Tunnel på Glamhøjvej under E45 spærret frem til august
Udbygningen af E45 betyder lige nu, at tunnelen på Glamhøjvej under E45 Østjyske Motorvej er spærret for gennemkørsel frem til august.

I forbindelse med udbygningen af E45 Østjyske Motorvej rundt om Aarhus er en af tunnelerne under motorvejen netop nu ved at blive forlænget, så der bliver plads til den bredere motorvej henover tunnelen. Mens tunnelen bygges længere, er det ikke muligt at køre gennem den.
Vejdirektoratets entreprenør arbejder på at gøre tunnelen klar hen over sommeren, og forventer at kunne åbne for passage igen den 12. august.
Trafikanter kan i stedet benytte tunnelen på Lyngbygårdsvej. Tunnelen her skal også bygges længere, men dette sker først, når passagen på Glamshøjvej igen er åben for trafik.
Et ekstra spor på E45 Vejdirektoratet udvider motorvej E45 mellem Kolding og Randers flere steder på en i alt 60 km lang strækning for at lette trafikken og de lange køer i myldretiden. Læs mere om udvidelsen af E45 og hold dig opdateret på de trafikale gener, mens der bygges på trafikinfo.dk
|
Nøgleord
Kontakter
Heidi Qvistgaard DalbjergKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:2049 3572hqd2@vd.dkRobin Højen MadsenProjektchefVejdirektoratet
Tlf:72 44 22 76Tlf:23 24 41 72rhm@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Tre ud af fire dræbte i trafikken er mænd13.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Historisk få kommer til skade, men mænd er fortsat overrepræsenteret i de årlige trafikulykker, viser de seneste tal fra Vejdirektoratet.
Spærring af til- og frakørsel ved Aarup <55> i to uger fra mandag12.6.2025 13:40:32 CEST | Pressemeddelelse
Fra- og tilkørsel i retning mod vest ved Aarup <55> på E20 Fynske Motorvej samt krydsning af motorvejen ad Bogensevej spærres to uger fra mandag den 16. juni. Trafikanter henvises til omkørsel via Rørup.
Ombygning af rampekryds ved Årslev går i gang12.6.2025 09:15:31 CEST | Pressemeddelelse
Anlægsarbejdet ved Årslev <11> på Svendborgmotorvejen er nu startet. Projektet skal afhjælpe trængsel i myldretiden med nye svingbaner og signalregulering uden spærring af veje.
Vejarbejde på Helsingørmotorvejen i Gentofte hen over sommeren12.6.2025 08:30:00 CEST | Nyhed
Vejdirektoratet skal hen over sommeren 2025 forstærke stålvæggene under broerne ved Kongelysvej, Kildegårdsplads og Tuborgvej langs Helsingørmotorvejen i Gentofte. Arbejdet kommer til at foregå fra slutningen af juni til udgangen af september.
Rampe og bro lukkes i TSA 61 ved Taulov12.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ombygning af tilslutningsanlæg 61 ved Taulov fortsætter med at påvirke trafikken. I den kommende tid skal trafikanterne vænne sig til nye ændringer. Skærbækvej vil være spærret på broen over motorvejen fra 23. juni, indtil ombygningen er afsluttet i november 2025. Fra 23. juni til ultimo juli bliver den nordøstlige frakørselsrampe fra Fyn lukket, mens den nordvestlige tilkørselsrampe mod Kolding, der nu er spærret for trafik, åbner 27. juni. Som den sidste rampe vil den sydvestlige frakørselsrampe fra Kolding åbne midt i august, og dermed vil anlæggets fire ramper igen være åbne for trafik lige efter sommerferien. Vi beklager de gener disse trafikomlægninger medfører for trafikanterne og henstiller til, at de anviste, skiltede omkørsler fortsat anvendes af hensyn til trafiksikkerheden og arbejdsmiljøet for entreprenøren i området.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum