Vildt vejr og klimaskader rammer hver fjerde sommerhusejer
7.1.2025 10:02:05 CET | Forsikring & Pension | Pressemeddelelse
Næsten hver fjerde sommerhusejer har inden for de seneste fem år oplevet at få skader på sit sommerhus som følge af voldsomt vejr. Det viser nye tal fra F&P – forsikrings- og pensionsbranchen, der opfordrer til massiv investering i klimasikring.

24 procent af de danske sommerhusejere har inden for de seneste fem år oplevet, at det vilde vejr har forårsaget skader på deres sommerhus. Det viser en ny undersøgelse foretaget af Epinion for F&P – forsikrings- og pensionsbranchen.
- Sommerhusejerne er en slags klimaforandringernes kanariefugl i minen. Mange sommerhuse ligger ved vandet, så de mærker ændringerne før mange husejere. Der er desværre ingen tvivl om, at flere og flere husejere også går klimaskader i møde, siger Pia Holm Steffensen, underdirektør, F&P.
Heldigvis er sommerhusejerne også blevet langt mere tilbøjelige til at klimasikre deres huse: 27 procent af sommerhusejerne har inden for de seneste fem år foretaget forskellige former for klimasikring på huset for at forebygge vejrskader. Det samme gælder kun for syv procent af ejere af helårsboliger.
- Sommerhusejere har fået de seneste par års voldsomme vejr med stormfloder og skybrud at føle med smadrede huse og ødelagte værdier til følge. Så de sikrer sig nu, og det skal resten af Danmark også, siger Pia Holm Steffensen.
Når det handler om vand og nedbør, er det især skybrud og højtstående grundvand, som bekymrer henholdsvis 49 og 41 procent af sommerhusejerne, mens hver fjerde frygter stormflod. Boligejere frygter generelt mindre for vandskader og oversvømmelse af deres helårsbolig: Mens 37 procent frygter skybrud, gælder det, at 27 procent er bekymrede for højtstående grundvand og 13 procent for stormflod.
Og hos F&P forstår man bekymringerne.
- Klimaforandringerne vil tage til de kommende år, og det samme vil skaderne, hvis ikke vi klimasikrer Danmark. De seneste år har de kedelige vejrrekorder stået i kø, og vandet trænger sig på ovenfra, fra siden og nedefra i tusindvis af boliger over hele Danmark, så vi skal i gang med at klimasikre nu, siger Pia Holm Steffensen.
F&P lancerede tidligere på måneden en ny rapport fra DTU, der viser, at Danmark står overfor skader på over 400 mia. kr. de kommende 100 år, hvis ikke vi investerer massivt i klimatilpasning. Med baggrund i rapporten peger F&P på, at der nu og de kommende mange år bør afsættes 5 mia. kr. om året til investeringer i klimatilpasning.
- Klimasikring er en samfundsopgave som ingen kommune eller borger kan løfte alene. Så vi opfordrer indtrængende regeringen og Folketinget til at investere massivt i klimasikring af Danmark, og det haster. Branchen er klar til at bidrage med forslag, dialog og samarbejde, siger Pia Holm Steffensen.
Kontakter
Birgitte HougaardPresserådgiver
Tlf:41 91 91 19bho@fogp.dkF&P Pressetelefon
Du kan ikke sende sms til pressetelefonen
Vedhæftede filer
F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Danmark rykker op på andenpladsen blandt verdens pensionssystemer20.10.2026 07:09:28 CEST | Pressemeddelelse
Det danske pensionssystem rykker en plads frem og indtager nu andenpladsen i den årlige internationale sammenligning af pensionssystemer. Samtidig ligger Danmark helt i top, når det gælder systemets langsigtede bæredygtighed. Det viser årets Marsh CFA Institute Global Pension Index 2026.
Danskernes arbejdsliv udfordrer myten om overopsparing19.10.2026 09:21:32 CEST | Pressemeddelelse
Et arbejdsliv består sjældent af ubrudte fuldtidsjob og stabile pensionsindbetalinger. Når perioder uden beskæftigelse, deltid og manglende eller lave pensionsindbetalinger regnes med, svarer et arbejdsliv på 42 år i gennemsnit kun til 27 års fuldtidsarbejde med mindst 12 pct. i pensionsbidrag. Det viser nye tal fra F&P.
Flere danskere mister arbejdsevnen – både nedslidning blandt seniorer og psykiske problemer blandt unge presser arbejdsmarkedet10.10.2026 07:58:56 CEST | Pressemeddelelse
89.000 danskere modtager i dag erstatning for tab af erhvervsevne gennem deres pensionsordning. Det er 27 pct. flere på fire år. Udviklingen drives især af fysisk nedslidning blandt seniorer, mens en stigende gruppe unge mister arbejdsevnen på grund af psykiske lidelser, viser ny undersøgelse.
Finanslovsforslaget tager vigtige skridt for både vækst, klimatilpasning og forebyggelse9.10.2026 08:28:39 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens forslag til finanslov for 2027 indeholder flere positive initiativer, som kan styrke både Danmarks modstandsdygtighed og konkurrencekraft. F&P glæder sig særligt over fokus på klimatilpasning og en styrket forebyggelsesindsats
Ny model for kystsikring er god for balance mellem land og by – men den store plan mangler8.10.2026 11:17:52 CEST | Pressemeddelelse
Flere penge, større hensyn til natur og et skel mellem helårs- og sommerhuse er blandt gode elementer i den nye aftale om kystsikring af Danmark. Sådan lyder det fra F&P – forsikring og pension, der dog også rejser et par bekymringspunkter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum