Reparationsarbejde på Sallingsundbroen går i gang
19.3.2025 08:30:00 CET | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
Den 26. marts genoptager Vejdirektoratets entreprenør et reparationsarbejde på Sallingsundbroen, som blev igangsat sidste år. Det er de lejer, som brodækket hviler på oven på betonpillerne, som skal skiftes ud.

Det er udelukkende de fire piller, der står på land, som skal have udskiftet lejer. Lejerne på den første pille på Sallingsiden blev udskiftet i efteråret 2024. Nu er det lejerne på de resterende tre landpiller på Morssiden, der skal udskiftes hen over foråret og forsommeren 2025.
”Vi har trukket store veksler på trafikanternes og borgernes tålmodighed de seneste år, hvor vi har arbejdet på Sallingsundbroens overside med ny belægning, ny fugtisolering, nye støjdæmpende fuger og nyt autoværn. Nu er det til at se en ende på reparationsarbejderne, og vi vil gerne sige tak for tålmodigheden gennem de sidste 5 år,” siger Allan Højgaard Madsen, fagprojektleder i Vejdirektoratet.
Vejdirektoratet forventer ikke, at arbejdet som sådan vil genere trafikanterne.
Går alt efter planen er det Vejdirektoratets forventning, at projektet er afsluttet med udgangen af juni.
Bro skal hæves få millimeter
For at kunne komme til lejerne, skal broen hæves nogle få millimeter. På den måde er det muligt at fjerne de gamle lejer og placere de nye. Broløftene er planlagt til at finde sted i perioden fra den 26. marts til den 13. juni.
I forbindelse med broløftet er det vigtigt, at trafikken kører som normalt i de to spor i midten af broen, og at køretøjer ikke kommer ud på cykelstien og derved belaster broen skævt. Derfor vil der blive opsat kegler mellem kørebane og cykelsti ud for den søjle, der skal have skiftet leje.
Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, som arbejdet måtte medføre for trafikanterne. På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på statsvejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.
Kontakter
Allan Højgaard MadsenProjektlederVejdirektoratet
Tlf:72 44 23 15ahm@vd.dkAnne-Mette NyhuusKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:72 44 30 78Tlf:22 98 30 78an6@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Spærring af E45-motorvejen ved <57> Horsens S i aften- og nattetimerne samt spærring af den sydlige tilkørsel i 24 timer21.4.2026 09:45:37 CEST | Pressemeddelelse
E45 Østjyske Motorvej spærres ved <57> Horsens S i perioden fra 27. april til 8. maj, når der arbejdes på en ny bro. Trafikken ledes af og på motorvejen via til- og frakørslerne.
Cykelsti skal øge sikkerheden mellem Jels og Øster Lindet20.4.2026 13:56:18 CEST | Pressemeddelelse
En ny cykelsti ser snart dagens lys på Tøndervej mellem Øster Lindet og Jels. Vejdirektoratet sætter nu gang i arbejdet med at etablere en dobbeltrettet cykelsti, som skal gøre det mere sikkert for cyklisterne at færdes langs vejen. Cykelstien forventes at stå færdig i maj 2027.
Trafikken flyttes på Skovvejen mellem Tornved og Knabstrup20.4.2026 12:26:13 CEST | Pressemeddelelse
Trafikken omlægges på ny mellem Tornved og Knabstrup i forbindelse med udbygningen af 3. etape af Kalundborgmotorvejen. Omlægningen begynder onsdag den 22. april kl. 17:00.
3. Limfjordsforbindelse: Ny natur på vej ved Nørholmsvej20.4.2026 12:19:37 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet sætter nu gang i arbejdet med at etablere erstatningsnatur, i form af ny eng og vandhuller til padder, inden anlægget af selve motorvejen begynder. Arbejdet finder sted ved Nørholmsvej og markerer en tidlig indsats for at give den nye natur de bedste betingelser.
Holbækmotorvejen får ny asfalt ved Roskilde17.4.2026 15:16:11 CEST | Pressemeddelelse
Fra fredag 24. april til mandag 11. maj udskifter Vejdirektoratet asfalten på Holbækmotorvejen mellem Fløng og Roskilde. Arbejdet sker i begge køreretninger og bliver hovedsageligt udført i aften- og nattetimerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum