Regionens bedste skolepatrulje 2025: Tove Ditlevsens Skole løber med sejren
Med smil, sammenhold og stort ansvar i morgentrafikken har skolepatruljen på Tove Ditlevsens Skole sikret sig sejren som Årets Skolepatrulje 2025 i Region Hovedstaden – og nu går de efter den nationale titel.

Hver eneste morgen – i sol, regn og modvind – står eleverne fra Tove Ditlevsens Skole klar. Med refleksveste, stopskilte og smil hjælper de deres kammerater, forældre og forbipasserende trygt over vejen midt på det travle Vesterbro. Nu bliver deres store indsats anerkendt: Skolepatruljen er kåret som Region Hovedstadens vinder i Årets Skolepatrulje 2025.
Bag kåringen står Rådet for Sikker Trafik og LB Foreningen, som ikke bare sender velfortjent ros, men også en præmie på 5.000 kr. til det seje patruljehold – penge, der skal bruges på en fælles oplevelse. Med den regionale titel i hus er holdet nu også med i opløbet om den nationale hæder som Årets Skolepatrulje 2025, der kåres inden sommerferien.
Et fællesskab, der rækker langt ud over vejkanten
På Tove Ditlevsens Skole er skolepatruljen mere end bare en funktion – det er et fællesskab. Hele 65 ud af 90 elever i sjette årgang har meldt sig frivilligt. De hjælper hinanden med udstyr, dækker for hinanden, og møder op med højt humør – også når vejret er alt andet end indbydende.
Ole Steensbæk Pedersen, skolepatruljeinstruktør på Tove Ditlevsen Skole:
- Jeg har kæmpe optur over kåringen. Det her er en flok unger med et stærkt sammenhold og en fantastisk indstilling. De er hjælpsomme, ansvarlige og møder hver morgen med et smil – det er en fornøjelse at være en del af.
For at overraske og hylde skolepatruljen dukkede Børne- og Ungdomsborgmester Jakob Næsager og Teknik- og Miljøborgmester Line Barfod op – sammen med Rådet for Sikker Trafik og LB Foreningen – klar til at kåre eleverne for deres store og vigtige indsats for trafiksikkerheden.
Jakob Næsager, børne- og ungdomsborgmester, Konservative:
- København skal være danmarksmester i børneliv – og det starter med, at børn kan færdes trygt i trafikken. Derfor vil jeg styrke færdselsundervisningen og hylde de unge, der allerede tager ansvar. Et godt eksempel er skolepatruljen på Tove Ditlevsens Skole, der netop er kåret som regional vinder i Årets Skolepatrulje 2025. De viser, hvordan fællesskab og ansvar gør en konkret forskel i hverdagen.
Line Barfod, teknik- og miljøborgmester, Enhedslisten:
- Jeg vil gerne ønske skolepatruljen på Tove Ditlevsens Skole stort tillykke med kåringen som Årets Skolepatrulje. I kommunen arbejder vi i hele byen for at gøre de københavnske skolevejene tryggere og mere sikre. For eksempel ved at sørge for, at bilerne ikke må køre for hurtigt – og nogle steder, at der slet ikke må køre biler ved skolerne i morgentimerne. Men vi kan langt fra gøre det alle steder. Derfor er det så vigtigt, at sjetteklasser rundt om i hele København står lidt tidligere op og gør en stor indsats med at hjælpe deres skolekammerater trygt og sikkert i over vejen.
Udvalgt blandt over 2.000 indstillinger
Der er rift om titlen som Årets Skolepatrulje 2025. Hele 2.174 skolepatruljer blev nomineret af lærere, forældre, skoleledere og elever. Ud af dem er fem regionale vindere blevet udvalgt – én i hver landsdel. Rådet for Sikker Trafik har i samarbejde med LB Foreningen, politiet, Skole & Forældre, Danske Skoleelever og en repræsentant for landets færdselskontaktlærere udvalgt vinderne.
Jakob Bøving Arendt, administrerende direktør i Rådet for Sikker Trafik:
- Alle skolepatruljer yder en stor indsats for at gøre skolevejen tryggere for deres skolekammerater – og med smil, omsorg og et stort engagement. Det er god stil, at de morgen efter morgen tager ansvar for, at skolens elever kommer trygt frem. Det er noget så gammeldags som altruisme, og det aftvinger respekt. Stort tillykke til den regionale vinder af ’Årets Skolepatrulje 2025’, der i årets løb har gjort sig særligt bemærket.
Formålet med konkurrencen om at blive Årets Skolepatrulje er først og fremmest at hylde de skolepatruljer, der yder en ekstraordinær indsats, som styrker sammenholdet på tværs af årgangene, øger trafiksikkerheden på skolen eller lign. Samtidig er konkurrencen med til at sætte fokus på effekten af skolepatruljernes vigtige opgave.
Mikkel Klausen, chef for uddelinger, udvikling og kommunikation i LB Foreningen:
- Skolepatruljerne er skolernes stjerner. De skaber tryghed, tager ansvar og er forbilleder for de yngre elever. Vi har modtaget mange stærke nomineringer i år, og igen i år er der nogle særlige skolepatruljer, som alligevel skiller sig ud. De er værdige vindere i et utroligt stærkt felt.
Skolepatruljen på Tove Ditlevsens Skole er nu videre i konkurrencen om den nationale titel. Hvis de løber med sejren, venter der en uforglemmelig præmie: en fest i det store frikvarter med partybus, DJ, isbil fra Hjem-IS og masser af overraskelser.
De fem regionale vindere af Årets Skolepatrulje 2025 er:
-
Region Hovedstaden: Tove Ditlevsens Skole, København V
-
Region Midtjylland: Sølystskolen, Silkeborg
-
Region Nordjylland: Nordstjerneskolen, Frederikshavn
-
Region Sjælland: Byskovskolen, Ringsted
-
Region Syddanmark: Andst Børne- og Skolecenter, Vejen
Fakta om skolepatruljerne:
-
Skolepatruljerne består af elever i 6. til 9. klasse.
-
Omkring 20.000 elever står skolepatrulje hvert år.
-
Skolepatruljerne har eksisteret i Danmark siden 1949.
-
Rådet for Sikker Trafik og LB Foreningen står bag initiativet.
Kontaktoplysninger:
-
Københavns Kommune – Børne- og Ungdomsforvaltningen, pressetelefon: 29 45 40 73
-
Københavns Kommune – Teknik- og Miljøforvaltningen, pressetelefon: 23 27 80 90
-
Rådet for Sikker Trafik – Liv Kofoed-Jensen, seniorprojektleder: 25 72 71 10
-
Rådet for Sikker Trafik – Jeppe Gudmandsen, pressekonsulent: 28 11 58 63
-
LB Foreningen – Mikkel Klausen, chef for uddelinger og kommunikation: 24 28 21 10
Kontakter
PressetelefonenBørne- og Ungdomsforvaltningen i Københavns Kommune
Tlf:29 45 40 73presse@buf.kk.dkFølg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen
Flere københavnske forældre vælger blandede barselsgrupper frem for klassiske mødregrupper23.4.2025 14:11:30 CEST | Pressemeddelelse
Nye tal fra Sundhedsplejen i Københavns Kommune viser, at blandede barselsgrupper er i vækst.
Skolen ved Dybbølsbro åbner efter påske28.3.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
I en splinterny bygning i Kødbyen åbner Skolen ved Dybbølsbro efter påske. Indvielsen finder sted den 25. april med deltagelse af borgmestre, elever, forældre og medarbejdere. Skolen, der viderefører traditionerne fra Gasværksvejens Skole, har plads til 840 elever og rummer faciliteter, der også kan benyttes af lokalsamfundet.
Københavnsk skole får Nest-klasser fra næste sommer24.3.2025 09:43:01 CET | Pressemeddelelse
Lundehusskolen i København er udvalgt til et pilotprojekt med Nest-klasser fra sommeren 2026. Klasserne skal være med til at skabe bedre forudsætninger for, at flere børn kan blive en del af de almene børnefællesskaber.
Nyt tilbud skal styrke sundheden og trivslen i folkeskolen17.3.2025 07:35:00 CET | Pressemeddelelse
De kommende år vil de ældste elever på udvalgte folkeskoler i København nemt kunne få et “Sundhedstjek” som en del af et nyt pilotprojekt. Det vækker glæde hos Ungeråd KBH, der bragte forslaget til politikerne.
Ny vej til ungdomsuddannelse i udsatte områder virker26.2.2025 14:57:01 CET | Pressemeddelelse
Unges adresse må ikke afgøre deres uddannelsesvalg. Derfor har Københavns Kommune i flere år arbejdet målrettet for at øge andelen af unge fra udsatte byområder, der fortsætter på en ungdomsuddannelse – og nu bærer indsatsen frugt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum