Dansk teknologi skal sikre vand til fremtidens industri
3.4.2025 08:00:00 CEST | Teknologisk Institut | Pressemeddelelse
19 millioner kroner skal i det ambitiøse fyrtårnsprojekt Vandternativet udvikle ny vandteknologi, der sikrer industrien brugbart vand uden at belaste grundvandsressourcerne.

Et konsortium af danske teknologivirksomheder og forsyningsselskaber går nu sammen om at udvikle løsninger, der kan forsyne industrien med rent vand uden at tappe grundvandsressourcerne. Med et forventet vandforbrug på over 100 millioner kubikmeter årligt til dansk industri skal der tænkes nyt for at sikre vand til både drikkevand og industri. Løsningerne skal være helhedsorienterede og bidrage til at løse samfundsudfordringer som klimatilpasning og beskyttelse af vandmiljøer.
Det er Teknologisk Institut, som leder det nye projekt til 19 millioner kroner. Projektet skal udvikle teknologier til at omdanne terrænnært grundvand, overfladevand og renset spildevand til teknisk vand af forskellige kvaliteter. Målet er at gøre Danmark førende inden for bæredygtig vandforsyning til industrien.
- Den teknologiske udfordring er kompleks. Vi skal ikke bare rense vandet - vi skal producere forskellige kvaliteter af teknisk vand - helt op til en kvalitet, der kan bruges i følsom produktion som for eksempel elektrolyse til kommende Power-t-X-anlæg. Samtidig skal vi udvikle metoder til at håndtere de koncentrerede restprodukter fra rensningen, siger centerprojektleder Caroline Kragelund Rickers, Teknologisk Institut.
Vand til grøn omstilling
Vand er en kritisk ressource for den grønne omstilling, og især til industrien er der behov for at kigge på brug af alternative vandkilder for at sikre mindst muligt belastning af grundvandsressourcerne.
- Kravene til rensning af blandt andet koncentratet risikerer dog at blive en showstopper for brugen af de alternative vandkilder, grundet strenge krav til udledningen, siger applikationsspecialist Nana Jensen fra teknologileverandøren Suez Danmark.
CEO Tore C. Svendsen fra en anden teknologileverandør i projektet, ECT2, supplerer:
- Vi ser frem til i dette projekt at udvikle nye løsninger og med disse at demonstrere, hvordan vi kan håndtere koncentratet ansvarligt og miljørigtigt at vi kan sikre anvendelse af de alternative vandkilder.
Når Europa i de kommende år skal udbygge produktionen af såkaldt grøn brint til Power-t-X, bliver adgang til rent vand en kritisk faktor. Nu går danske teknologivirksomheder og forsyningsselskaber sammen om at udvikle løsninger, der kan sikre vandforsyningen uden at belaste grundvandsressourcerne.
- Dette er ikke kun et dansk problem. Hele Europa står over for samme udfordring med vandforsyning til den grønne omstilling. De løsninger, vi udvikler nu, kan blive en væsentlig eksportvare, understreger Caroline Kragelund Rickers.
Projektet demonstrerer teknologierne i tre forskellige skalaer:
- Fuldskalaanlæg ved Lemvig Vand: Behandling af koncentrerede spildstrømme fra produktionen af ultrarent vand til Power-t-X-industrien
- Fuldskalaanlæg ved Ringen ved Fors i Roskilde: Produktion af teknisk vand til lokale industrier fra overfladevand
- Pilotanlæg ved Vestforsyning i Holstebro: Avanceret efterbehandling af renset spildevand.
Projektet Vandternativet, der er støttet af Miljøstyrelsen som et MUDP Fyrtårnsprojekt, løber fra januar 2025 til juni 2028.
Projektside: https://www.teknologisk.dk/vandternativet-og-8211-groen-omstilling-af-industriens-vandforbrug/46639
Markedspotentiale:
- EU-investering i PtX frem mod 2030: 835 mia. kr.
- Marked for vandteknologi: 17 mia. kr.
Konsortiet:
- Teknologisk Institut (projektleder)
- ECT2
- SUEZ Danmark
- Lemvig Vand
- Fors Spildevand Roskilde
- Vestforsyning
- Foreningen Klimatorium

Kontakter
Centerprojektleder Caroline Kragelund Rickers, Teknologisk Institut, mobil: 7220 2940, mail: cakr@teknologisk.dk
Billeder
Teknologisk Institut har siden 1906 arbejdet for at forbedre erhvervslivets konkurrenceevne, samfundets velstand og menneskers liv. Årligt kommer det mere end 10.000 virksomheder til gavn inden for så forskellige områder som; energi, fødevarer, life science, materialer, byggeri og produktion. Teknologisk Institut har datterselskaberne Danfysik A/S, Dancert A/S og DTI Spain.
Har du brug for yderligere oplysninger, fotos, udtalelser eller andet, er du meget velkommen til at kontakte kommunikationsafdelingen. Se kontaktinfo her: www.teknologisk.dk/presse
Fotos i dette nyhedsrum: ©Teknologisk Institut. Brug af fotos tilladt ved konkret omtale af Teknologisk Institut og med kreditering. I tvivlstilfælde kontakt venligst Kommunikationsafdelingen.
Følg pressemeddelelser fra Teknologisk Institut
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Teknologisk Institut
Europæisk studie: Halm kan blive landbrugets skjulte klimavåben16.1.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Behandlede afgrøderester kan både levere energi og lagre mere kulstof i Europas landbrugsjord – og giver et markant klimapotentiale, selv når temperaturen stiger frem mod 2050.
Biodiesel reducerer op til 81 procent af skibes sodudledning15.1.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danske målinger under virkelig sejlads dokumenterer markant klimagevinst ved brug af biobrændstof – resultaterne er nu sendt til FN's søfartsorganisation.
WEF-rapport: Økonomisk magtkamp er nu største risiko for danske virksomheder14.1.2026 10:15:00 CET | Pressemeddelelse
Ny risikorapport fra World Economic Forum op til topmødet i Davos og midt i striden om Grønland. Danmark kan vende globale risici til muligheder gennem strategisk robusthed.
ROBOTBRAG 2026: Bliv robust med robotter14.1.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
For tiende gang åbner Danmarks største robotarrangement dørene til fremtidens produktionsteknologi. I år med ekstra fokus på humanoide robotter, AI-drevne løsninger og de kompetencer, der skal til for at navigere i den nye virkelighed.
Fygesne kan give skjulte skader i bygninger12.1.2026 10:58:49 CET | Pressemeddelelse
Efter kraftig blæst og snevejr advarer Teknologisk Institut om skjulte fugt- og skimmelskader fra fygesne i lofter, tagrum og krybekældre. Hurtig inspektion og udtørring er nødvendig for at undgå skader og dårligt indeklima.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
