Organisationer: Mere inklusion og diversitet er vejen frem
14.1.2025 08:25:00 CET | TEKNIQ | Pressemeddelelse
Både uddannelsesinstitutioner og arbejdsmarkedets parter skal i højere grad være gearet til at rumme sårbare unge og medarbejdere med minoritetsbaggrund. Sådan lyder den fælles målsætning fra TEKNIQ, Dansk El-Forbund og Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier.

Alle gode kræfter skal i spil på fremtidens arbejdsmarked, hvor der i stigende grad bliver brug for dygtige faglærte. Det stiller krav til både uddannelsesinstitutioner, arbejdsgivere og medarbejdere for at skabe de rigtige rammer til at forløse det potentiale.
Sådan lyder det nu fra TEKNIQ, Dansk El-Forbund og Danske Erhvervsskoler- og Gymnasier, der har en fælles målsætning om, at flest mulige skal kunne se sig selv tage en erhvervsuddannelse.
- Hvis vi vil sikre den bæredygtige og digitale omstilling, skal vi tiltrække de dygtigste – uanset hvem de er. Det er et fælles samfundsansvar at skabe rammer, hvor alle kan trives og se sig selv tage en teknisk erhvervsuddannelse. Derfor er jeg glad for, at TEKNIQ, DEF og DEG nu finder en vej frem i fællesskab, som andre forhåbentlig kan blive inspireret af, siger Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ, der organiserer virksomhederne i det tekniske erhvervsliv.
- Som fagforening ved vi, at der er brug for flere i el-branchen, og samtidig håber vi, at mere mangfoldighed også kan give flere et spændende arbejdsliv. Det kræver noget af både arbejdsgiverne og kollegerne, når der skal blive plads til personer, som ikke en-til-en ligner de fleste af dem, der er i el-branchen i dag. Vores fælles undersøgelse viser, at det ikke kommer af sig selv, så jeg ser frem til, at de kommende overenskomstforhandlinger kan munde ud i nye initiativer til gavn for en mere mangfoldig el-branche, siger Benny Yssing, forbundsformand i DEF.
- Diversitet handler om at bringe en mangfoldighed af kompetencer i spil, som både skoler og virksomheder vinder på. Vores erfaring viser, at det kræver kulturforandringer og en fælles indsats, når vi skal give plads til dem, der bryder med de traditionelle rammer. Derfor skal vi fortsætte samarbejdet om at styrke trivsel, mindske frafald og skabe en mere mangfoldig el-branche, til gavn for virksomhederne, medarbejderne, og naturligvis også lærlingene, siger Allan Kortnum, formand for Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier – Lederne.
Siden 2013 er antallet af ansøgere til specialpædagogisk støtte på erhvervsuddannelserne steget fra 13.900 til 32.500 i 2022, hvilket svarer til en stigning på 134 procent.
Og selvom antallet af kvinder på elektrikeruddannelsen er steget de senere år, udgør de stadig kun tre procent, viser de officielle statistikker fra Børne- og Undervisningsministeriet.
Yderlig information, kontakt:
Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ: 51 30 95 37 / msb@tekniq.dk
Benny Yssing, forbundsformand i Dansk El-Forbund: 20 24 03 53 / bys@def.dk
Allan Kortnum, formand for Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier – Lederne: 25 42 45 01 / alk@herningsholm.dk
Kontakter
Michael DegnPresseansvarlig
Tlf:77424227mdc@tekniq.dkBilleder
Om TEKNIQ
Erhvervsorganisationen TEKNIQ repræsenterer det tekniske erhvervsliv, der er drivkraften i den bæredygtige og digitale vækst i Danmark. Virksomhederne beskæftiger cirka 55.000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
TEKNIQ: PISA-chok kræver politisk handling10.9.2026 15:05:39 CEST | Pressemeddelelse
De historisk dårlige PISA-resultater viser, at der er behov for politisk handling, da faldende faglighed blandt unge kan få konsekvenser langt ud over folkeskolen, advarer erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Nye tal: Materialepriserne på el stikker af8.9.2026 08:31:38 CEST | Pressemeddelelse
Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at priserne på elmaterialer nu ligger på rekordhøjt niveau. Tårnhøje kobberpriser på verdensmarkedet, gør det dyrere at renovere og bygge nyt i Danmark, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Ny analyse: Usikkerhed bremser massiv dansk eksportvækst i USA4.9.2026 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
USA fylder mere end nogensinde i dansk eksport, men væksten har tabt tempo, og usikkerheden skaber en ny virkelighed for erhvervslivet, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Ny motorvej til flere internationale kolleger3.9.2026 14:10:22 CEST | Pressemeddelelse
Vedtagelsen af den nye certificeringsordning gør op med bureaukrati og ventetid, så virksomhederne hurtigere kan tiltrække de nødvendige internationale kolleger til den grønne omstilling, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Stærk dansk økonomi skal veksles til grøn og sikker fremtid27.8.2026 13:07:54 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens nye økonomiske redegørelse viser dansk økonomi i topform med høj beskæftigelse og solid vækst. Det giver et godt afsæt til at styrke virksomheder og sikkerhed, mener erhvervsorganisationen TEKNIQ.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

