If oplever boom i udvidet vanddækning

Del

Frygt for oversvømmelser: Forsikringsselskabet If har oplevet en stigning på 60 procent blandt kunder, der over de senere år har tilkøbt dækning af udvidet vandskade. De stigende antal hændelser med omfattende vandskader efter ekstrem nedbør har gjort klimaforandringerne mere konkrete for boligejerne. 

Rekordvåde år har fået flere danskere til at forsikre sig mod vandskader på hjemmet. Hos If Forsikring har 60% flere kunder tilvalgt "Udvidet vand"-dækning de senere år.
Rekordvåde år har fået flere danskere til at forsikre sig mod vandskader på hjemmet. Hos If Forsikring har 60% flere kunder tilvalgt "Udvidet vand"-dækning de senere år. (Foto: iStock)

De seneste år har været præget af rekordvåde måneder, hyppige skybrud og stigende grundvand. Det har konsekvenser ikke blot for klimaet, men også for danskernes måde at tænke tryghed i hjemmet på.

Hos If Forsikring har man registreret en markant ændring i boligejernes adfærd: Siden 2018 er antallet af kunder med husforsikring, som har tilkøbt Udvidet vand-dækning til deres husforsikring, steget med hele 60 procent.

“Stigningen kommer som en kombination af kundernes stigende interesse, det øgede antal voldsomme vejrhændelser og, at vi som forsikringsselskab har gjort - og fortsat gør - en stor indsat for at forklare kunderne om dækningen og hvordan den kan hjælpe dem. Vi påtager os et ansvar for at supplere kundernes viden, ikke kun ved at hjælpe, når skaden sker, men også til at kunne forebygge og informere," siger Eva Lindberg Vibe, produktchef hos If.

Dækningen for Udvidet vand hos If omfatter blandt andet:

  • Indtrængende nedbør eller smeltevand gennem tag, vægge eller fundament
  • Opstigende kloak- eller grundvand inde i bygningen, også uden forudgående skybrud
  • Vandskader som følge af strømsvigt i køle- og fryseskabe efter tilfældig strømafbrydelse

“Det er en forsikringsdækning, der imødekommer de lidt mere komplekse vejr- og vandskader, og som giver boligejerne en sikkerhed i en mere uforudsigelig tid,” forklarer Eva Lindberg Vibe.

“Vi har styrket vores rådgivning og uddannelse, så vores rådgivere kan hjælpe kunderne med at forstå både deres risici og deres muligheder. Det er et vigtigt bidrag til den kollektive klimatilpasning,” siger Eva Lindberg Vibe.

Ifølge DMI blev 2023 det vådeste år i dansk målehistorie, og september 2024 satte ny rekord som den vådeste måned nogensinde.

FAKTA: Hvad er "Udvidet vand"-dækning?

En ekstra dækning til husforsikringen, som blandt andet dækker:
✔ Vand, der trænger ind ved kraftig regn eller sne
✔ Opstigning af kloak- og grundvand, også uden skybrud
✔ Skader fra smeltet fygesne og væske fra køleskab og fryser ved strømsvigt

Kilde: If Forsikrings nyeste husforsikring

 

Nøgleord

Kontakter

Billeder

iStock
Download
Eva Lindberg Vibe, Produktchef Privat hos If Forsikring
Eva Lindberg Vibe, Produktchef Privat hos If Forsikring
Foto: If/PR
Download

Følg pressemeddelelser fra If Forsikring

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra If Forsikring

Betydelig samlet vækst og fortsat fremgang inden for personforsikring i Q2 20256.8.2025 07:42:16 CEST | Pressemeddelelse

If leverede en markant vækst i andet kvartal understøttet af høj kundeloyalitet og en voksende kundebase. Inflationen og skadeudviklingen var lavere sammenlignet med samme periode sidste år, som var påvirket af enkelte store skader. En fortsat disciplineret tilgang til omkostninger og prissætning bidrog til den positive udvikling i kvartalet. “Vores størrelse og stærke markedsposition er ikke kun en konkurrencefordel – det kommer også vores kunder til gavn. Det giver os langt bedre muligheder for at styrke vores digitale løsninger på tværs af markeder, hvilket vi ved, at vores kunder værdsætter. De seneste seks måneder er vores digitale salg steget med 12 % inden for forretningsområdet Privat, mens 65 % af vores kunder har anmeldt deres skader digitalt,” siger Morten Thorsrud, koncernchef i If. Fortsat stærk vækst i personforsikring If oplever stigende efterspørgsel efter personforsikringer med en vækstrate på 11 procent i første halvår blandt privatkunder samt stor interesse fra erhve

Sommerferie giver boom i online lægehjælp: Her er de typiske symptomer5.8.2025 06:05:00 CEST | Pressemeddelelse

Når sommerferien rammer, og danskerne rejser ud, følger behovet for lægehjælp med i bagagen. Topdanmark – en del af Nordens største forsikringsselskab, If – har i sommerferieperioden oplevet en markant stigning i kunders brug af den digitale lægetjeneste Hejdoktor. I juli var der 25 procent flere digitale konsultationer sammenlignet med gennemsnittet for årets første seks måneder, og mere end hver fjerde henvendelse kom fra udlandet. ”Vi ser en klar tendens til, at flere danskere søger online lægehjælp i ferien. Det handler både om praktiske behov som receptfornyelser og om at få hurtig vurdering af symptomer, mens man er på farten,” siger Jonas Smith Christophersen, produktchef i If. Varme, vand og virus Kunderne kontakter især Hejdoktor med symptomer relateret til varme, vand og virus. Det gælder blandt andet dehydrering og varmeslag i juli, feriediarré fra rejser til Sydeuropa samt øreproblemer efter badning. Insektstik, fodinfektioner og øjenbetændelse er også blandt de hyppigste å

Opgraderer nu advarsel: Sender SMS til over 100.000 kunder21.7.2025 13:32:13 CEST | Pressemeddelelse

If og Topdanmark har besluttet at opgradere deres varsling. Det betyder, at over 100.000 kunder nu får SMS-varsling, mens både If og Topdanmark har lagt information og gode råd øverst på deres hjemmesider. ”Vi har besluttet at opgradere vores advarsel og sende over 100.000 SMS-varsler efter den seneste varsling om særdeles kraftig regn og lokale oversvømmelser. Vi ved af erfaring, at vi kan være med til at forebygge skader eller begrænse omfanget, hvis vi kommer på banen med gode råd før et markant vejrskifte,” siger Helene Ibsen, boligchef i If. Ifølge DMI ventes der fra mandag eftermiddag og frem til tirsdag aften op mod 120 mm regn i dele af landet – særligt i Østjylland, på Fyn, Vestsjælland samt Lolland og Falster. Det svarer til næsten det dobbelte af den normale nedbør for hele juli måned. DMI har derfor udsendt varsler i kategori 2 og 3 for kraftig og særdeles kraftig regn samt risiko for lokale oversvømmelser. Hos If og Topdanmark følger man situationen meget tæt. ”Det markant

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye