Lidl bakker op om regeringens udmelding om salgsbegrænsning af tobak – har allerede 24 tobaks- og nikotinfrie butikker
7.5.2025 10:42:41 CEST | Lidl Danmark | Pressemeddelelse
Onsdag den 7. maj offentliggjorde regeringen deres plan for at begrænse antallet af steder, der forhandler tobak og nikotin. I dagligvarekæden Lidl Danmark annoncerede man allerede i 2023 en plan for endelig udfasning af alle tobaks- og niktonprodukter, og derfor bakker man op om regeringens tiltag og kalder det et vigtigt skridt mod en sundere fremtid.

Lidl Danmark bakker op om regeringens tiltag om at begrænse tilgængeligheden af tobaks- og nikotinprodukter, der blev præsenteret onsdag den 7. maj. Som en del af regeringens tiltag skal der nu sættes gang i en analyse, der skal undersøge, hvordan man kan skære ned på salgsstederne på en fornuftig måde.
Den prioritering støtter Lidl Danmark, der som den første dagligvarekæde i Danmark allerede i 2023 annoncerede en plan for endelig udfasning af alle tobaks- og nikotinprodukter inden 2028.
"I Lidl har vi længe arbejdet for at reducere tilgængeligheden af tobak og nikotin. Det gør vi, fordi vi mener, at tobaks- og nikotinprodukter ikke skal være tilgængeligt, der hvor børn, unge og familier gør deres dagligvareindkøb. Derfor ser vi positivt på regeringens udmelding og glæder os til at følge med i det videre arbejde,” siger Indkøbsdirektør Peer Sandtner fra Lidl Danmark
En modig og nødvendig udmelding
Siden Lidl i 2023 annoncerede sin plan for endelig udfasning af alle tobaks- og nikotinprodukter inden 2028 i samtlige af landets 163 Lidl-butikker, har alle nyåbnede Lidl-butikker været tobaks- og nikotinfri. Derudover er 40% af cigaretterne blevet fjernet fra hylderne i de resterende butikker.
Ambitionen fra Lidl om en fremtidig røgfri dagligvaresektor hænger sammen med kædens ønske om at skabe sundere rammer for dagligvareindkøb – særligt for børn og unge:
“Vi ved, at tilgængelighed har stor betydning for forbruget. Derfor er regeringens udmelding modig men også nødvendig, hvis vi ønsker at prioritere danskernes sundhed højere. Vi bakker fuldt op om alle tiltag, der kan mindske unges eksponering for tobaks- og nikotinprodukter, og vi opfordrer kraftigt til, at endnu flere aktører vil være med til at tage ansvar og bidrage til en røgfri fremtid,” siger Indkøbsdirektør Peer Sandtner.
En del af Røgfri Fremtid
Lidl er partner i Kræftens Bekæmpelse og TrygFondens partnerskab ‘Røgfri Fremtid’, der arbejder for, at ingen børn og unge ryger i 2030.
I Kræftens Bekæmpelse ser forebyggelsesdirektør, Mette Lolk Hanak, derfor også positivt på regeringens udmelding om at begrænse salgsteder:
”Vi støtter fuldt ud regeringens forslag om, at langt færre butikker fremover skal sælge tobak og nikotin. Det er dybt sundhedsskadelige produkter, og man kan diskutere, om de overhovedet burde være til salg i danske butikker. Nu har Lidl vist, at tobak og nikotin ikke behøver at blive solgt i dagligvarebutikkerne. Det er positivt, at regeringen fremover vil begrænse tilgængeligheden markant. Det vil gøre en stor forskel for at beskytte børn, unge og alle der kæmper med at slippe fri fra afhængighed af cigaretter og nikotin.”
Lidl har 24 tobaks- og nikotinfrie butikker i:
Hjørring, Skagensvej
Søndersø, Toftekær
Silkeborg, Ndr. Højmarksvej
Aarhus, Rådhuspladsen
Hurup Thy, Toftegade
Aarhus, Godsbanen
Kastrup, Kongelundsvej
Brande, Chr. Bergs Vej
Aabybro, Vestergade
Stege, Vasen
København, Østerbrogade
Hirtshals, Doggerbanke
Holstebro, Vester Skolevej
Hadsund, Broparken
Slagelse, Ndr. Ringgade
Esbjerg, Tarphagevej
Bjerringbro, Torvegade
Marielyst, Stovby Ringvej
Rødbyhavn, Færgevej
Aarhus, Veri Center i Risskov
Albertslund, Stationstorvet
Præstø, Næbvej
Fredericia, Gl. Landevej
Allerød, Allerød Stationsvej
Kontakter
Thomas SejersenPressechef - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkOm Lidl Danmark
I Lidl Danmark står vi for den bedste kvalitet til den bedste pris. Som dagligvarekæde koncentrerer vi os om det væsentlige. Gennem vores effektive processer og det tillidsfulde samarbejde med vores partnere garanterer vi et fremragende forhold mellem kvalitet og pris og et velgennemtænkt vareudbud. Som kunde i Lidl kan du trygt regne med, at vores produkter er friske og af god kvalitet. Vores medarbejdere arbejder hver dag for, at vores kunder nemt og enkelt kan købe ind i vores 163 butikker.
Du er altid velkommen til at skrive til os på presse@lidl.dk
Følg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Lidl sænker priserne igen: Nu står mere end hver tiende hverdagsvare til fast lav pris13.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra søndag den 13. september sænker Lidl priserne fast på over 100 nye varer. Det betyder, at dagligvarekæden nu har over 300 hverdagsvarer til fast lav pris, hvilket svarer til mere end hver tiende vare i sortimentet. En ny undersøgelse viser, at hver fjerde dansker allerede har ændret indkøbsvaner på grund af faste lave priser.
Lidl reducerer sine emissioner i Scope 1 og 2 med 75 procent10.9.2026 12:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidl Danmark udgiver i dag sit nyeste bæredygtighedsmagasin for kalenderåret 2025, hvor kæden blandt andet præsenterer sine klima- og sundhedsresultater. En af de centrale milepæle er en reduktion af Scope 1- og 2-emissionerne på 75 procent siden baseline i 2019, hvor blandt andet en omlægning fra naturgas til fjernvarme på logistikcenteret i Kolding og i udvalgte butikker har spillet en afgørende rolle.
Stedtillæg i hovedstadsområdet: Lidl skruer op for konkurrencen om de bedste talenter21.8.2026 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I kampen om de dygtigste medarbejdere giver Lidl et stedtillæg på 2.500 kroner til souschefer i hovedstadsområdet. Erfaringerne med stedtillæg til butikschefer viser, at det medfører flere ansøgere og nye fagligheder. Det tiltrækker kandidater med solid erfaring fra branchen og skaber samtidig et stærkt grundlag for at beholde dygtige ledere.
Danskerne ændrer indkøbsvaner: Lidl er Danmarks billigste dagligvarekæde for fjerde gang i træk21.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny uafhængig prisgennemgang fra Madprisluppen viser, at Lidl igen har den billigste indkøbskurv ud af samtlige 12 dagligvarekæder i Danmark. Danskerne har taget godt imod de faste lave priser, og Lidl har oplevet en stor kundefremgang siden maj.
Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål14.8.2026 11:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere af Lidls danske leverandører har fået en hjælpende hånd til at arbejde med reduktion af CO2 i værdikæden. Det giver lokale fødevareproducenter overblik over deres klimaaftryk og besparelser på både udledninger og økonomi.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum