3F: Alvorlige brud på arbejdsmiljøloven skal føre til fængselsstraf
28.4.2025 13:57:57 CEST | 3F | Pressemeddelelse
I anledning af Workers’ Memorial Day holder 3F mindehøjtidelighed for de tre mænd, der omkom i en arbejdsulykke på Flemløse Biogasanlæg sidste år. Nu foreslår 3F strengere fængselsstraf for brud på arbejdsmiljøloven.
Når ansatte bevidst udsættes for dødelig asbest eller anden livsfare bør de ansvarlige straffes med fængsel.
Det er budskabet fra Claus von Elling, formand for Byggegruppen i 3F i anledning af Workers’ Memorial Day og mindehøjtidelighed for de tre mænd, der omkom i en voldsom arbejdsulykke på Fyn sidste år.
- Det var en dybt tragisk ulykke, vi var vidner til sidste år. Vi må ikke glemme, at de tre mænd, der omkom ved Flemløse Biogasanlæg, omkom på grund af et svigt. Et svigt, som rammer alt for ofte i byggebranchen. Sidste år døde ti mennesker på danske byggepladser. Derfor foreslår vi nu, at straffen for ikke at passe ordentligt på sine ansatte skal skærpes markant, siger Claus von Elling.
Danmark har længe haltet langt efter sine nordiske naboer i Norge og Sverige, når det kommer til at stille ansvarlige for alvorlige arbejds- og dødsulykker til ansvar.
- Det skal være slut med, at alvorlige brud på arbejdsmiljøloven blot ender med bøder på småbeløb. Når man bevidst udsætter andre mennesker for livsfare, bør straffen også være derefter. Derfor mener vi, at de ansvarlige bør straffes med fængsel, siger Claus von Elling.
Ligesom tilfældet var ved Flemløse Biogasanlæg, er det særligt udenlandsk arbejdskraft, der er ofre i dødelige arbejdsulykker på det danske arbejdsmarked. Fra 2016 til 2022 udgjorde de omkring 37 procent af alle dødelige arbejdsulykker, men kun 12–13 procent af den samlede beskæftigelse i perioden.
- Vi skal sikre, at lige meget hvor man kommer fra, så skal man ikke være i risiko for at komme ud for en dødsulykke på det danske arbejdsmarked. Det skylder vi vores udenlandske kollegaer, siger Claus von Elling.
Kontakter
For yderligere information, kontakt 3F's pressetelefon på 88 92 88 92 eller Esther Keller på 61 67 20 67
Følg pressemeddelelser fra 3F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3F
Ny rekord i hykleri17.2.2026 11:09:49 CET | Pressemeddelelse
3F-formand er dybt forundret over erhvervsorganisationers ulighedsskabende forslag
3F-glæde over OK-aftale med staten11.2.2026 11:45:17 CET | Pressemeddelelse
Aftalen giver bedre vilkår for de timelønnede
3F og FOA: Flere tiltag skal bremse urimelige ventetider11.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Uacceptable menneskelige omkostninger gør haste-initiativer påkrævede
Overenskomstfornyelse i hus mellem Dansk Håndværk og 3F’s Byggegruppe5.2.2026 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
Aftalen betyder forbedret købekraft, bedre balance mellem arbejdsliv og fritid og styrkelse af det organiserede arbejdsmarked.
Nyt brancheforum skal give de kriminelle i byggeriet kamp til stregen4.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med et nyt brancheforum vil 3F’s Byggegruppe og DI Byggeri nu tage et livtag med de kriminelle kræfter i branchen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum