Lederne: Løft til erhvervsuddannelser kan mindske frafald
Regeringens udspil til en styrkelse af EUD-området er ikke kun godt nyt for erhvervsuddannelserne men også for de ledere ude på landets arbejdspladser, som mangler flere kvalificerede medarbejdere både nu og de kommende år.

Regeringen har i dag fremlagt sit udspil, Forberedt på fremtiden VII, hvor man vil afsætte 660 millioner kroner årligt fra 2030 til at styrke erhvervsuddannelserne. Pengene skal blandt andet gå til uddannelse af underviserne. Og det er både et rigtigt og tiltrængt tiltag, som ifølge Lederne, der er landets største faglige organisation for ledere, kan være et skridt på vejen til at sikre flere faglærte talenter til landets virksomheder og ledere.
”I dag oplever mange ledere ude på landets arbejdspladser store udfordringer med at skaffe tilstrækkeligt med kvalificeret, faglært arbejdskraft. En mangel, som kun vil blive større de kommende år og derfor er en direkte trussel mod den økonomiske vækst, hvis ikke vi gør noget drastisk for at tiltrække og fastholde flere unge på erhvervsuddannelserne,” siger Lars Bo Henriksen, uddannelsespolitisk chef hos Lederne og uddyber:
”Forhåbentlig kan de ekstra midler være med til at hæve undervisningskvaliteten på erhvervsuddannelserne og dermed gøre dem mere attraktive.”
Med udspillet vil regeringen generelt også styrke studiemiljøet og i det hele taget sikre, at frafaldet på uddannelserne mindskes – blandt andet ved at øge støtten til elever, der har brug for den.
”Det er vigtigt, at man vil holde en hånd under de elever, som har udfordringer, enten socialt eller fagligt, og at denne støtte bæres med ud i de virksomheder, hvor de studerende er i lære. På den måde kan vi forhåbentlig undgå, at de falder fra, og at vi som samfund går glip af de talenter, som i sidste ende kommer os alle til gode,” siger Lars Bo Henriksen.
Han glæder sig også over, at regeringen vil øge erhvervsskolernes ansvar og fokus på at skabe et undervisningsmiljø, som er fri for diskrimination, seksuel chikane og øvrige krænkelser, ved at gøre undervisningsmiljøloven mere tidssvarende.
”Det er helt afgørende, at vi skaber studiemiljøer og uddannelser, hvor alle føler sig velkomne og inkluderede. Det har længe været et fokuspunkt for Lederne, fordi vi ved, at ekskluderende studiemiljøer afholder nogen fra at søge ind og får allerede motiverede studerende til at falde fra. Vi bliver nødt til at gøre op med de fordomme og stereotyper, som stadig præger nogle erhvervsuddannelser i dag,” siger han.
Nøgleord
Kontakter
Jesper MelgaardPressechef
Tlf:27694569jem@lho.dkFølg pressemeddelelser fra Lederne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lederne
Lederne: Tak for hjælpen – men glem ikke de store udfordringer29.8.2025 11:48:40 CEST | Pressemeddelelse
Med afskaffelsen af en række afgifter rækker regeringen en hjælpende hånd til alle danskere. Samtidig sender den med sit finanslovsforslag et klart signal om, at gamle og bureaukratiske konstruktioner skal ryddes væk, så det bliver lettere at lede og drive virksomhed. Men de store strukturelle udfordringer skal stadig løses, siger Ledernes adm. direktør, Bodil Nordestgaard Ismiris.
Bonus for bæredygtighed: ESG rykker ind på danske lederes lønsedler26.8.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny rapport viser, at aflønning efter specifikke og målbare ESG-mål i landets største virksomheder er steget de seneste år.
Nemmere vej til lederjobbet11.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lederne og Jobindex indgår nyt partnerskab, der skal styrke danske lederes karrieremuligheder.
Mindre kø til auditoriet – større hul i arbejdsmarkedet28.7.2025 10:59:54 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af optagne studerende på de videregående uddannelser er faldet med to procent sammenlignet med sidste år – særligt på universiteternes bacheloruddannelser. Det bekymrer danske ledere, som allerede mærker manglen på kvalificeret arbejdskraft.
Lederne bakker op om ny ordning for international rekruttering30.6.2025 11:33:21 CEST | Pressemeddelelse
Det vil være en tiltrængt støtte til et presset arbejdsmarked, hvis regeringen får gjort det nemmere at rekruttere medarbejdere fra lande udenfor EU. Det mener Lederne, efter regeringen i dag offentliggjorde sit udspil til en ny erhvervsordning for rekruttering af international arbejdskraft.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum