4 ud af 10 danske erhvervsledere: Det er blevet sværere at nå vores klimamål
En stor andel af de danske erhvervsledere vurderer, at det er blevet sværere for deres virksomhed at nå deres klimamål, og én ud af 10 erhvervsledere forventer ikke længere at kunne nå deres fastsatte klimamål. De peger samtidig på behovet for at fjerne administrative byrder inden for bæredygtighedsrapportering for at sikre erhvervslivets konkurrenceevne, viser en ny pulsmåling fra PwC.

En ny pulsmåling fra PwC om erhvervslivets syn på klimamål viser, at 46 % af virksomhederne har et klimamål, og blandt dem forventer 11 % ikke at nå det. 74 % forventer at nå deres fastsatte klimamål, hvor de resterende ikke har taget stilling hertil.
“Vores måling viser, at langt størstedelen af virksomhederne forventer at nå i mål med deres fastsatte klimamål, men der er også en væsentlig andel, der ikke forventer at nå deres klimamål. Således ses der også nu eksempler på virksomheder, som reducerer deres relative emissionsmålsætninger eller udskyder tidspunktet, hvor de forventer at nå deres mål, eller begge dele. Målingen peger særligt på, at manglende politiske rammebetingelser, herunder incitamenter, der kan gøre det mere attraktivt at investere i grøn omstilling, har gjort det sværere at nå de fastsatte mål,” fortæller Lars Baungaard, adm. direktør og Senior Partner i PwC.
Ifølge PwC’s pulsmåling peger hver femte erhvervsleder således på manglende politiske rammebetingelser, herunder utilstrækkelige incitamenter til at investere i grøn omstilling. Derudover er usikkerhed om krav og regler samt høje omkostninger ifm. grønne investeringer ifølge målingen medvirkende til, at det er blevet sværere for virksomhederne at nå klimamålene.
“Erhvervslivet befinder sig i et udfordrende økonomisk klima præget af stor usikkerhed og geopolitiske spændinger. Dette kræver øget fokus på fleksibilitet, risiko- og omkostningsstyring. Og på trods af bæredygtighedens betydning, kræver disse udfordringer i stigende grad ressourcer og opmærksomhed fra virksomhederne. Så meget desto vigtigere er det, at incitamenter til at investere i den grønne omstilling bliver øget, og at der kommer større klarhed og mere enkle regler på bæredygtighedsområdet, hvis man vil komme i mål med den grønne omstilling," understreger Lars Baungaard.
7 ud af 10 efterlyser enklere regler for bæredygtighedsrapportering
Ifølge pulsmålingen mener 7 ud af 10 erhvervsledere, at kravene til bæredygtighedsrapportering bør forenkles. Hver tredje (35 %) er desuden blevet mere negative over for bæredygtighedsrapportering det seneste år. Hver tredje virksomhed, blandt dem, der er blevet mere negative, mener at kravene er for høje eller for omkostningstunge, og hver femte virksomhed mener direkte, at rapporteringen ikke giver nogen målbar værdi for dem. PwC pulsmåling viser desuden, at knap 4 ud af 10 erhvervsledere vurderer, at de administrative krav fra EU, herunder især CSRD, negativt påvirker virksomhedens evne til at levere forretningsmæssig værdi. 22 % vurderer, at kravene påvirker i en positiv retning.
“Undersøgelsen peger på, at en del virksomheder finder, at reglerne i dag er for komplekse og dermed påvirker forretningen negativt. Kompleksiteten i kravene fra især CSRD kan således risikere at defokusere ledelsens eksekvering på andre væsentlige agendaer, mindske virksomhedernes økonomiske modstandskraft og sætte nødvendige investeringer, herunder også i den grønne omstilling, på pause,” vurderer Lars Baungaard.
Behov for at reducere administrative byrder
Pulsmålingen viser, at erhvervslederne mener, at EU bør have størst fokus på følgende tre områder i de kommende 12 måneder: Styrke konkurrenceevnen i forhold til Kina og USA, fjerne administrative byrder samt øge sikkerhed og forsvar.
“Det er alle tre vigtige områder, som sin vis hænger sammen. I PwC hilser vi derfor også Ursula von der Leyens udspil om at reducere de administrative byrder ved bæredygtighedsrapportering velkommen. Det bliver interessant at følge, hvad den kommende “Omnibus”-forenklingspakke fra EU, som forventes at blive udsendt den 26. februar 2025, vil indeholde af konkrete ændringer mht. især CSRD, EU Taxonomi-forordningen og CSDDD, og herunder også i form af en mere strømlinet lovgivning nu og fremadrettet.”
Om undersøgelsen
275 danske erhvervsledere har deltaget i spørgeundersøgelsen “Erhvervslivets syn på klimamål”. Besvarelserne blev indsamlet i perioden fra 9. december 2024 til 6. januar 2025. Respondenterne blev blandt andet spurgt om deres vurdering af virksomhedens klimamål, herunder udfordringer og muligheder i forhold til at nå disse mål, samt deres holdning til bæredygtighedsrapportering.
Vedhæftede filer
Om PwC
I PwC arbejder vi for at styrke tilliden i samfundet og være med til at løse væsentlige problemstillinger. Det gør vi med udgangspunkt i vores viden inden for revision, skat og rådgivning. Vores kunder kommer fra alle dele af erhvervslivet og den offentlige sektor, og vi er ca. 2.800 medarbejdere og partnere, som brænder for at gøre en positiv forskel for kunder og kolleger. Globalt er vi 328.000 PwC'ere i 152 lande, og i Danmark er vi markedsledende. Mød os over hele landet. Vi er der, hvor du er.
Succes skaber vi sammen …
Følg pressemeddelelser fra PwC
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PwC
To nordjyske virksomheder er finalister til Årets Temapris 20253.11.2025 18:59:06 CET | Pressemeddelelse
Anders Christian Nielsen fra Erik Lytzen A/S og Christian Thorup Kjærgaard fra GMPack ApS er netop blevet offentliggjort som de to temapris-finalister ved kåringen af Årets Ejerleder 2025 i Nordjylland. De er dermed en del af det stærke felt af finalister fra hele landet, der går videre til landskåringen af Årets Temapris 2025.
International succes bygget på ekspertise og markedsforståelse: Peter, Kim og Allan fra PowerCon vinder Årets Ejerleder 2025 i Nordjylland3.11.2025 18:55:00 CET | Pressemeddelelse
Peter Castberg Knudsen, Kim Brøndum Larsen og Allan Holm Jørgensen fra PowerCon A/S er netop blevet tildelt prisen som Årets Ejerleder 2025 i Nordjylland. Gennem deres faglighed og markedsforståelse har de etableret en international virksomhed på markedet for landstrømanlæg. Ejerlederne fik overrakt prisen ved en velbesøgt regionskåring i Aalborg.
To virksomheder fra Sydjylland er finalister til Årets Temapris 202530.10.2025 19:07:34 CET | Pressemeddelelse
Mik Henriksen fra MHO-Co A/S samt Nicolaj Johan Due og Ole Christoffer Due fra Waternlife ApS er netop blevet offentliggjort som de to temapris-finalister ved kåringen af Årets Ejerleder 2025 i Sydjylland. De er dermed en del af det stærke felt af finalister fra hele landet, der går videre til landskåringen af Årets Temapris 2025.
Fra lokalt slagteri til global aktør: Leo Grønvall fra DanePork vinder Årets Ejerleder 2025 i Sydjylland30.10.2025 19:01:22 CET | Pressemeddelelse
Leo Grønvall fra DanePork A/S er netop blevet tildelt prisen som Årets Ejerleder 2025 i Sydjylland. Han har ledet et markant strategisk skifte af virksomheden og bidraget til vækst gennem målrettede investeringer og ekspansion på internationale markeder. Ejerlederen fik overrakt prisen ved en velbesøgt regionskåring i Vejle.
To sjællandske virksomheder er finalister til Årets Temapris 202529.10.2025 19:11:53 CET | Pressemeddelelse
Victor Helgogaard, Torben Taggaard og René Hauge fra Mesterflyt A/S samt Claus Rasmussen fra Dan Group Alarm Syd A/S er netop blevet offentliggjort som de to temapris-finalister ved kåringen af Årets Ejerleder 2025 på Sjælland. De er dermed en del af det stærke felt af finalister fra hele landet, der går videre til landskåringen af Årets Temapris 2025.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum