Denne risikable fejl begår mange: Glemmer selen i turistbussen
Det er lovpligtigt at bruge sele i turist- og fjernbusser. Men mange glemmer det, hvilket er risikabelt, advarer Rådet for Sikker Trafik og SOS International i forbindelse med vinterferien.

I vinterferien tager tusindvis af danskere bussen, når de skal rundt i Europa eller Norden fx for at stå på ski.
Men det er ikke alle, der husker en vigtig ting: Ligesom i bilen og på flyet, så skal selen også være spændt i fjern- og regionalbusser, når du sidder på sædet.
Hvis bussen bremser hårdt op, kolliderer med andre eller vælter, så sikrer selen, at du bliver siddende i sædet og ikke kastes rundt i kabinen og skader dig selv eller andre.
Mens de fleste husker selen i bilen, glemmer mange desværre at bruge den, når de sætter sig i bussædet på vej til feriedestinationen. Vi har tidligere set alvorlige busulykker med feriegæster, hvor selen kunne have begrænset skaderne. Fysikkens love holder ikke ferie, hvis ulykken er ude. Derfor er det ikke nok at huske pas og penge på ferien – selen skal også huskes, uanset om man rejser i bil, fly eller bus," siger Jakob Bøving Arendt, adm. direktør i Rådet for Sikker Trafik
Selv om bussen er et meget sikkert transportmiddel og at busser sjældent kører galt, er det vigtigt, at du er spændt fast. Turistbusser og langdistancebusser kører ofte med høje hastigheder, og der sker stort set hvert år trafikulykker med fx turist- eller skibusser på vej til eller fra feriedestinationer.
Hos SOS International, der tager sig af at hjælpe tilskadekomne skandinaver på ferie i udlandet, opfordrer de også til, at flere husker at spænde selen i busserne, når de kører til og fra ferie.
Vi har jævnligt sager med rejsende, der er kommet til skade i turistbusser. Heldigvis er det ikke altid lige alvorligt, men vi ser desværre også meget alvorlige ulykker. For at være godt sikret, også forsikringsmæssigt, opfordrer vi derfor til, at man husker at spænde sikkerhedsselen i turistbussen. Det gælder også, selvom man er sted med en rejsearrangør, hvor man regner med, at der er styr på det hele, siger divisionsdirektør for Travelcare hos SOS International, Karin Tranberg.
Vigtig viden og gode råd:
- Spænd altid selen, når du sætter dig i sædet i en turist- eller fjernbus.
- Hvis I er flere sammen, så er det en god idé, at du sikrer dig, at alle er spændt fast, før bussen kører.
- Hvis du ser, at nogen i bussen ikke har spændt selen, så bed buschaufføren om at huske alle på det.
Fakta:
I 2020 undersøgte Rådet for Sikker Trafik, hvor mange der spænder selen, når de kører i turist- eller fjernbusser i Danmark. Kun fire ud af ti svarede, at de altid spændte selen.
I 2023 påviste Avisen Danmark, at mange buspassagerer ikke bruger sele i turist- og fjernbusser.
På Rådet for Sikker Trafiks hjemmeside kan du se reglerne for, hvem der har ansvar for, at passagerne har sele på, hvad bøden er for ikke at bruge sele etc.
Nøgleord
Kontakter
Rådet for Sikker Trafiks pressekontakt
Tlf:39163969presse@sikkertrafik.dkNina Juhl Østergaard, presserådgiverSOS International
Tlf:29746122Billeder

Rådet for Sikker Trafik er en privat organisation, der arbejder for at øge trafiksikkerheden. Medlemmerne af Rådet er dels offentlige myndigheder og dels private organisationer.
Rådet for Sikker Trafiks arbejde omfatter bl.a. kampagner, undervisningsmaterialer og rådgivning. Administrerende direktør for Rådet for Sikker Trafik er Jakob Bøving Arendt.
Se mere på www.sikkertrafik.dk

Følg pressemeddelelser fra Rådet for Sikker Trafik
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Rådet for Sikker Trafik
Julefrokost: Uanset hvor langt du skal i Danmark, er taxa billigst*11.12.2025 06:07:00 CET | Pressemeddelelse
Når danskerne skal hjem fra julefrokost, er det langt billigere at tage en taxa end at blive stoppet af politiet for spritkørsel. Få styr på hjemtransporten, inden du tager hul på øl og snaps, lyder rådet fra Sikker Trafik.
Ny undersøgelse: Tusindvis af børn får ikke den trafikundervisning, de har krav på10.12.2025 06:15:00 CET | Pressemeddelelse
I fremtiden skal flere børn og unge cykle, lyder det gang på gang fra staten, regioner og kommuner. Men samtidig halter det i mange skoler med at give alle børn den færdselsundervisning, som de har krav på. Det viser en ny undersøgelse fra Rådet for Sikker Trafik (OBS: tal fordelt på politikredse).
Manglende lys på cyklen gør trafikanter utrygge3.12.2025 06:25:00 CET | Pressemeddelelse
Det er risikabelt, når cyklister ikke har lys på i vintermørket. Og det skaber også utryghed og irritation blandt andre cyklister og bilister, viser en undersøgelse fra Rådet for Sikker Trafik.
Før Black Friday: Trætte chauffører er dårligt for trafiksikkerheden26.11.2025 06:05:00 CET | Pressemeddelelse
Hver anden af de varebilschauffører, der kører i lang tid ad gangen, angiver, at de ofte eller meget ofte er så trætte, at de har svært ved at holde øjnene åbne under kørslen. Direktør for Rådet for Sikker Trafik opfordrer til, at man husker trafiksikkerheden, når de mange pakker fra Black Friday skal distribueres.
Tusindvis sigtet for cannabiskørsel – især unge tager chancen24.11.2025 06:04:00 CET | Pressemeddelelse
På fem år har politiet rejst næsten 17.000 sigtelser mod unge for at køre påvirkede af ulovlige stoffer eller medicin i trafikken. I langt de fleste tilfælde er der tale om hash. Nu vil en ny kampagne fra Rådet for Sikker Trafik advare unge om, at den adfærd kan have meget store konsekvenser (se tal per politikreds længere nede).
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum