Høringssvar til ændring af ejendomsskatteloven
28.1.2025 07:30:00 CET | Finans Danmark | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til Skatteministeriet.
Vi finder det grundlæggende fornuftigt, at man forsøger at løse situationer, hvor boligejere kommer i klemme ved overgangen til det ny vurderings- og ejendomsskattesystem. Den foreslåede eftergivelses- og tilbagebetalingsordning ved efterregulering af grundskyld løser problemet for en boligejer, som ikke kan opkræve ejendomsskatter hos en tidligere ejer, fordi vedkommende er gået bort.
Der kan dog være mange andre grunde til, at den nuværende ejer får problemer med at opkræve ejendomsskat fra en tidligere ejer. Derfor mener vi principielt, at skattemyndighederne bør opkræve ejendomsskatter hos den boligejer, som skatterne vedrører. Samme synspunkt har vi givet udtryk for vedrørende hæftelse for lån for indefrosne boligskatter, hvor en køber risikerer at hæfte med sin ejendom for sælgers gæld for indefrosne boligskatter.
Nøgleord
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.
Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Færre boliger til salg presser priserne op18.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Boligmarkedet afsluttede 2025 med markant færre boliger til salg på tværs af alle boligtyper sammenlignet med året før, og priserne er fulgt med op. Faldet er størst for ejerlejligheder i Københavns omegn, hvor udbuddet næsten er halveret på ét år. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
Høringssvar om udkast til ændring af bekendtgørelse og vejledning om genopretningsplaner16.3.2026 10:27:09 CET | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til Finanstilsynet
Udbytter sætter rekord: 39 mia. kr. på én måned16.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Investorer i danske investeringsfonde har i februar modtaget rekordstore udbytter på næsten 39 mia. kr. Mange vælger at geninvestere udbytterne, og det har løftet det månedlige nettokøb af danske detailfonde til det højeste niveau nogensinde.
Boligkøbere holder lidt igen – men hovedstadsområdet går mod strømmen13.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Finans Danmark har i dag offentliggjort statistikken for lånetilbud for februar 2026.
Høringssvar om Kommissionens forslag til en handlingsplan for dronesikkerhed og anti-dronesikkerhed11.3.2026 12:55:07 CET | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til EU-specialudvalget for samfundssikkerhed og beredskab om droner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum