Organisationer: Mere inklusion og diversitet er vejen frem
Både uddannelsesinstitutioner og arbejdsmarkedets parter skal i højere grad være gearet til at rumme sårbare unge og medarbejdere med minoritetsbaggrund. Sådan lyder den fælles målsætning fra TEKNIQ, Dansk El-Forbund og Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier.

Alle gode kræfter skal i spil på fremtidens arbejdsmarked, hvor der i stigende grad bliver brug for dygtige faglærte. Det stiller krav til både uddannelsesinstitutioner, arbejdsgivere og medarbejdere for at skabe de rigtige rammer til at forløse det potentiale.
Sådan lyder det nu fra TEKNIQ, Dansk El-Forbund og Danske Erhvervsskoler- og Gymnasier, der har en fælles målsætning om, at flest mulige skal kunne se sig selv tage en erhvervsuddannelse.
- Hvis vi vil sikre den bæredygtige og digitale omstilling, skal vi tiltrække de dygtigste – uanset hvem de er. Det er et fælles samfundsansvar at skabe rammer, hvor alle kan trives og se sig selv tage en teknisk erhvervsuddannelse. Derfor er jeg glad for, at TEKNIQ, DEF og DEG nu finder en vej frem i fællesskab, som andre forhåbentlig kan blive inspireret af, siger Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ, der organiserer virksomhederne i det tekniske erhvervsliv.
- Som fagforening ved vi, at der er brug for flere i el-branchen, og samtidig håber vi, at mere mangfoldighed også kan give flere et spændende arbejdsliv. Det kræver noget af både arbejdsgiverne og kollegerne, når der skal blive plads til personer, som ikke en-til-en ligner de fleste af dem, der er i el-branchen i dag. Vores fælles undersøgelse viser, at det ikke kommer af sig selv, så jeg ser frem til, at de kommende overenskomstforhandlinger kan munde ud i nye initiativer til gavn for en mere mangfoldig el-branche, siger Benny Yssing, forbundsformand i DEF.
- Diversitet handler om at bringe en mangfoldighed af kompetencer i spil, som både skoler og virksomheder vinder på. Vores erfaring viser, at det kræver kulturforandringer og en fælles indsats, når vi skal give plads til dem, der bryder med de traditionelle rammer. Derfor skal vi fortsætte samarbejdet om at styrke trivsel, mindske frafald og skabe en mere mangfoldig el-branche, til gavn for virksomhederne, medarbejderne, og naturligvis også lærlingene, siger Allan Kortnum, formand for Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier – Lederne.
Siden 2013 er antallet af ansøgere til specialpædagogisk støtte på erhvervsuddannelserne steget fra 13.900 til 32.500 i 2022, hvilket svarer til en stigning på 134 procent.
Og selvom antallet af kvinder på elektrikeruddannelsen er steget de senere år, udgør de stadig kun tre procent, viser de officielle statistikker fra Børne- og Undervisningsministeriet.
Yderlig information, kontakt:
Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ: 51 30 95 37 / msb@tekniq.dk
Benny Yssing, forbundsformand i Dansk El-Forbund: 20 24 03 53 / bys@def.dk
Allan Kortnum, formand for Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier – Lederne: 25 42 45 01 / alk@herningsholm.dk
Kontakter
Michael DegnPresseansvarlig
Tlf:77424227mdc@tekniq.dkBilleder
Om TEKNIQ
Erhvervsorganisationen TEKNIQ repræsenterer det tekniske erhvervsliv, der er drivkraften i den bæredygtige og digitale vækst i Danmark. Virksomhederne beskæftiger cirka 55.000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
TEKNIQ: Ny aftale er et nybrud for fremtidens faglærte6.5.2025 20:57:13 CEST | Pressemeddelelse
Den nye politiske aftale om erhvervsuddannelserne er et hårdt tiltrængt kvalitetsløft, der vil komme både lærlinge og virksomheder til gavn, mener erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Varmepumpesalget fordoblet på et år – men langt fra rekordniveau28.4.2025 11:14:09 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne er kommet ud af skyggerne fra energikrisen og for alvor begyndt at skrotte deres gamle olie- og gasfyr til fordel for varmepumper igen. Det er godt for den bæredygtige opvarmning, men der skal meget mere til for at komme i mål med den grønne omstilling, mener erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Lav efterspørgsel i metalindustrien24.4.2025 09:35:11 CEST | Pressemeddelelse
Særligt metalindustrien er ramt af en tendens med færre ordrer og mindre mangel på medarbejdere, viser tal fra Danmarks Statistik. Det er en træls udvikling for både virksomheder og samfund, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Grønt gearskifte i erhvervslivet: Flere vælger elvarebiler16.4.2025 07:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af elvarebiler i Danmark er steget markant det seneste år – erhvervsorganisationen TEKNIQ roser det grønne valg, men advarer mod stopklodser.
TEKNIQ: Nødvendigt opgør med jobcenterregimet9.4.2025 12:37:42 CEST | Pressemeddelelse
Den nye aftale på beskæftigelsesområdet er et vigtigt skridt mod et system, der sætter mennesker før proces. Ifølge erhvervsorganisationen TEKNIQ er tiden inde til at rydde op og give både borgere og virksomheder en mere enkel og meningsfuld indsats.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum