Akvakultur – central rolle i Danmarks klimamål
13.2.2025 13:24:50 CET | Dansk Akvakultur Producentorganisation | Pressemeddelelse
Debatten om akvakultur er både relevant og nødvendig for at oplyse forbrugerne om denne sektors potentiale. Akvakultur er en integreret del af den grønne omstilling og står højt på dagsordenen i EU. Desværre er interessen for akvakultur ikke lige så fremtrædende i Danmark, på trods af landets ambitiøse klimamål for 2030.

Akvakultur spiller en væsentlig rolle i fødevaresikkerheden og fremhæves i EU’s grønne pagt som en bæredygtig proteinkilde med et lavere CO2-aftryk end mange andre animalske proteinkilder. Alligevel udgjorde EU’s samlede akvakulturproduktion i 2020 under 1 % af den globale produktion, mens importerede produkter dækkede over 60 % af EU’s samlede forsyning af fisk og skaldyr. Den bæredygtige udvikling af akvakultur i EU – herunder Danmark – er et af hovedmålene i den fælles fiskeripolitik og et centralt element i strategien for den blå økonomi.
I Danmark er væksten i akvakultursektoren desværre fortsat hæmmet af fysisk planlægning og reguleringsmæssige udfordringer. Ifølge en offentliggjort rapport fra DTU forventes akvakultur dog at kunne bidrage positivt til den grønne omstilling på flere områder. Samtidig anbefaler Fødevareministeriet i de nyeste officielle kostråd, at danskerne reducerer deres kødforbrug og i stedet øger indtaget af fisk og skaldyr med hele 66 %. fra ca. 14 kg om året til ca. 23 kg om året.
Da både EU-Kommissionen og Ministerrådet ønsker at mindske EU’s store afhængighed af importeret fisk og skaldyr, må det forventes, at efterspørgslen efter fisk produceret i dansk akvakultur vil stige markant. Akvakultur kan allerede i dag bidrage til en mere klimaeffektiv kost, da fiskeopdræt generelt har et væsentligt lavere klimaaftryk end andre animalske produktioner. For yderligere at understøtte den grønne omstilling er det dog afgørende, at der skabes mulighed for at øge produktionen i Danmark.
„Akvakultursektoren er klar til at bidrage til den grønne trepart og blive en del af løsningen,“ udtaler direktør for Dansk Akvakultur Producentorganisation.
„Men det kræver en aktiv indsats for at reducere de fysiske og lovgivningsmæssige barrierer, der i dag står i vejen for udviklingen af sektoren.“
For at sikre en styrket og bæredygtig udvikling af dansk akvakultur kræves der investeringer i forskning og teknologi samt et øget politisk fokus. Dansk akvakultur har potentialet til at blive en endnu mere klimaeffektiv og konkurrencedygtig sektor, samt at spille en central rolle i opfyldelsen af Danmarks klimamål.
Nøgleord
Kontakter
Cecilie Winther KristensenPresse- og kommunikationsansvarligDansk Akvakultur Producentorganisation
Tlf:20150860cecilie@danskakvakultur.dkRené ChristensenDirektørDansk Akvakultur Producentorganisation
Tlf:52501118rene@danskakvakultur.dkVedhæftede filer
Links
Følg pressemeddelelser fra Dansk Akvakultur Producentorganisation
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Akvakultur Producentorganisation
Styrket akvakulturuddannelse skal sikre flere kvalificerede medarbejdere29.4.2026 11:34:00 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Akvakultur Producentorganisation er glade for, at EUC Nordvest i samarbejde med erhvervet styrker akvakulturuddannelsen med en tydeligere maritim og faglig profil. Initiativet skal bidrage til at sikre flere kvalificerede medarbejdere til en branche i udvikling.
Verdensbanken: Akvakultur har det laveste klimaaftryk blandt animalske proteiner23.4.2026 13:36:01 CEST | Pressemeddelelse
Akvakultur står allerede for knap 60 pct. af verdens produktion af fisk og skaldyr og kan ifølge Verdensbanken skabe op mod 22 millioner job globalt frem mod 2050. Dansk Akvakultur Producentorganisation (DAPO) opfordrer til, at Danmark omsætter ambitionerne i aftalen 'En ny kurs for dansk fiskeri' til stabile rammer for udvikling af akvakultursektoren, herunder havbrug, som er en vigtig del af den samlede forsyning af fiskeprodukter.
Regnbueørred lagrer mere omega-3 end laks5.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ny forskning fra Nofima viser markante forskelle mellem opdrætsarter.
Direktør René Christensen vælger akvakulturen til19.2.2026 08:44:00 CET | Pressemeddelelse
Direktør for Dansk Akvakultur Producentorganisation (DAPO), René Christensen, har besluttet ikke at genopstille til Folketinget ved det kommende folketingsvalg. Beslutningen skyldes et ønske om at fortsætte arbejdet med udviklingen af dansk akvakultur.
Ens regulering af punktkilder er afgørende for et sundt vandmiljø20.1.2026 11:36:58 CET | Pressemeddelelse
Dansk Akvakultur Producentorganisation bakker op om afgift på urenset spildevand fra overløb.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum