Ferieglade danskere benytter det blå EU-sygesikringskort mest i Østrig: Kan ende med en dyr ekstraregning
12.2.2025 07:42:00 CET | Gjensidige | Pressemeddelelse
Uge 7 og 8 står i vinterferiens tegn, og rigtig mange danskere drager mod koldere destinationer for at bruge en uge på ski. Nye tal fra Styrelsen for Patientsikkerhed viser, at der for tredje år i streg er flest refusioner med det blå EU-sygesikringskort fra Østrig. Det skaber bekymring for, om danskerne er ordentlig dækket på rejsen.

Mens det er koldt og gråt herhjemme, er der mange ferieglade danskere, der rejser til udlandet i uge 7 for at bruge deres vinterferie. Især de kolde skisportssteder er populære, og selvom det er fyldt med spænding at stå på ski ned ad de kolde pister, så kan man også komme rigtig galt afsted.
Nye tal fra Styrelsen for Patientsikkerhed viser, at der for tredje år i streg har været flest ansøgninger om refusioner med det blå EU-sygesikringskort fra Østrig. Det bekymrer Louise Hertzum Andersen, fagchef i Gouda Rejseforsikring, der frygter, at det høje antal refusioner efter hjemkomst kan være et udtryk for, at mange danskere rejser på skiferie uden en rejseforsikring:
“Et højt antal refusioner kan være tegn på, at en del danskere rejser uforsikrede afsted på skiferie, og dermed må benytte det blå EU-sygesikringskort, når de kommer til skade. Det blå EU-sygesikringskort dækker som bekendt som borgerne i det pågældende land, og dermed ikke på lige fod med en rejseforsikring. Derfor kan man også risikere, at man skal betale for behandling på et privathospital eller hjemtransport, som ikke er dækket af det blå sygesikringskort.”
Ser man på de fem lande med flest refusionsansøgninger, finder man udover Østrig populære rejsedestinationer i Spanien, Tyskland, Frankrig og Italien. At Østrig er destinationen med flest refusionsansøgninger, overrasker fagchefen. For selvom det bjergrige landskab også er en populært som vandreferie om sommeren, så peger hun på at skisæsonen må være det, der gør udslaget.
“Både Italien og Frankrig er også populære som vinter- og sommerdestinationer, og derfor er det lidt overraskende, at det er fra behandlinger i Østrig, flest danskere søger refusion på årsbasis. Kommer man til skade på en skiferie, er det dog ofte mere komplekst end bare en indlæggelse, og der kan derfor være mange udgifter, man håber at få refunderet. Men det er ikke altid tilfældet, at det kan lade sig gøre.
“I Østrig dækker det blå EU-sygesikringskort typisk ikke transport og redning som følge af skiulykker. Det betyder, at du selv kan ende med en dyr ekstraregning, hvis du kommer galt afsted, og får brug for at blive fragtet ned ad pisten i den gule banan eller helikopter, eller hvis du skal have hjemtransport til Danmark. Det er derfor et godt råd at tjekke op på dine forsikringer inden afrejse, så du er sikker på at du er ordentligt dækket” afslutter hun.
Nøgleord
Kontakter
Andreas MortensenKommunikationskonsulentGjensidige
Tlf:27 52 46 44am@gjensidige.dkGjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 4.500 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 36 mia. NOK i 2023, mens forvaltningskapitalen udgjorde 148 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
4 ud af 10 danskere rammes mentalt af økonomiske bekymringer15.4.2026 07:26:00 CEST | Pressemeddelelse
Økonomiske bekymringer fylder mere end blot i budgettet. For mange danskere sætter bekymringerne sig også i kroppen og påvirker både humør, energi og søvn. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har lavet for Gjensidige og Sparekassen Kronjylland.
Populær trend: Så mange danskere tracker sin sundhed10.4.2026 07:48:00 CEST | Pressemeddelelse
Ure, armbånd eller ringe der måler forskellige sundhedsdata, er efterhånden gledet ind i mange danskers hverdag som små digitale heppekor. Men selvom teknologien kan være motiverende, kan den også give bagslag fortæller fagchef.
11 gange dagligt: Tabt gods skaber farlige situationer på vejene4.4.2026 09:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere end 4000 gange sidste år det seneste år er tabt gods endt på statsvejene, viser nye tal, som Vejdirektoratet har udleveret til Gjensidige. Det svarer til 11 gange dagligt, og skab skaber farlige situationer for både trafikanter og arbejderecpå vejene advarer skadedirektør.
6 ud af 10 boligkøbere springer rådgivningen over1.4.2026 08:46:16 CEST | Pressemeddelelse
For mange danskere foregår jagten på drømmeboligen uden en ekspert ved deres side. Kun hver tredje boligkøber tager en byggesagkyndig eller køberrådgiver med i boligkøbet, viser en ny undersøgelse.
Over 1.000 gange om året: Så mange bilister er sigtet for vanvidsbilisme30.3.2026 07:51:41 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag er det præcis fem år siden, reglerne om vanvidsbilisme blev indført. Siden da er der blevet sigtet omkring tre bilister dagligt, mens der er solgt konfiskerede biler for et stort millionbeløb. Det viser en ny opgørelse, som Rigspolitiet har foretaget for Gjensidige.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum