OK25: Forhandlingerne skudt i gang på VVS-området
23.1.2025 12:32:52 CET | TEKNIQ | Pressemeddelelse
Overenskomstforhandlingerne mellem TEKNIQ, Blik- og Rørarbejderforbundet og Dansk Metal er i dag skudt i gang. Det sker på et baggrundstæppe af globale usikkerheder, som kan få betydelige konsekvenser for erhvervslivet, pointerer TEKNIQ, mens Blik- og Rørarbejderforbundet og Dansk Metal fremhæver, at dansk økonomi og økonomien i VVS-branchen er i verdensklasse og er i stand til at modstå eventuelle kriser.

De første officielle forhandlinger er i dag skudt i gang mellem TEKNIQ på arbejdsgiversiden og Blik- og Rørarbejderforbundet og Dansk Metal på lønmodtagersiden på vejen mod en ny overenskomst på VVS-området.
- Vi tager hul på forhandlingerne i lyset af stor global usikkerhed om fremtiden, hvor frygten for toldmure og bureaukrati kan få store konsekvenser for erhvervslivet. Der er med andre ord en økonomisk usikkerhed, der lurer i horisonten. Vi er godt forberedte og klar til at arbejde for et forlig. Parterne er ikke enige om alt, men tilliden og respekten mellem os er stor, så jeg tror på, at vi får en rigtig god proces for forhandlingen, siger Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i TEKNIQ.
I 2023 forhandlede parterne i skyggen af en kraftig inflation og afskaffelsen af Store Bededag. Det er ikke situationen i dag, men ønsket om robusthed står fortsat højt på opgavelisten hos virksomhederne.
Blik- og Rørarbejderforbundet og Dansk Metal ser også frem til at gå ind i forhandlingerne om den kommende overenskomst. Forbundene ser positivt på de seneste års udvikling i branchen, hvor beskæftigelsen er høj, ledigheden lav og hvor de fleste af virksomhederne har overskud.
- Dansk økonomi er i verdensklasse. Det gør sig også gældende i VVS-branchen, blandt andet i form af overskud i langt størstedelen af virksomhederne og langt færre konkurser på TEKNIQs område. Det viser TEKNIQs egne tal også. Vi mener selvfølgelig, at virksomhedernes sunde økonomi skal afspejle sig i en ny overenskomst. Selvom vi og TEKNIQ ikke ser ens på alt, så arbejder vi selvfølgelig henimod en overenskomst, som begge parter kan se sig selv i, og som medlemmerne vil stemme ja til, siger Henrik W. Petersen, forbundsformand i Blik- og Rørarbejderforbundet.
Og det kan lykkes, viser historien. Ved de seneste overenskomstforhandlinger i 2023 stemte hele 82,3 procent af VVS’erne ja til overenskomstaftalen.
Yderligere information, kontakt:
Michael Degn, presseansvarlig i TEKNIQ: 77424227 / mdc@tekniq.dk
Maja Skov Vang, journalist i Blik- og Rørarbejderforbundet: 51530851 / msv@blikroer.dk
Nøgleord
Kontakter
Michael DegnPresseansvarlig
Tlf:77424227mdc@tekniq.dkOm TEKNIQ
Erhvervsorganisationen TEKNIQ repræsenterer det tekniske erhvervsliv, der er drivkraften i den bæredygtige og digitale vækst i Danmark. Virksomhederne beskæftiger cirka 55.000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
Organisationer: Formueskatten er en regning til dem, der skaber job og vækst12.3.2026 06:10:00 CET | Pressemeddelelse
Formueskatten sender regningen til familieejede virksomheder, der har deres livsværk bundet i mursten, inventar og udstyr. Erhvervsorganisationen TEKNIQ og brancheorganisationen HORESTA advarer nu om konsekvenserne.
TEKNIQ: Mindre bøvl og lavere skat giver plads til vækst10.3.2026 12:39:55 CET | Pressemeddelelse
Venstre viser med nyt udspil den nødvendige vilje til mere digitalisering, skattelettelser og et opgør med bøvl for virksomheder, som samlet set vil sikre fremdrift, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Løsningen er flere kolleger, ikke lavere pensionsalder10.3.2026 06:15:00 CET | Pressemeddelelse
Virksomheder i det tekniske erhvervsliv mangler kolleger. Men mens politikerne diskuterer tidligere tilbagetrækning, arbejder medarbejderne i erhvervslivet allerede markant mere end gennemsnittet.
TEKNIQ: Lige muligheder begynder i garderoben6.3.2026 06:15:00 CET | Pressemeddelelse
Nyt fokus på for store sikkerhedssko og arbejdstøj, der ikke passer, skal skabe bedre trivsel og holde talenter i de tekniske fag.
TEKNIQ: S gentager fortidens pensionsfejl5.3.2026 13:25:16 CET | Pressemeddelelse
Socialdemokratiets pensionsudspil risikerer at fastlåse arbejdsmarkedet i en tid, hvor danskerne lever længere og er friske til at bidrage. Der er brug for mere fleksibilitet i arbejdslivet i stedet for en gentagelse af historiske fejltrin, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum