Snart kan flyvende værktøjskasse vedligeholde danske elledninger
19.12.2024 09:13:25 CET | Syddansk Universitet | Pressemeddelelse
Med den grønne omstilling er der behov for et toptunet elnet. I et nyt projekt på Syddansk Universitet vil forskere og en række virksomheder udvikle IoT-sensor- og robotsystemer, der kan gøre vedligehold af højspændingsledninger nemmere, billigere og grønnere.

En flyvende værktøjskasse. Sådan beskriver professor Emad Samuel Malki Ebeid den robot, som han og hans kollegaer forventer at have klar om bare tre år.
I det nyopstartede projekt Robots4Green vil forskere fra SDU sammen med Aarhus Universitet, Develco, WeFly og Energinet udvikle nye teknologier til vedligehold af højspændingsledninger. Helt konkret er der tale om en række såkaldte IoT-sensorer, der kan holde øje med ledningernes tilstand og sende informationer direkte tilbage til Energinet, og så en flyvende robot, der kan reparere og udskifte dele på ledningerne.
Den flyvende robot kommer til at bestå dels af en drone, som kan flyve op til ledningerne, dels af en robot, som kan sættes af på ledningerne og arbejde på dem, inden dronen så igen henter den. Begge kommer til at veje maksimalt 10 kilo og vil formentlig være på størrelse med en flyttekasse.
Og der er mange gode grunde til at gå i gang med sådan et projekt, lyder det fra Emad Samuel Malki Ebeid.
- Mange af vores elledninger stammer tilbage fra 1970’erne, så der er mange små dele på dem, som trænger til at blive udskiftet. F.eks. vibrationsdæmpere, adskillere, fugleafledere og gamle sensorer. Energinets egen data anslår, at omkring 300.000 komponenter trænger til at blive skiftet, siger professoren.
Som det er i dag, bruger man helikoptere og kraner til at udføre arbejde på elledninger, men med den enorme vedligeholdelsesopgave, der venter forude, er det ikke nogen særlig god løsning.
- Med et robotsystem vil man kunne gøre det hurtigere, langt billigere og allervigtigst mere grønt, fordi man vil kunne køre robotterne ud til ledningerne i almindelige personbiler – endda i elbiler – hvor de store kraner i dag bliver kørt rundt med lastbiler, siger Emad Samuel Malki Ebeid.
- Og en anden væsentlig detalje: Med robotten vil man også kunne vedligeholde ledningerne uden at skulle slukke for strømmen.
Femdobling af elforbruget
Projektet er støttet af Energistyrelsens udviklingsfond (EUDP) med 16 millioner kroner, det har et samlet budget på 20 millioner og bliver et led i at gøre det danske elnet parat til den grønne omstilling.
Fordi antallet af elbiler stiger, huse opvarmes med varmepumper, og der skal bygges power-to-X-anlæg, regner Energinet med, at belastningen af nettet kommer til at femdobles frem mod 2050.
- For at gøre elnettet klar til den belastning, kan vi med fordel bruge robotteknologi til vedligehold, men også de nye smarte sensorer, som kan monitorere elledningerne i langt højere grad, og som robotterne også vil kunne installere, siger Emad Samuel Malki Ebeid.
Og professoren er overbevist om, at det er realistisk, at de kan have robotsystemet og sensorerne klar allerede om tre år.
Forskerne kommer nemlig til at trække på erfaringerne fra tidligere forskningsprojekter som Drones4Energy og Drones4Safety, hvor de – som de første nogensinde – udviklede droner, der kan lande på højspændingsledninger og lade deres batterier.
- Den største udfordring her er at operere i det spændingsfelt, som er omkring højspændingsledninger, uden at elektronikken går i stykker. Men det ved vi allerede, hvordan man gør, siger han.
- Så ja, jeg er meget optimistisk.
Kontakter
Emad Samuel Malki Ebeid
Professor, Det Tekniske Fakultet, SDU
+45 65 50 24 81
esme@sdu.dk
Sebastian Wittrock
Journalist, Det Tekniske Fakultet, SDU
+45 20 13 52 12
sewitt@tek.sdu.dk
Billeder
Links
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Jakob Grauslund bliver ny dekan for Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet17.3.2026 09:00:02 CET | Pressemeddelelse
Syddansk Universitet har ansat Jakob Grauslund som ny dekan for Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet. Han kommer fra en stilling som institutleder på Institut for Regional Sundhedsforskning på SDU og tiltræder som dekan den 1. juni 2026. Jakob Grauslund overtager posten efter professor Ole Skøtt, der går på pension efter 18 år som dekan.
SDU går frem i årets kvote 2-søgning16.3.2026 17:26:18 CET | Pressemeddelelse
Tallene for årets søgning til de videregående uddannelser via kvote 2 er nu offentliggjort. På Syddansk Universitet ses en stigning i antallet af ansøgninger for fjerde år i træk.
Ny teknologi fra SDU kan fjerne det hvide lag fra solcreme10.3.2026 12:49:35 CET | Pressemeddelelse
Forskere fra Syddansk Universitet arbejder på en ny type mineralsk solcreme, der reducerer det hvide lag på huden. Hvis solcreme bliver mere diskret at bruge, kan det få flere til at beskytte sig mod solens UV-stråler.
Højintens intervaltræning booster musklernes energifabrikker9.3.2026 09:07:03 CET | Pressemeddelelse
Et nyt studie fra Syddansk Universitet og Steno Diabetes Center Odense viser, at otte ugers højintens intervaltræning kan forbedre musklernes forudsætning for at levere energi.
Færre unge, flere ældre: På afgrundens rand?6.3.2026 13:41:43 CET | Pressemeddelelse
Syddansk Universitet sætter Danmarks demografiske dilemma under lup til et arrangement den 12. marts, hvor vi samler nogle af landets førende eksperter for at give historisk, økonomisk og politisk perspektiv på Danmarks demografiske fremtid.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

