Nye regler for lyst- og fritidsfiskeri i 2025: Nu er det bl.a. forbudt at fiske efter stenbider
Både stenbideren og torsken er på listen over arter, det er forbudt at fiske efter i 2025. For torsken gælder reglerne i Østersøen. For stenbideren gælder det i alle danske farvande.

Er du lyst- eller fritidsfisker, ved du nok, at du ikke måtte fiske efter torsk i Østersøen i hele 2024. Baggrunden er, at bestanden af torsk er under pres og stadig har brug for at blive beskyttet og genoprettet.
Netop af samme årsag har EU vedtaget, at forbuddet mod at fiske efter torsk i Østersøen fortsætter i 2025.
Det betyder, at det i 2025 er forbudt at hjemtage torsk i alle farvande omkring Fyn, Østjylland, det østlige Sønderjylland, Sjælland og Bornholm.
Ud over forlængelsen af torskeforbuddet er flere nye forbud også trådt i kraft for lyst- og fritidsfiskere:
Det er i 2025 forbudt at fiske efter stenbider i alle danske farvande. Fanger du stenbider, skal de straks genudsættes. De må ikke opbevares eller tages med i land. Det erhvervsmæssige fiskeri efter stenbider er ligeledes sat på pause i 2025. Læs mere om beslutningen i pressemeddelelsen fra Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri.
Derudover trådte et forbud mod fiskeri efter helleflynder i kraft den 20. december 2024. Forbuddet gælder i Skagerrak og i den svenske del af Kattegat fra den 20. december 2024 til og med den 31. marts 2025.
”Torske- og laksebestanden i Østersøen er igen i 2025 vurderet kritisk. Derfor fastholdes den stramme regulering fra 2024. Desuden indføres der forbud mod hjemtagelse af stenbider i hele 2025 fra alle farvande for lyst- og fritidsfiskere samt et forbud mod fiskeri efter helleflynder i visse områder. Flere fiskebestande er trængte, og med den stramme regulering forsøges at give bestandene mulighed for at komme på fode igen, så der også er fisk i fremtiden,” siger vicefiskeriinspektør Steen Majland.
Kun en enkelt laks om dagen
Også laksen er underlagt regler i 2025. I 2024 blev der indført en regel om, at lyst- og fritidsfiskere kun måtte hjemtage én enkelt laks om dagen i Østersøen. Denne regel fortsætter ind i 2025. Det betyder, at du som lyst- eller fritidsfisker kun må hjemtage én fedtfinneklippet laks pr. dag pr. person. En fedtfinneklippet laks er en laks, der har fået klippet sin fedtfinne ved udsætningen. Når man fisker efter laks, skal alle fisk, uanset art, landes som hele fisk.
Reglerne for torsk og laks er fastsat i Rådets forordning (EU) om fastsættelse for 2025 af fiskerimuligheder for visse fiskebestande og grupper af fiskebestande i Østersøen. Reglerne gælder også for dem, der fisker fra turbåde i området.
Læs mere om, hvor reglerne gælder
Se bekendtgørelsen om forbud mod rekreativt fiskeri af stenbider
Om Landbrugs- og Fiskeristyrelsen
Landbrugs- og Fiskeristyrelsen er en styrelse under Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri og omfatter en central del med afdelinger i både København og Sønderjylland samt en regional fiskerikontrol med lokalafdelinger flere steder i landet og tre fiskerikontrolskibe.
Følg pressemeddelelser fra Landbrugs- og Fiskeristyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landbrugs- og Fiskeristyrelsen
Kribler det i dine planter – så er der måske en karantæneskadegører på spil14.10.2025 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tager du planter med hjem fra ferien? Køber du planter på webshops uden for EU? Så er der god grund til at læse med her. For udenlandske planter og frø, kan nemlig potentielt indeholde voldsomt skadelige biller og sygdomme, som er en trussel mod dansk natur. Det stiller Landbrugs- og Fiskeristyrelsen skarpt på i plantesundhedskampagnen #PlantHealth4Life, hvor du som borger kan få information om, hvordan du hjælper med at passe på naturen.
Fiskerikontrollen fjerner ulovlige garn i Grund Fjord8.10.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Landbrugs- og Fiskeristyrelsens fiskerikontrollører har været på kontrol i Grund Fjord tæt på Randers, hvor fiskerikontrollen konfiskerede to ulovligt udsatte nedgarn med både ørreder og aborrer. Kontrollen skete på baggrund af en anmeldelse om ulovligt fiskeri fra en årvågen borger.
Plantefonden deler 213,5 millioner kroner ud til 45 grønne projekter8.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
De danske forbrugere skal have godt grønt på tallerkenen, og derfor støtter Plantefonden årligt dusinvis af nye grønne projekter, der skal gøre hverdagen mere planterig. Nu er Plantefonden så klar til at præsentere de 45 nye projekter, som har modtaget tilsagn om tilskud i årets ansøgningsrunde.
Fiskerikontrollen stopper ulovligt ålefiskeri i Veserne og Ferring Sø7.10.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kontrol af det rekreative fiskeri i Veserne og Ferring Sø nær Lemvig og Harboøre afslørede ulovligt fiskeri efter ål og førte til konfiskering af 12 ruser.
Har du tjek på havens frø og blomster til Havens Dag den 14. september?12.9.2025 11:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Havesæsonen er langtfra forbi. Du kan både så og plante i løbet af efteråret – og lægge planer for den kommende sæson, fx i forbindelse med Havens Dag. Men det er ikke ligegyldigt, hvor du køber dine planter og frø. Hvis du vil være på den sikre side, skal du købe planter og frø i en fysisk butik, fx et havecenter, planteskole el.lign. eller på hjemmesider som garanterer, at deres frø og planter overholder EU-lovgivning og national lovgivning. Sådan lyder rådet fra Landbrugs- og Fiskeristyrelsen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum