Reparationsarbejde på Sallingsundbroen går i gang
Den 26. marts genoptager Vejdirektoratets entreprenør et reparationsarbejde på Sallingsundbroen, som blev igangsat sidste år. Det er de lejer, som brodækket hviler på oven på betonpillerne, som skal skiftes ud.

Det er udelukkende de fire piller, der står på land, som skal have udskiftet lejer. Lejerne på den første pille på Sallingsiden blev udskiftet i efteråret 2024. Nu er det lejerne på de resterende tre landpiller på Morssiden, der skal udskiftes hen over foråret og forsommeren 2025.
”Vi har trukket store veksler på trafikanternes og borgernes tålmodighed de seneste år, hvor vi har arbejdet på Sallingsundbroens overside med ny belægning, ny fugtisolering, nye støjdæmpende fuger og nyt autoværn. Nu er det til at se en ende på reparationsarbejderne, og vi vil gerne sige tak for tålmodigheden gennem de sidste 5 år,” siger Allan Højgaard Madsen, fagprojektleder i Vejdirektoratet.
Vejdirektoratet forventer ikke, at arbejdet som sådan vil genere trafikanterne.
Går alt efter planen er det Vejdirektoratets forventning, at projektet er afsluttet med udgangen af juni.
Bro skal hæves få millimeter
For at kunne komme til lejerne, skal broen hæves nogle få millimeter. På den måde er det muligt at fjerne de gamle lejer og placere de nye. Broløftene er planlagt til at finde sted i perioden fra den 26. marts til den 13. juni.
I forbindelse med broløftet er det vigtigt, at trafikken kører som normalt i de to spor i midten af broen, og at køretøjer ikke kommer ud på cykelstien og derved belaster broen skævt. Derfor vil der blive opsat kegler mellem kørebane og cykelsti ud for den søjle, der skal have skiftet leje.
Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, som arbejdet måtte medføre for trafikanterne. På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på statsvejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.
Kontakter
Allan Højgaard MadsenProjektlederVejdirektoratet
Tlf:72 44 23 15ahm@vd.dkAnne-Mette NyhuusKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:72 44 30 78Tlf:22 98 30 78an6@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Vejdirektoratet renoverer Næstved Svingbro29.4.2025 09:31:26 CEST | Pressemeddelelse
Vestre Ringvej bliver spærret mellem rundkørslerne ved Karrebækvej og ved Industrivej fra den 30. april til den 2. maj på grund af arbejde på Næstved Svingbro.
Elbilister får nye lynladere langs motorvejen ved Himmerland29.4.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra januar 2026 kan elbilister lade op på rastepladserne Himmerland Øst og Vest på E45 Nordjyske Motorvej syd for Støvring. Byggeriet af to ladeparker er netop skudt i gang.
Reparationsarbejde under Legindvejlebroen ved Nykøbing Mors går i gang28.4.2025 13:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet påbegynder et reparationsarbejde under Legindvejlebroen syd for Nykøbing Mors. De lejer, som brodækket hviler på oven på betonpillerne, skal renoveres. Arbejdet bliver udført på alle understøtninger i hele broens længde.
Ny tilkørsel ved <59> Hornstrup betyder aften- og nattespærringer28.4.2025 11:02:22 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet spærrer den nordlige tilkørsel ved <59> Hornstrup på E45 Østjyske Motorvej i aften- og nattetimerne fra tirsdag den 29. april til torsdag den 1. maj.
Midtjyske Motorvej får ny asfalt ved Tørring24.4.2025 10:53:57 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet lægger ny asfalt på Midtjyske Motorvej i østgående retning nær Tørring. Arbejdet forventes at vare cirka tre uger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum