Maglemosevej bliver ensrettet i vestlig retning i midten af marts
Kabelarbejdet i Hellerup skrider fremad som planlagt. Næste fase går i gang på Maglemosevej fredag 14. marts og vil medføre omkørsler og inddragelse af kantstensparkering.

Arbejdet med at styrke elforsyningen i hovedstadsområdet er i fuld gang i Gentofte Kommune i disse uger. Der arbejdes lige nu på Bengtasvej og en del af Strandvejen i Hellerup. Fra fredag 14. marts udvides arbejdsarealet til Maglemosevej fra Strandvejen til Bregnegårdsvej. Arbejdet på Maglemosevej forventes at tage cirka to måneder. Det vil i løbet af perioden flytte sig længere ind ad Maglemosevej i vestlig retning.
Ensretning af Maglemosevej i vestlig retning
For at få plads til grave- og boremaskiner, kabelrør og kabeltromler er det nødvendigt at inddrage cirka halvdelen af vejarealet i den sydlige side af vejen. Det betyder, at Maglemosevej bliver ensrettet i vestlig retning cirka to måneder, mens arbejdet bliver lavet.
Kantstensparkering og adgang til ejendomme påvirkes
Desuden vil det ikke være muligt at kantstensparkere på den strækning af Maglemosevej, hvor der arbejdes.
Entreprenøren forsøger at opretholde adgang til ejendommene på strækningen. Men det kan blive nødvendigt at spærre for indkørslen i kortere perioder ved de ejendomme, hvor der skal laves boringer eller trækkes kabelrør.
De berørte beboere vil få direkte besked forinden af Energinets entreprenør NCC.
Nøgleord
Kontakter
Rune BagerEnerginet
Tlf:30718094runba@energinet.dkBilleder

Links
Om Energinet
Vi varetager samfundets interesser og ejer energiens "motorveje". Vi har ansvaret for at forsyne Danmark med el og gas, skabe fair konkurrence og fremme klimavenlige energiløsninger. Læs mere på www.energinet.dk
Følg pressemeddelelser fra Energinet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Energinet
Arbejdet med at lægge søkabel ud mellem Hellerup og Amager går i gang i juli - hold afstand til skibene7.7.2025 08:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Energinet er i gang med at etablere en ny kabelforbindelse fra Amagerværket til Nordhavn og Gentofte. I slutningen af juli skal kablet føres i land ved Amagerværket og derefter lægges ud på havbunden, føres i land på Nordhavn og videre hen til kysten ved Hellerup. Herfra fortsætter det som landkabel til Glentegård Højspændingsstation. Andre sejlere på vandet skal holde afstand for deres egen sikkerheds skyld.
Omkørsel på en del af Strandvejen i Hellerup fra mandag 14. juli til og med 11. august2.7.2025 08:09:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter kabelarbejdet på Strandvejen i Hellerup skal midterrabatten nu retableres. Derfor ensrettes Strandvejen på en kort strækning i fire uger fra midten af juli. De første to uger er Strandvejen ensrettet i nordlig retning, dvs. ud af byen. De næste to uger er vejen ensrettet i sydlig retning, dvs. ind mod byen.
Energinet er klar til strøm fra Danmarks største havvindmøllepark18.6.2025 09:34:25 CEST | Pressemeddelelse
Energinet sætter flueben ved anlægsaktiviteterne i forbindelse med tilslutning af Thor Havvindmøllepark ud for Nissum Fjord. Anlægsarbejdet har været i gang i godt to år og er færdigt til aftalt tid.
Længere sagsbehandlingstider, længere leveringstider og stigende priser udfordrer fortsat Energinets anlægsprojekter13.6.2025 10:02:03 CEST | Pressemeddelelse
Folketingets klima- og energiordførerne fik onsdag seneste status på udbygning af eltransmissionsnettet i Danmark. Der er de seneste år lave mange tiltag for at sætte tempoet op og sikre rettidig udbygning, men der er stadig brug for at tage nye og flere værktøjer i brug, hvis elnettet skal følge trit med den grønne omstilling.
Energinet vil sænke elforbrugernes tariffer med op mod 10 procent og lægge loft på frem mod 20304.6.2025 12:07:27 CEST | Pressemeddelelse
For at sikre stabile, langsigtede rammevilkår for virksomheder og energiforbrugere, vil Energinet nu sænke tarifferne med op mod 10 procent fra 2026 og samtidig sikre, at tarifniveauet frem mod 2030 ikke stiger. Beslutningen kræver endelig godkendelse hos Energinets bestyrelse og hos Forsyningstilsynet, hvilket forventes efter sommerferien.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum