Ny indkøbsdirektør i Lidl: “Vi sætter fuld blus på at styrke vores image yderligere i 2025”
3.3.2025 08:30:00 CET | Lidl Danmark | Pressemeddelelse
Peer Sandtner vender tilbage til Danmark som ny indkøbsdirektør i Lidl. Med solid erfaring fra flere europæiske Lidl-markeder, senest som viceindkøbsdirektør i Lidl Sverige, er han klar til at styrke Lidls brand i Danmark – blandt andet med et nyt nationalt private label-mærke, intensivering af danske og internationale sponsorkoncepter samt en stærk sundhedsagenda.

Lidl Danmark har fået ny indkøbsdirektør, han hedder Peer Sandtner og er en velkendt profil i Lidl-regi. Den nye indkøbsdirektør har været i Lidl Danmark før, hvor han begyndte som indkøber, og efter to år flyttede han til London, hvor han var indkøbschef i Lidl UK. Senest har han prøvet kræfter som viceindkøbsdirektør i Lidl Sverige med ansvar for alle varegrupper.
Den nye indkøbsdirektør sætter sig altså i stolen med en grundlæggende viden om det europæiske dagligvaremarked og ser frem til – igen – at beskæftige sig med det danske og udbygge Lidls position.
“De seneste år er der blevet leveret en lang række stærke resultater blandt andet med åbninger af 18 nye butikker, et nyt hovedkontor midt i Aarhus, endnu flere danske produkter på hylderne og ikke mindst arbejdet med at tage ansvar for vores kunders sundhed ved at tilbyde endnu flere friske og sunde varer i vores butikker,” fortæller Peer Sandtner og fortsætter:
“Vi er et godt sted, men jeg glæder mig også til at styrke vores image endnu mere. Og jeg tør godt lægge hånden på kogepladen og sige, at når vi går ind i 2026, så er Lidls brand endnu mere kendt blandt danskerne, end det er i dag.”
Lancerer en spritny image-kampagne
Selvom det danske marked er præget af stor konkurrence, ser Peer Sandtner positivt på fremtiden og er klar til at tage udfordringen op. Dagligvarekæden kommer blandt andet til at intensivere sin markedsføring, så endnu flere danskere får øjnene op for den internationale discountkæde.
“Der findes ikke mange retailere, der er lige så stærke i sine branding- og markedsføringskampagner, som vi er i Lidl – og vi kommer til at lægge endnu mere tryk på. Vi har netop lanceret en ny kampagne, hvor målet er at nå helt hjem i stuerne til danskerne. Det gør vi blandt andet ved at aktivere vores danske og internationale sponsorater af fodbold, håndbold og cykling endnu mere, og vi kommer til at se eksponeringen af Lidl tage nye højder,” fortæller den nytiltrådte indkøbsdirektør.
Sidst men ikke mindst understreger Peer Sandtner, at med fejringen af kædens 20års jubilæum, kommer man til at give danskerne endnu flere gode grunde til at handle i Lidl.
Peer Sandtner overtager rollen efter Maria Lovecchio, der fortsætter i en ny position i Lidl Global på kædens hovedkontor i Tyskland, hvor hun blandt andet vil bygge videre på sine erfaringer fra det danske marked.
Kontakter
Thomas SejersenPresseansvarlig - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkOm Lidl Danmark
I Lidl Danmark står vi for den bedste kvalitet til den bedste pris. Som dagligvarekæde koncentrerer vi os om det væsentlige. Gennem vores effektive processer og det tillidsfulde samarbejde med vores partnere garanterer vi et fremragende forhold mellem kvalitet og pris og et velgennemtænkt vareudbud. Som kunde i Lidl kan du trygt regne med, at vores produkter er friske og af god kvalitet. Vores medarbejdere arbejder hver dag for, at vores kunder nemt og enkelt kan købe ind i vores 163 butikker.
Du er altid velkommen til at skrive til os på presse@lidl.dk
Følg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Lidl og UEFA lancerer unikt strategisk partnerskab17.3.2026 11:46:14 CET | Pressemeddelelse
Virksomhederne i Schwarz Group udvider deres engagement i europæisk fodbold ved at indgå et langsigtet strategisk partnerskab med det europæiske fodboldforbund (UEFA) – det første af sin slags i UEFAs historie.
Lidl investerer yderligere i Danmark med lancering af onlineshop9.3.2026 11:01:00 CET | Pressemeddelelse
Danskerne handler online som aldrig før, og nu rykker Lidl sit populære nonfoodsortiment med sig og lancerer i løbet af 2027 en onlineshop, der gør produkter tilgængelige året rundt i hele landet. Ambitionen er at styrke kædens samlede tilstedeværelse og imødekomme kundernes stigende forventninger til fleksibel handel.
Lidl runder butik nummer 170: Ny butik på Randersvej i Aarhus markerer milepæl26.2.2026 11:52:00 CET | Pressemeddelelse
Aarhusianerne strømmede torsdag morgen til Randersvej for at fejre åbningen af en ny, moderne Lidl. Butikken er ikke kun en gevinst for lokalområdet, men markerer også en milepæl som butik nummer 170 i Danmark - et vigtigt skridt mod ambitionen om at nå over 200 butikker i Danmark.
Greve tog imod ny Lidl med fuldt hus: Lokalkendt butikschef klippede snoren26.2.2026 11:51:00 CET | Pressemeddelelse
Stor lokal opbakning og lange køer prægede åbningsdagen, da Lidl slog dørene op til sin nye butik på Mosede Strandvej i Greve. Med en lokalkendt butikschef i spidsen har byen fået en moderne dagligvarebutik med fokus på pris, kvalitet og friske råvarer.
Herning strømmede til ny Lidl på Messevejen: Klar med skarpe priser og høj kvalitet26.2.2026 11:50:00 CET | Pressemeddelelse
Lange køer og lokal nysgerrighed prægede åbningsdagen, da Lidl slog dørene op til sin anden butik i Herning. Den nye butik på Messevejen skal gøre det lettere at handle lokalt i den sydvestlige del af byen og er samtidig tobaks- og nikotinfri.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum