Ny overenskomstaftale mellem Fødevareforbundet NNF og Danske Slagtermestre
20.3.2025 11:28:54 CET | FødevareDanmark | Pressemeddelelse
Natten til torsdag blev Fødevareforbundet NNF og Danske Slagtermestre enige om en ny treårig overenskomst for butiksområdet. Det er en smal aftale inden for rammerne af gennembrudsforliget.

Fødevareforbundet NNF og Danske Slagtermestre blev i nat enige om en ny treårig overenskomstaftale for butiksområdet. Aftalen følger de overordnede rammer fra gennembrudsforliget på normallønsområdet.
Flere centrale temaer var på bordet undervejs i forhandlingerne, men i sidste ende blev der opnået enighed om en smal aftale, der følger skitsen fra gennembrudsforliget fra transportområdet, fortæller direktør Leif Wilson Laustsen, chefforhandler for Danske Slagtermestre.
- Forhandlingerne var både hårde og konstruktive, men vi var nødt til at holde os inden for rammerne af transportforliget. Hvis vi skulle igennem med yderligere krav og ønsker, ville den samlede ramme simpelthen blive for dyr for vores medlemmer. Derfor blev resultatet en smal skitse, siger han og fortsætter:
- Det har været en udfordrende proces, men vi er tilfredse med at have fundet en løsning, der sikrer stabilitet for både arbejdsgivere og medarbejdere de kommende tre år. I forhold til selve aftalen er jeg særligt tilfreds med, at der nu åbnes op for arbejde op til 11 timer én gang ugentligt mod de nuværende 10 timer, siger Leif Wilson Laustsen.
Den nye aftale har en løbetid på tre år og træder i kraft den 1. april 2025.
Nøgleord
Kontakter
Leif Wilson LaustsenDirektør i FødevareDanmark
Tlf:23 25 14 06leif@wlaustsen.dkFødevareDanmark er en paraplyorganisation for små og mellemstore virksomheder inden for fødevaresektoren. Organisationen blev grundlagt i 2015 af Danske Slagtermestre, Smagen af Danmark, Konditorbager A/S, Ostehandlerforeningen for Danmark, Danmarks Fiskehandlere og SMV Fødevarer. FødevareDanmark bygger på en grundlæggende tiltro på, at udviklingen kommer fra små og mellemstore virksomheder i Danmark, og FødevareDanmark fungerer således som talerør for denne del af fødevaresektoren, idet lovgivningen omkring fødevareproduktionen i Danmark typisk er lavet til fordel for de store virksomheder. Dermed er der behov for en organisation, der særligt kan tale netop disse virksomheders sag – både i pressen og over for politikere, myndigheder og andre beslutningstagere.
Følg pressemeddelelser fra FødevareDanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FødevareDanmark
FødevareDanmark advarer: Valgkamp på landbrugets bekostning kan få store konsekvenser1.3.2026 08:53:53 CET | Pressemeddelelse
FødevareDanmark advarer mod at lade valgkampens ophedede stemning føre til forhastede beslutninger på landbrugsområdet. Nye politiske indgreb kan få vidtrækkende konsekvenser for tusindvis af arbejdspladser i hele fødevareklyngen.
FødevareDanmark: Tid til et mere realistisk syn på kød24.2.2026 14:38:26 CET | Pressemeddelelse
Danskerne spiser ikke mindre kød trods flere års kampagner, viser ny DTU-rapport. FødevareDanmark ønsker en mere realistisk fødevaredebat med fokus på kvalitet frem for kvantitet.
Emballageafgift: Administrationen koster langt mere end selve afgiften10.2.2026 08:20:54 CET | Pressemeddelelse
Små og mellemstore fødevarevirksomheder bruger seks til syv gange flere ressourcer på at administrere den nye emballageafgift end på selve afgiften. Det vidner om et klart behov for forenkling, lyder det fra FødevareDanmark.
Nu skærpes straffen for chikane mod slagtere2.2.2026 14:23:12 CET | Pressemeddelelse
Efter flere episoder med målrettede trusler og hærværk mod slagterforretninger har et bredt flertal i Folketinget nu besluttet at skærpe straffen for chikane mod personer, der udfører et lovligt hverv. Tiltaget bliver rost af brancheforeningen FødevareDanmark.
FødevareDanmark: Model for lavere moms skal være enkel28.1.2026 12:46:17 CET | Pressemeddelelse
En generel momsnedsættelse på alle fødevarer er den mest enkle og mindst bureaukratiske model, hvis momsnedsættelsen skal kunne mærkes hos forbrugerne, lyder det fra brancheorganisationen FødevareDanmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum