal lede virksomhedens kvantesatsning. Sebastian kommer med international erfaring som dansk teknologi-diplomat og senest som kvante-diplomat med ansvaret for Danmarks kvanteteknologiske samarbejde med USA og Canada.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


