Støjende arbejde ved ny jernbane over Vestfyn udsat til lørdag og søndag
Lørdag den 10. og søndag den 11. maj vil der blive udført støjende arbejde i dagtimerne nær Odense. Arbejdet var oprindelig planlagt til at blive udført fredag og lørdag, men bliver rykket en dag.

Fredag og lørdag var der planlagt støjende arbejde uden for normal arbejdstid i forbindelse med anlæg af ny jernbane over Vestfyn, men af hensyn til jernbanesikkerheden er arbejdet rykket en dag, så det nu udføres lørdag den 10. og søndag den 11. maj.
Der er tale om spunsearbejde, hvor stålvægge skal vibreres ned i jorden.
“Vi har besluttet at vente en dag, da det er nødvendigt at spærre begge jernbanespor, så sikkerheden er i orden omkring arbejdet. Det er selvfølgelig ærgerligt, at vi ikke kan holde den oprindelige plan, men det har desværre ikke været muligt at løse på anden vis,” siger projektchef Janie Winther Ipsen fra Vejdirektoratet.
Det mest støjende arbejde vil fortsat kun foregå i dagtimerne mellem kl. 07.30 og 18.00.
Læs mere om projektet her: https://www.vejdirektoratet.dk/vestfynbanen
Kontakter
Janie Winther IpsenProjektchefVejdirektoratet
Tlf:72 44 23 42jwi@vd.dkJens GendersKommunikationskonsulent
Tlf:61 93 04 23jege@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Billeder

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Spærring af til- og frakørsel ved Aarup <55> i to uger fra mandag12.6.2025 13:40:32 CEST | Pressemeddelelse
Fra- og tilkørsel i retning mod vest ved Aarup <55> på E20 Fynske Motorvej samt krydsning af motorvejen ad Bogensevej spærres to uger fra mandag den 16. juni. Trafikanter henvises til omkørsel via Rørup.
Ombygning af rampekryds ved Årslev går i gang12.6.2025 09:15:31 CEST | Pressemeddelelse
Anlægsarbejdet ved Årslev <11> på Svendborgmotorvejen er nu startet. Projektet skal afhjælpe trængsel i myldretiden med nye svingbaner og signalregulering uden spærring af veje.
Vejarbejde på Helsingørmotorvejen i Gentofte hen over sommeren12.6.2025 08:30:00 CEST | Nyhed
Vejdirektoratet skal hen over sommeren 2025 forstærke stålvæggene under broerne ved Kongelysvej, Kildegårdsplads og Tuborgvej langs Helsingørmotorvejen i Gentofte. Arbejdet kommer til at foregå fra slutningen af juni til udgangen af september.
Rampe og bro lukkes i TSA 61 ved Taulov12.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ombygning af tilslutningsanlæg 61 ved Taulov fortsætter med at påvirke trafikken. I den kommende tid skal trafikanterne vænne sig til nye ændringer. Skærbækvej vil være spærret på broen over motorvejen fra 23. juni, indtil ombygningen er afsluttet i november 2025. Fra 23. juni til ultimo juli bliver den nordøstlige frakørselsrampe fra Fyn lukket, mens den nordvestlige tilkørselsrampe mod Kolding, der nu er spærret for trafik, åbner 27. juni. Som den sidste rampe vil den sydvestlige frakørselsrampe fra Kolding åbne midt i august, og dermed vil anlæggets fire ramper igen være åbne for trafik lige efter sommerferien. Vi beklager de gener disse trafikomlægninger medfører for trafikanterne og henstiller til, at de anviste, skiltede omkørsler fortsat anvendes af hensyn til trafiksikkerheden og arbejdsmiljøet for entreprenøren i området.
Cykelløb påvirker trafikken i Frederikssund og på broerne12.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det kommer til at have konsekvenser for trafikken, når det nye cykelløb Copenhagen Sprint ruller igennem Frederikssund lørdag den 21. og søndag den 22. juni. Søndag spærres både Kronprinsesse Marys Bro og Kronprins Frederiks Bro i løbet af dagen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum