FOA

Mona Striib om ny bog: Et wake up call for velfærden

Del

Vi bliver flere og flere ældre danskere. Det skaber behov for mange flere offentligt ansatte, fortæller ny bog. Det understreger behovet for handling nu, siger FOAs formand Mona Striib.

Vi bliver mange flere ældre danskere i de kommende år, og det kræver tusinder flere offentligt ansatte, hvis vi skal fastholde en stærk velfærd i Danmark. Det er konklusionen i den nye bog ”Danmark går i gråt – har vi råd til den velfærd vi ønsker” af forskningschef i Rockwoolfonden Jan Rose Skaksen og tidligere overvismand og professor i økonomi ved Aarhus Universitet Torben M. Andersen.

”De rammer desværre hovedet på sømmet. Den her bog er et wake-up call for velfærden,” siger Mona Striib, forbundsformand for FOA.

”Vi står overfor massive rekrutteringsudfordringer og der er brug for hurtig og resolut handling nu.”

Kæmpe mangel på social- og sundhedsuddannede
De to forfattere har beregnet, at aldringen af den danske befolkning med flere danskere over 60 år og et rekordhøj antal danskere over 80 år, vil skabe nogle voldsomme forandringer af det danske samfund og den danske økonomi. Der bliver brug for ikke mindre end 88.000 flere offentligt ansatte i de næste 10 år.

”Det er store og bekymrende tal, som kun flugter alt for godt med vores egne beregninger i FOA. Vi ser også stor mangel på arbejdskraft inden for eksempelvis social- og sundhedsområdet. Alene her har vi om bare ti år brug for ca. 25.000 flere uddannede, hvis ældreplejen skal følge med,” fortæller Mona Striib.

Hun mener, at der er behov for en stor rekrutteringsindsats, med fokus på et godt arbejdsmiljø og flere i uddannelse.

FOA afventer også den varslede trepart om at styrke social- og sundhedsuddannelserne og uddannelsen til pædagogisk assistent. På social- og sundhedsområdet foreslår FOA at hæve antallet af årlige lærepladser med mindst 3.500, så optaget kommer over 12.000.

Styrk den offentlige sektor
Bogen viser, at der bliver en øget konkurrence mellem den private og offentlige sektor om de beskæftigede de kommende år. Og forfatterne ser det som en nærmest umulig opgave at skaffe den nødvendige arbejdskraft.

”Der er ingen tvivl om, at opgaven er kolossal. Vi har både brug for en stærk privat sektor, der også kan vækste og en stærk offentlig sektor der kan levere velfærd. De to sektorer er hinandens forudsætning for, at vi lykkes med at håndtere udfordringerne. Hvis vi ikke kan få passet vores børn, kan blive helbredt, når vi bliver syge og kan forvente en tryg alderdom, så er det hurtigt slut med ro og fremdrift på det private arbejdsmarked,” fastslår Mona Striib.

Hun fremhæver, at fremgangen i beskæftigelsen i mange år altovervejende er landet i den private sektor. Fra 2012-2024 steg den samlede beskæftigelse med ca. 394.000 fuldtidspersoner. Heraf gik ca. 348.000 til privat sektor og ca. 44.000 til offentlig sektor, svarende til 11 pct. af den samlede stigning.

”Den her bog rejser debatten om rekruttering til den offentlige sektor. Det er en helt afgørende udfordring for vores velfærdssamfunds fremtid, og i FOA er vi klar til at byde ind med løsninger,” siger Mona Striib.

Nøgleord

Kontakter

Om FOA

FOA er Danmarks tredjestørste fagforbund - med ca. 167.000 medlemmer fordelt på 31 lokale fagforeninger. Størstedelen er ansat i kommuner og regioner, og vi organiserer også privatansatte.

Følg pressemeddelelser fra FOA

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra FOA

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye