Naturtopmøde skal sikre mere finansiering og mindre fodaftryk
Danmark bør have fokus på at sikre fremdrift i den globale naturbeskyttelse og -genopretning samt sænke fodaftrykket på naturen under det kommende biodiversitetstopmøde i Rom, lyder det fra WWF Verdensnaturfonden. I første omgang skal verdens rige lande finde 20 milliarder dollars allerede i år.

På 48 timer skal verdens lande nå til enighed om, hvem der skal betale for natur- og biodiversitetsindsatser særligt i det globale syd.
Det sker 25.-27. februar i Rom, når der afholdes anden runde af FN’s biodiversitetstopmøde, som i november endte uden en aftale om penge til naturbeskyttelse og -genopretning.
Topmødet skal rykke verdens lande tættere på målet om at genoprette og beskytte 30 procent af klodens natur inden 2030, som er en del af FN’s biodiversitetsaftale fra 2022. Men uden den rette finansiering vil vi ikke se den helt nødvendige fremdrift i naturindsatserne, påpeger WWF Verdensnaturfonden.
”De tropiske områder på jorden er både der, hvor artsrigdommen er allerhøjest, og hvor biodiversitetens tilbagegang er mest drastisk. Det er samtidig i disse lande, at afhængigheden af naturen er størst, men hvor man ikke har tilstrækkelige økonomiske ressourcer til at opretholde den. Det er en fælles opgave at sikre vores biodiversitetshotspots, som hele den globale økonomi er afhængige af,” siger generalsekretær Mikkel Aarø-Hansen.
Danmark bør gå forrest
Det anslås, at der mangler omtrent 700 milliarder dollars årligt til biodiversitetsindsatser frem mod 2030.
Velhavende lande som Danmark er forpligtet til at levere hele 20 milliarder dollars tilsammen allerede i år, der skal gå til naturindsatser i det globale syd, hvor tabet af biodiversitet sker i rekordfart.
”Regningen vil kun vokse, hvis ikke der falder en aftale på plads i Rom. Der er mange andre globale kriser, der med rette har fokus lige nu, men de kommende ti år er naturkrisen én af de største risici verden og verdensøkonomien står over for,” siger generalsekretæren, der har en klar opfordring til den danske regering:
”Den danske regering bør fortsætte det gode arbejde for en ambitiøs aftale. Vi skal huske, at vi er ét af de lande med det højeste fodaftryk på naturen, og derfor har vi også et særligt ansvar for at bidrage til, at enigheden ikke nås i laveste fællesnævner, men i det der reelt skal til for at redde den natur, vi alle skal leve af og med” siger generalsekretæren.
Ved biodiversitetstopmødet i november gav Danmark tilsagn om at bidrage med 100 millioner kroner til den globale biodiversitetsfond.
Danmark ligger på en 12. plads over lande med det højeste fodaftryk i verden ifølge Global Footprint Network. Allerede 19. marts har Danmark opbrugt sin andel af naturressourcer for hele året, den såkaldte Overshoot Day. Foruden finansiering er sænkelse af det globale fodaftryk på dagsordenen under COP16 2.0 i Rom.
Om COP16
FN's Biodiversitetstopmøder afholdes hvert andet år. Det seneste topmøde, COP16, blev afholdt i november 2024. Formålet med COP16 er at sikre den nødvendige finanisering, som skal sikre, at det bliver muligt at opfylde Kunming-Montreal-aftalen fra 2022, der sætter mål om bl.a. at beskytte og genoprette 30 pct. af klodens natur på land og i vand i 2030.
Kontakter
Kiki LynggaardPresserådgiver
Tlf:+45 41 11 89 96kiki.lynggaard@wwf.dkFølg pressemeddelelser fra WWF Verdensnaturfonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra WWF Verdensnaturfonden
WWF, DN og Dyrenes Beskyttelse: Fiskeriministeren holder torskens fremtid i sine hænder4.12.2025 11:29:54 CET | Pressemeddelelse
Under de kommende kvoteforhandlinger for Nordsøen og Skagerrak har den danske fiskeriminister en mulighed for at udvise rettidig omhu for torsken, der af forskere anbefales totalfredet i alle danske farvande i 2026.
Vilde dyr rykker ind på Værnedamsvej i december1.12.2025 12:37:47 CET | Pressemeddelelse
WWF åbner pop-up-butik på én af hovedstadens travleste julegader. Her kan man i hele julemåneden købe en ikonisk dyrebamse og samtidig støtte organisationens arbejde for en vildere natur.
WWF: Naturen spiller en afgørende rolle under COP3010.11.2025 14:42:47 CET | Pressemeddelelse
Som formandsland for EU repræsenterer Danmark unionen under klimatopmødet, og det er en enestående mulighed for at vise, at vi stadig er et grønt foregangsland. Derfor bør Danmark også støtte op om en ny skovfond, der belønner lande for at bevare tropisk skov, lyder det fra WWF Verdensnaturfonden.
Ny klimarapport: Verden rammer første tipping point inden for 10 år13.10.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Koralrev vil med stor sandsynlighed kollapse inden for et årti, mens også Amazonas, havstrømmen AMOC og gletsjere kan kollapse som følge af klimaforandringer. Det vil forandre vores planet for altid, konkluderer en ny klimarapport udgivet af Exeter University sammen med WWF, der udkommer kort før COP30.
Danskernes fiske-favorit er truet: Makrellen er på katastrofekurs30.9.2025 13:36:59 CEST | Pressemeddelelse
Makrellen er i årevis blevet overfisket i en sådan grad, at Det Internationale Havforskningsråd ICES nu advarer mod et decideret kollaps. Det er på høje tid, at Danmark og de øvrige lande, som fisker makrel, bliver enige om kvoter, der følger de videnskabelige anbefalinger, lyder det fra WWF Verdensnaturfonden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum