Ditte Larsen forener museumsbesøg og håndarbejde
Når strikdesigner Ditte Larsen ser på kunstværker, kan hun ikke lade være med at lade sig inspirere af farver og motiver, som hun omsætter til vidunderligt kunsthåndværk i form af broderi og strik. I Fynbomalerne på pindene har hun ladet sig inspirere af seks af de anerkendte fynbomalere samt arkitekturen og interiøret på to af de museer, der i dag huser malerierne.

Fynbomalerne på pindene er inspireret af kunstnerne Alhed Larsen, Anna Syberg, Fritz Syberg, Johannes Larsen, Christine Swane og Peter Hansen, der alle tilhører den gruppe, der kendes som Fynbomalerne. Fynbomalerne består af kunstnere fra Faaborg og Kerteminde, og de adskiller sig fra andre kunstnerkolonier – for eksempel Skagensmalerne – ved, at de i langt højere grad var bofaste og rundet af de miljøer, som de boede i. ”Fynbomalernes udgangspunkt var figurativt, de malede, hvad de så, og motiverne er altid genkendelige, selvom de alle også tog sig formmæssige friheder og ofte udelod detaljer med de synligt lidt større og brede penselstrøg – eller ved at zoome så tæt på motivet, at det næsten opløses,” fortæller direktør på Faaborg Museum, Anne Højer Petersen i bogens kunstfaglige introduktion til kunstnerne og deres værker.
De tolv kunstværker, der har inspireret Ditte Larsen til sine broderi- og strikkeopskrifter er gengivet i bogen. Peter Hansens ”Pløjemanden vender” er blevet fortolket som både halstørklæde, hue og nederdel. Og hvor Christine Swane med sin pensel har skabt ”Blomsterbillede”, har Ditte Larsen med strikkepinde og garn frembragt et sjal og en japansk inspireret kimono.
Andre værker og indretningen på henholdsvis Johannes Larsen Museet i Kerteminde og Faaborg Museum har Ditte Larsen omsat til flotte broderier, der kan monteres som puder, æsker eller clutches, samt flere strikdesigns. Bogen indeholder i alt 36 designs inden for beklædning, accessoires og boligtilbehør.
Ditte Larsen har tidligere ladet sig inspirere af kunstnerne Anna Ancher, Marie Krøyer, Bindesbøll og Friedrich, der hver har fået en hel bog. I Fynbomalerne på pindene er det første gang, hun finder inspiration hos en kunstnerkoloni, og der er også kommet flere broderimønstre med denne gang.
Alle billederne til bogen er taget på de to fynske museer, der i dag huser malerierne, og dermed er det et lille museumsbesøg at bladre i Fynbomalerne på pindene. Får man lyst til at se de gengivne værker i virkeligheden, kan man passende iklæde sig et matchende tørklæde eller have en broderet clutch med i hånden.
Fakta om bogen:
Titel: Fynbomalerne på pindene
Forfatter: Ditte Larsen
Forlag: Turbine
ISBN: 9788743609711
Sidetal: 193
Vejl. pris: 299,95 kr.
Udgivelsesdato: 25. april 2025
Nøgleord
Kontakter
Marie JensbyPR og kommunikation
Tlf:60548460marie.jensby@turbine.dkBilleder

Links
Om Turbine Forlaget
Forlaget Turbine blev grundlagt i 2004.
Vores profil er bred, og grundtanken er, at vi ikke lader os begrænse af hverken genre, stil eller format – vores fokus er kvaliteten i den enkelte udgivelse.
Følg pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Morten DD begejstres over naturen alle årets dage8.4.2025 11:09:15 CEST | Pressemeddelelse
Morten DD Hansen er landskendt for sin store begejstring for den vilde natur. I bogen 365 dage i naturen på Mols inviterer han alle med ud i den danske natur hver dag året rundt og fortæller med ord og billeder om alt fra drikfældige natsværmere til stålorme og rødstjert.
Paula Hawkins er tilbage24.3.2025 12:45:41 CET | Pressemeddelelse
Da Paula Hawkins debuterede som skønlitterær forfatter med Kvinden i toget gik det ikke ubemærket hen. Den blev en international bestseller og udkom på over 50 sprog. Nu udkommer hendes anmelderroste spændingsroman fra 2024 – Den blå time – på dansk.
I 175 år har revyerne grillet magthaverne19.3.2025 13:23:48 CET | Pressemeddelelse
I år fylder den danske revy 175 år. Jacob Wendt Jensen og Peter Engholm dykker ned i højdepunkter fra de mange år, hvor både politikere, kongelige og helt almindelige mennesker har siddet side om side og grinet af både hinanden, sig selv og verdens absurditeter og skøre tendenser. Derudover beskriver de også revyen af i dag, for den 175-årige er stadig fuld af liv og aktualitet.
Vigdis Hjorths roman om et fængselsophold18.3.2025 10:21:00 CET | Pressemeddelelse
Romanen Tredive dage i Sandefjord som Vigdis Hjorth udgav i 2011 om en kvindes fængselsdom på tredive dage for spirituskørsel foreligger nu for første gang på dansk.
Strik med ét enkelt fed13.3.2025 09:27:00 CET | Pressemeddelelse
Langt de fleste strikkere ligger inde med et lager af garnfed eller -nøgler, der enten er blevet tilovers fra et andet projekt, er købt med hjem fra en messe eller en lille lokal garnbutik. Mette Hvitveds nye strikkebog, Strik med ét enkelt fed, er fuld af inspiration til, hvordan de enkelte fed kan blive til strømper, tørklæder og andre mindre projekter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum