TEKNIQ: EU viser vejen med billig energi og færre byrder
EU’s nye handlingsplan for stål- og metalindustrien er et vigtigt skridt i at sikre fair konkurrencevilkår, lavere energipriser og en reel grøn omstilling. Ellers risikerer vi, at virksomhederne forlader EU og tager tusindvis af arbejdspladser med sig, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.

Færre administrative byrder og lavere energipriser er helt centrale elementer i at sikre EU’s konkurrenceevne fremover. Af samme grund er TEKNIQ godt tilfreds med den stålplan EU-kommissionen i dag har offentliggjort som modtræk i toldkrigen.
- Adgangen til ren og billig energi er helt afgørende for at stå imod det pres, som metalindustrien oplever i øjeblikket. Lavere energipriser og fair vilkår sikrer en stærk og bæredygtig fremtid for erhvervslivet, siger Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ, der organiserer virksomhederne i det tekniske erhvervsliv.
- Virksomhederne bruger alt for mange ressourcer på bureaukrati i stedet for at fokusere på produktion og innovation. EU’s ambition om at reducere de administrative byrder er derfor afgørende for at sikre, at virksomhederne kan bevare deres konkurrenceevne.
- Grøn omstilling og konkurrenceevne skal gå hånd i hånd. Vi har brug for klare investeringer i teknologi og bedre handelsbeskyttelse, så europæiske virksomheder ikke bare kan konkurrere på fair vilkår, men også oplever det fordelagtigt at producere i Europa.
Yderligere information, kontakt:
Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ: 51 30 95 37 / msb@tekniq.dk
Michael Degn, presseansvarlig i TEKNIQ: 77 42 42 27 / mdc@tekniq.dk
Nøgleord
Kontakter
Michael DegnPresseansvarlig
Tlf:77424227mdc@tekniq.dkOm TEKNIQ
Erhvervsorganisationen TEKNIQ repræsenterer det tekniske erhvervsliv, der er drivkraften i den bæredygtige og digitale vækst i Danmark. Virksomhederne beskæftiger cirka 55.000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
TEKNIQ: Nødvendigt opgør med uoverskuelige krav9.12.2025 10:19:15 CET | Pressemeddelelse
EU’s forenkling af bæredygtighedskrav giver virksomhederne mere tid til grønne investeringer og mindre bureaukrati, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Russisk gasstop er kæmpe sejr for EU3.12.2025 10:28:15 CET | Pressemeddelelse
EU’s beslutning om at udfase russisk gas fra 2027 styrker Europas sikkerhed og kalder på markant tempo i elektrificeringen, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Danskerne parkerer boligforbedringer - selvom økonomien er stærk1.12.2025 06:05:00 CET | Pressemeddelelse
Danskernes planer om større forbedringer i hjemmet ligger lavt trods solid dansk økonomi. Det bremser både klimaindsatsen og aktiviteten hos lokale virksomheder, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Tillykke til vinderne af Fagtalent 202528.11.2025 06:35:00 CET | Pressemeddelelse
Otte vindere af Fagtalent 2025 er fundet. Målet er at sætte fokus på de mange unge talenter og rollemodeller, der findes blandt faglærte, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Nyt havvind-udbud sender klart signal20.11.2025 14:53:27 CET | Pressemeddelelse
Regeringens udbud af tre havvindmølleparker giver den klarhed, som branchen har efterlyst, og styrker Danmarks energimæssige uafhængighed, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum