Finans Danmark

Høringssvar til ændring af ejendomsskatteloven

Del

Finans Danmark har afgivet høringssvar til Skatteministeriet.

Vi finder det grundlæggende fornuftigt, at man forsøger at løse situationer, hvor boligejere kommer i klemme ved overgangen til det ny vurderings- og ejendomsskattesystem. Den foreslåede eftergivelses- og tilbagebetalingsordning ved efterregulering af grundskyld løser problemet for en boligejer, som ikke kan opkræve ejendomsskatter hos en tidligere ejer, fordi vedkommende er gået bort.

Der kan dog være mange andre grunde til, at den nuværende ejer får problemer med at opkræve ejendomsskat fra en tidligere ejer. Derfor mener vi principielt, at skattemyndighederne bør opkræve ejendomsskatter hos den boligejer, som skatterne vedrører. Samme synspunkt har vi givet udtryk for vedrørende hæftelse for lån for indefrosne boligskatter, hvor en køber risikerer at hæfte med sin ejendom for sælgers gæld for indefrosne boligskatter.

Læs høringssvar (finansdanmark.dk)

Nøgleord

Finans Danmark

Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.

www.finansdanmark.dk

Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark

Finans Danmark bakker op om forslag, der styrker adgangen til boligfinansiering7.11.2025 06:53:50 CET | Pressemeddelelse

Regeringen lægger op til at gøre det lettere for boligkøbere uden for vækstområderne at købe deres egen bolig. Det skal ske ved at lempe kravene til udbetaling og gældsfaktor og samtidig lade bankernes lokalkendskab fylde mere i kreditvurderingen. Forslaget møder ros fra Finans Danmark, der ser forslaget som et vigtigt skridt mod at gøre boligmarkedet mere tilgængeligt.

Finans Danmarks kommentar til regeringens boligudspil: Gode initiativer, der har fokus på flere boliger og øget fleksibilitet i kreditvurderingen5.11.2025 09:23:10 CET | Pressemeddelelse

Finans Danmark roser regeringen for at komme med en række balancerede forslag, som både har øje for behovet for flere boliger og samtidig øger fleksibiliteten i kreditvurderingen særligt i forhold til adgang til boligmarkedet for førstegangskøbere. Finans Danmark har tidligere foreslået lignende initiativer.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye