De 19 vildeste fakta om den danske svineproduktion
Hold nu op🤯 Danmark er ikke afhængig af den danske svineproduktion. Tværtimod

Jeg har samlet de 19 vildeste fakta om den danske svineproduktion i en ny opdateret version 👇
Det skriver Emil Nielsen, folketingskandidat for SF Nordsjælland/pressechef hos Danmarks Naturfredningsforening.
En miljø- og en dyrevelfærd katastrofe, som rummer en gigantisk risiko for folkesundheden.
Det er vildt, at vi som land accepterer en så skadelig form for fødevareproduktion, der bidrager så ufattelig lidt til økonomien.
Der er kun 7400 årsværk i selve svineproduktionen, hvor over halvdelen udgøres af underbetalt udenlandsk arbejdskraft fra Rumænien, Polen, Vietnam, Uganda mv.
Danmark vil blive et renere, sundere og mere velstående land, hvis den nuværende svineproduktion blev reduceret markant.
Hjælp gerne med at dele grafikken, så vi kan få flest mulige fakta ind i debatten.
Nøgleord
Kontakter
Emil NielsenSF Folketingskandidat
Tlf:31 19 32 46emil@dn.dkBilleder
Om Gylle.dk
Foreningen GYLLE.DK er en nonprofit, uafhængig sammenslutning, der udgiver et journalistisk nyhedsmedie med kritisk journalistik om natur, klima og landbrug. Mediet bringer nyheder, baggrundsartikler og analyser, der tilbyder engagerede borgere, beslutningstagere, lobbyister og andre indsigt med et præcist fokus på emner og årsagssammenhænge, der sjældent eller aldrig publiceres af traditionelle medier.
Publiceringen følger den amerikanske metode: "Tell the Facts, Name the Names".
Da agroproduktion beslaglægger 63 procent af det yndige land, undgås det næppe, at der af og til vil optræde indlæg, som beskæftiger sig med den omdiskuterede industri og dens stadig færre udøvere. Sådan er det bare!
GYLLE.dk anbefaler, at du abonnerer på bloggens RSS-feed, så du løbende orienteres om nye indlæg.
Velkommen til en verden af viden om alt det, der betyder noget for livet omkring os!
Følg pressemeddelelser fra Gylle.dk
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gylle.dk
Det tuder om natten8.2.2025 05:55:00 CET | Pressemeddelelse
”U-U-U - UUUUOOOOOOOH”. Med et vindue på klem i soveværelset kan mange i denne tid opleve at falde i søvn til natuglernes klangfulde tuden i de stille vinternætter. Forudsat man ikke bor for langt fra en ældre løvskov eller større park med gamle ege, helst nogle, der også er hule. Haver med store træer kan også gøre det. Anderledes sjældent er det at få lejlighed til at få øjenkontakt med en ugle
Har du klaget over Vurderingsstyrelsens afgørelse om din ejendoms status?7.2.2025 05:55:00 CET | Pressemeddelelse
Hvis ja - så send din sag til Frie Bønder – Levende Lands skatteudvalg - se adressen nedenfor
Borgerne kan sige nej til solceller men ikke til svin6.2.2025 05:55:00 CET | Pressemeddelelse
Borgernes og dermed de lokale folkevalgtes indflydelse på miljøet er vidt forskellig, når det f.eks. drejer om solceller og svin. Det viser to sager fra nabokommunerne Samsø og Syddjurs. Ja, man kan sige, at igen er det landbruget, der trækker det længste strå
Vildledende Coop-markedsføring af Alexandra-kartoflen som kontrolleret for sprøjtegift5.2.2025 05:55:00 CET | Pressemeddelelse
Superbrugsen praler med at holde stramt styr på sprøjtegiftene i deres frugt og grønt, men det ser ud til, at reklamerne ikke passer med virkeligheden. Faktisk bliver kartoflerne sprøjtet med en del kemi, som både kan øge risikoen for kræft og skade fostre, selvom deres plakat om stram pesticidkontrol siger noget andet
Den danske landmand er lillebitte i den store verden4.2.2025 05:55:00 CET | Pressemeddelelse
Reelt er det den barske kendsgerning, at dansk landbrug intet betyder i den store verdens madhusholdning. Dansk landbrugsproduktion har kun betydning for danske landmænd og for danskerne og deres natur, bortset fra når det gælder kompensation for minkskind og eksport af økoprodukter
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum