Nu bliver Furesøs borgere og virksomheder budt op til dans: Kridt klimaskoene!
For at realisere de ambitiøse klimamål, skruer Furesø Kommune op for den målrettede indsats, hvor alles bidrag, vores forbrug og vaner sættes i spil til gavn for klimaet. Næste skridt er inddragelse af borgere og virksomheder i klimakampen. Onsdag den 5. februar besluttede Natur og Klima de indsatser, som i første omgang skal gennemføres i 2025 for at understøtte implementeringen af Klimaplan 2022-2050 for Furesø Kommune.

I det kommende år skal der sættes stærkt ind på at inspirere og motivere borgere og virksomheder til at tage endnu mere klimaansvar og gribe flere af de mange muligheder, de har for at reducere egen CO2-udledning. Indsatserne supplerer de strukturelle tiltag, som allerede er igangsat fra kommunens side.
Det politiske udvalg Natur og Klima vil i 2025 række ud til kommunens borgere om hjælp til klimahandlinger; afholde SparEnergi-borgermøder; invitere Furesøborgere til at blive klimafamilier; og understøtte små og mellemstore virksomheder med særligt fokus på affaldssortering og energirenovering.
De igangværende tiltag bl.a. at udrulle en bæredygtig varmeforsyning og have et politisk fokus på grøn mobilitet er stadig i spil som en måde at reducere CO2-udledning.
Målrettede inspirationsmøder til at sænke energiforbruget
Der vil blive sendt invitationer ud til inspirationsmøder med SparEnergi om, hvordan Furesøs borgere kan reducere deres energiforbrug i boligen. For at gøre møderne så relevante og nyttige som muligt for den enkelte deltager, inviteres borgerne til møder med fokus på energiforbruget i deres boligform, boligernes energikilder og muligheder for at vælge klimarigtige løsninger. Der er nemlig stor forskel på éns handlemuligheder afhængigt af, om man ejer eller lejer en gammel eller ny bolig, og om man har olie- eller gasfyr eller mulighed for fjernvarme.
”Energiforbruget stiger med elektrificeringen af vores samfund. Derfor er det vigtigt, at vi alle får relevant inspiration til, hvordan vi kan reducere vores energiforbrug. En af de ting, som fylder rigtig meget i vores klimaregnskab, er den energi, vi bruger i vores boliger. Derfor er det vigtig at se på, hvordan vi kan energioptimere vores boliger og vælge en opvarmningsform, der reducerer CO2-udledningen så meget som muligt,” siger Øjvind Vilsholm (Ø), næstformand for Natur og Klima.
Bliv klimafamilie
Senere på året igangsættes en indsats for, at flere af Furesøs borgere kan blive klimafamilier. Borgerne inviteres til opstartsmøder om, hvordan de med afsæt i deres hverdag og lokalområde kan gøre en forskel for klimaet. Også her bliver informationen målrettet, så indsatsen bliver så relevant som muligt for den enkelte familie. Så sikres det, at borgerne kan spejle sig i de øvrige deltagere og sparre med dem, fx pensionister i lejebolig, forældre til daginstitutionsbørn, singler over 30 år eller unge under uddannelse.
”Vi ved, at det at blive klimafamilie kan have stor effekt i form af at reducere CO2-udledningen fra familiens forbrug af både ting og sager, rejser, måltider, energiforbrug med mere. Derfor er jeg virkelig spændt på, hvor mange klimafamilier, vi kan blive i 2025”, siger Lene Munch-Petersen (A), formand for Natur og Klima.
I samarbejde med virksomheden Stream, der digitalt understøtter virksomhederne i at arbejde med klima og ESG-regnskaber, skrues der også op for virksomhedernes ”Klimapartner Furesø” i form af to indsatser målrettet små og mellemstore virksomheder. Her bliver der især fokuseret på udsortering af plast.
Fakta
Furesø Kommune har fem år til at nå Klimaplanens mål:
- CO2-negativ i 2035 (vi binder mere CO2 i kommunen, end vi udleder).
- Klimarobust i 2050 (vi har både CO2-negativ udledning og er en klimarobust kommune).
Kommunen har allerede opnået en samlet CO2-reduktion på 22 procent. For at nå i mål sætter Natur og Klima i 2025 endnu mere blus under indsatsen for at reducere drivhusgas-udledningerne overalt i den geografiske kommune.
Kontakter
Lene Munch-Petersen (A)
Formand for Natur og Klima
Medlem af Plan- og Byudvikling
Øjvind Vilsholm (Ø)
Næstformand for Natur og Klima
Medlem af Økonomiudvalget
Claus TorpBy- og kulturdirektør
Center for Borgerservice og Kultur, Center for Kommunale ejendomme og Anlæg, Center for By og Miljø.
Kommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkwww.furesoe.dkFølg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Endnu et skulderklap til Hjemmeplejen i Furesø5.9.2025 14:31:42 CEST | Pressemeddelelse
Særligt hjælpen til personlig pleje og ernæring scorer højt i en ny undersøgelse af tilfredsheden med hjemmehjælp, som Ældreministeriet står bag. Tilfredshedsundersøgelsen viser både styrker og udviklingspotentiale – og kommunen er allerede i gang.
Flere midler skal styrke kvaliteten yderligere i Furesøs ældrepleje4.9.2025 10:19:11 CEST | Pressemeddelelse
Udgifterne til ældreområdet i Furesø Kommune ser ud til at blive 10,5 mio. kr. lavere end forventet i 2025, da effekten af flere plejehjemspladser nu slår igennem. Udvalget for Sundhed og Ældre anbefaler, at pengene bør gå til en række indsatser, der skal videreudvikle kvalitet, kompetencer og kommunikation i Furesøs ældrepleje.
Furesø fortsat mest erhvervsvenlige kommune i Nordsjælland4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
DI’s årlige erhvervsklimaundersøgelse bedømmer igen Furesø som den mest erhvervsvenlige kommune i Nordsjælland. I forhold til virksomhedernes tilfredshed med den overordnede erhvervsvenlighed og dialog er kommunen placeret som nr. 24 på landsplan.
Enigt byråd bag høringssvar om Hillerødmotorvejens udvidelse: Ikke flere biler29.8.2025 13:26:43 CEST | Pressemeddelelse
Et enigt Furesø Byråd har i høringssvar til Vejdirektoratet meddelt, at kommunen ikke ønsker flere biler igennem Furesø. Byrådet peger på en helhedsorienteret løsning, som både styrker den kollektive trafik, dæmper støj fra motorvejen og skaber bedre sammenhæng i byen. Planen præsenteres for Folketingets Transportudvalg den 2. september.
Gratis skolemad til mellemtrinnet på Lille Værløse Skole28.8.2025 11:48:32 CEST | Pressemeddelelse
Lille Værløse Skole er udvalgt i Børne- og Undervisningsministeriets nationale forsøg med skolemad uden forældrebetaling til elever i 4.-6. klasse. Skolen modtager over 7 millioner kroner til ordningen, som løber frem til udgangen af 2028.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum