
Venstre svinger hammeren mod svineproducenterne – men er det gummihammeren?
27.12.2024 05:55:00 CET | Gylle.dk | Pressemeddelelse
TV2-dokumentaren "Hvem passer på grisene?" har virkelig fået politikernes opmærksomhed på Christiansborg. I lang tid har politikerne set igennem fingrene med, hvordan svineindustrien behandler dyrene, men nu siger både folk fra Venstre, der normalt støtter landbruget, og de danske dyrlæger, at nu skal der ske noget. Bliv her klogere på, hvad det egentlig betyder…

Venstres landbrugsordfører Erling Bonnesen lægger ikke fingrene imellem med kritik af de svineproducenter, hvis svin var med i den grumme TV2-dokumentar ”Hvem passer på grisene” 12. december 2024.
Erling Bonnesen, der ellers er en erklæret ven af dansk landbrug, har ikke lagt skjul på, at han langt fra er tilfreds med de forhold, han så i TV2’s dokumentar:
- Med de eksempler, som vi så i går (torsdag 12.12, red.), der vil jeg bare sige, at det er totalt uacceptabelt. Dem der ikke kan passe ordentligt på sine dyr, de skal ud af erhvervet.
I et interview med Landbrugsavisen.dk lyder det videre:
- De skal have hammeren, dem der ikke kan finde ud af det, siger Bonnesen.
Men så påpeger journalisten fra Landbrugsavisen.dk, at nogle af dem, der optræder som skurke i TV2-udsendelsen, er kæmpestore svineproducenter som f.eks. Danmarks største producent Martin Lund Madsen fra Vejen, der har fået en stribe bøder for svinemishandling.
Journalisten spørger så, om de store også skal smides ud af erhvervet?
- Jamen, der er det ved det, at går du ind og kigger i statistikkerne, så er det få procenter, der ikke tager sig ordentligt af tingene. Kigger du på, hvor mange grise, som det handler om, er det jo ikke en tredjedel af alle grise, det handler om. Det er nogle ganske få procenter.
- Det skal ikke være sådan, at få dårlige enkelteksempler, ødelægger det for alle. Jeg lagde da også mærke til i udsendelsen i går aftes, at der er andre landmænd, der siger det samme, og jeg har lagt mærke til, at erhvervet også selv har været ude at sige, at de ikke kan hjælpe dem, der ikke kan passe deres dyr ordentligt. De skal ud, siger Erling Bonnesen.
Hvor bogstaveligt man skal tage regeringspartiet Venstres melding om, at svineproducenter som Martin Lund Madsen skal smides ud af erhvervet, hvis de overtræder dyrevelfærdsreglerne, står dog uklart. Bonnesen fortsætter:
- Det er ikke en ny sanktion, som jeg er ved at indføre. Det er en klar politisk melding om, at man skal passe ordentligt på sine dyr. Vi vil ikke se sådan nogle eksempler. Jeg noterer mig dog også, at 97-98 procent af landmændene passer ordentligt på dem, siger han.
Han fortæller til landbrugsavisen.dk, at han heller ikke vil komme nærmere ind på, om sanktionerne for at overtræde reglerne skal skærpes. Det afviste fødevareminister Jacob Jensen også torsdag 12/12 at komme ind på over for TV2.
Rammerne skal passe til kontrollen – ikke omvendt
Dyrlægerne har det konkrete ansvar for hensynet til svinene ude i industrien, og deres brancheforening Den Danske Dyrlægeforening er bestemt ikke stolte af TV2-udsendelsen.
Brancheforeningen har udsendt en pressemeddelelse dagen efter den skelsættende TV2-dokumentar, hvor man kræver bedre ”rammer”. Læs selv, hvad det kan betyde:
”Dyrevelfærd er et emne, der berører os alle – både som politikere, forbrugere og som professionelle i veterinærsektoren. Efter udsendelsen af dokumentaren "Hvem passer på grisene?", er det vigtigt at understrege, at dyrlægerne i Fødevarestyrelsen står i en vanskelig position dels som dyrenes beskyttere og dels som kontrollanter.
De voldsomme billeder fra dokumentaren viser konsekvenserne af manglende plads og uhensigtsmæssige forhold, som skaber stress og aggression blandt grisene. Disse udfordringer kan ikke løses med symptombehandling. Det kræver varige ændringer i rammerne for griseproduktionen, hvis Danmark, som en af verdens største griseproducenter, skal kunne stå inde for forholdene i staldene.
Rammerne svigter
Embedsdyrlægerne i Fødevarestyrelsen står i en vanskelig position, dels som dyrenes beskyttere og dels som kontrollanter. Deres arbejde og virke fastsættes af de rammer og sanktionsmuligheder, der til tider kan virke begrænsende for deres evne til at handle hurtigt og effektivt ved overtrædelser af dyrevelfærdsreglerne. Sanktioneringsmuligheder som bøder er fraværende, og overtrædelser, der burde føre til klare konsekvenser, ender ofte som lange og ineffektive sagsforløb.
Der er brug for et system, der giver dyrlægerne de nødvendige redskaber til at handle. Dyrlægernes faglighed og vilje står ikke til diskussion – men uden politisk handling er de magtesløse.
Politisk handling er nødvendig
Den nylige aftale ”Sammen om dyrene” indeholder flere positive elementer, såsom øget kontrol og undersøgelse af strafskærpelser. Men intentionerne skal følges op af konkrete tiltag. Det kræver både ressourcer og vilje til at styrke dyrevelfærdskontrollen og sikre, at reglerne bliver overholdt.
Ansvaret herfor ligger hos politikere og myndigheder, som bør sikre bedre værktøjer og ressourcer til Fødevarestyrelsen, så dyrlægerne i kontrollen kan udføre deres vigtige arbejde for dyrevelfærden optimalt.”
Nøgleord
Kontakter
Kjeld HansenRedaktør
Tlf:26215326kjeld@baeredygtighed.dkBilleder



Links
Om Gylle.dk
Foreningen GYLLE.DK er en nonprofit, uafhængig sammenslutning, der udgiver et journalistisk nyhedsmedie med kritisk journalistik om natur, klima og landbrug. Mediet bringer nyheder, baggrundsartikler og analyser, der tilbyder engagerede borgere, beslutningstagere, lobbyister og andre indsigt med et præcist fokus på emner og årsagssammenhænge, der sjældent eller aldrig publiceres af traditionelle medier.
Publiceringen følger den amerikanske metode: "Tell the Facts, Name the Names".
Da agroproduktion beslaglægger 63 procent af det yndige land, undgås det næppe, at der af og til vil optræde indlæg, som beskæftiger sig med den omdiskuterede industri og dens stadig færre udøvere. Sådan er det bare!
GYLLE.dk anbefaler, at du abonnerer på bloggens RSS-feed, så du løbende orienteres om nye indlæg.
Velkommen til en verden af viden om alt det, der betyder noget for livet omkring os!
Følg pressemeddelelser fra Gylle.dk
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gylle.dk
Landbruget overholder hverken aftalerne om mindre kvælstof eller regelret brug af sprøjtegifte - eller beskyttelse af drikkevandet1.3.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hvad betyder det for den grønne trepart, at beskyttelsen drikkevandet er kuldsejlet? Den vigtigste del af aftalen handler om at gøre 140.000 hektar landbrugsjord til ny natur og plante skov på 250.000 hektar, men redder det drikkevandet? Hvis vi ikke har nået det mål til tiden, og der ikke er en plan B, vil det virkelig få folk til at miste troen på sådanne grønne aftaler - og på Landbrug & Fødevarer - i fremtiden
Foråret så sagte kommer28.2.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Overskriften er som mange vil vide titlen på præsten Kaj Munks erindringsbog; den har et strejf af ømhed, som let leder tanken hen på hans folkekære digt om den blå anemone
Danske svinekødsproducenter eksporterer bunker af resistente stafylokokker til den halve verden28.2.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Velkendt er det, at de mange millioner levende danske svin, der ruller over den danske grænse og ud i Europa, er bærere af de resistente CC398 MRSA-bakterier, men nye tal fra Statens Serum Institut viser, at de resistente bakterier også eksporteres til fjerne lande som Brasilien, Uganda og Vietnam, uden at sundhedsmyndighederne løfter en finger
Sig det med blomster, men hvor køber man buketter uden giftrester?27.2.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danmark opretholder nidkært et miljøværn for borgerne, når det gælder rester af ulovlige pesticider på fødevarer fra både EU og især fra lande udenfor fællesskabet, men hvor der gælder skrappe regler for giftrester på frugt og grønt, så er der frit slag, når det gælder arbejdsmiljøet for de blomsterhandlere, der håndterer afskårne blomster som roser fra Kenya og Etiopien eller prydplanter fra Malaysia og Filippinerne
Landmandens ansvar for din kræftsygdom er ikke længere til diskussion27.2.2025 05:55:00 CET | Pressemeddelelse
Med Danmarks topplacering som det værst kræftramte land i verden sættes der et stort spørgsmålstegn ved landbrugets udstrakte anvendelse af kraftige sprøjtegifte, der kan fremkalde kræftsygdomme. Myndighedernes godkendelser af disse midler tenderer en overtrædelse af menneskerettighedernes helt basale påbud, om statens pligt til at sikre borgerne gode fundamentale livsvilkår herunder retten til sundhed