Flere øer får nu hurtig bredbåndsforbindelse med støtte fra Bredbåndspuljen
93 projekter får i år tilskud til at etablere hurtigt bredbånd. Primært øer og landdistrikter får tilskud.
Bredbåndspuljen bidrager til, at der er adgang til hurtigt bredbånd i hele landet. I år har i alt 93 projekter fået tilsagn om tilskud fra puljens almindelige ordning. Blandt disse er projekter på Avernakø, Drejø og Langeland.
”Sjælland, Syddanmark eller Vendsyssel. Uanset, hvor vi bor, har vi brug for hurtigt internet. Det er simpelthen en forudsætning for, at vi som samfund kan få mest muligt ud af digitaliseringen. Jeg er derfor glad for, at endnu flere danskere på fx Avernakø, Drejø og Langeland nu kan se frem til at kunne navigere hurtigere og mere effektivt online”, siger digitaliseringsminister Caroline Stage.
Bredbåndspuljen er målrettet de adresser, der har sværest ved at få bredbånd på kommercielle vilkår.
Næsten 90 pct. af de adresser, der får tilskud, ligger i landzone
Fra årets bredbåndspulje uddeles 53,6 mio. kr. til 93 projekter, der omfatter i alt 1.135 adresser, hvoraf 1.021 ligger i landzone. Det gennemsnitlige tilskud pr. adresse er på ca. 47.200 kr. Det er højere end de tidligere år, hvilket er forventeligt, fordi adresserne ligger mere spredt og er blandt de allersværeste at nå.
Geografisk er der flest projekter (36) fra Region Midtjylland, som bliver tilgodeset med tilsagn – efterfulgt af Region Syddanmark (22). Det er dog i Region Syddanmark, at der er flest adresser, der får tilskud – 457 adresser, hvilket svarer til 40%. Blandt disse 457 adresser er 126 beliggende i Langelands Kommune, hvilket gør Langeland til den kommune med flest adresser, der får tilsagn om tilskud.
Region |
Antal adresser |
Samlet tilskud |
Tilskud pr. adresse |
Region Hovedstaden |
281 |
11.913.428,00 |
42.396,54 |
Region Midtjylland |
241 |
9.831.534,00 |
40.794,75 |
Region Nordjylland |
44 |
1.848.088,00 |
42.002,00 |
Region Sjælland |
112 |
6.603.718,00 |
58.961,77 |
Region Syddanmark |
457 |
23.436.562,73 |
51.283,51 |
I alt |
1.135 |
53.633.330,73 |
47.254,04 |
Fakta om Bredbåndspuljen
- Bredbåndspuljen er målrettet adresser (boliger, virksomheder og sommerhuse), der ikke har mulighed for at få en fast bredbåndsforbindelse med en hastighed på mindst 100 Mbit/s download. Adresserne må heller ikke kunne få adgang til mobilt bredbånd med en hastighed på mindst 600 Mbit/s.
- Som udgangspunkt kan adresser i byområder ikke modtage tilskud fra Bredbåndspuljen. Hvis en adresse ligger i et byområde med mindre end 2.000 indbyggere, kan den dog godt indgå i en ansøgning om tilskud.
- Der skal bidrages med en gennemsnitlig egenbetaling på mindst 2.000 kr. pr. adresse for at kunne søge tilskud fra Bredbåndspuljen. Den bredbåndsudbyder, som står for at etablere forbindelse til adressen, skal bidrage med mindst 10.000 kr. pr. adresse.
- For at søge tilskud fra den almindelige ordning skal flere adresser slå sig sammen om en ansøgning.
Kontakter
Camilla Severin MadsenPresserådgiver
Tlf:22466470csm@digmin.dkFølg pressemeddelelser fra Digitaliseringsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Digitaliseringsministeriet
Europæiske ministre støtter dansk erklæring om bedre beskyttelse af børn online10.10.2025 12:00:52 CEST | Pressemeddelelse
Ministre fra 27 europæiske lande har netop underskrevet erklæringen ’The Jutland Declaration’ om behovet for bedre beskyttelse af børn og unge online.
Regeringen: Børn og unge under 15 år skal ikke have sociale medier7.10.2025 12:52:11 CEST | Pressemeddelelse
Børn og unge under 15 år skal ikke være på sociale medier. Sådan lyder det i et nyt udspil, som digitaliseringsministeren præsenterer i dag. Med fem målsætninger vil regeringen skabe en tryggere barndom i en digital virkelighed.
Ny aftale skal sikre bedre brug af det digitale i skoler og fritidslivet6.10.2025 10:02:20 CEST | Pressemeddelelse
Forældre skal hjælpes til at lave kollektive aftaler om det digitale, og kommuner, skoler og fritidstilbud skal have særligt fokus på utilsigtede konsekvenser ved digitalisering. Det er blandt målsætningerne i en ny aftale mellem regeringen, KL og parterne på skoleområdet.
11 nye anbefalinger skal styrke børn og unges digitale liv25.9.2025 10:00:24 CEST | Pressemeddelelse
Flere muskler til at holde øje med techgiganterne, nye myndighedsvejledninger og bedre beskyttelse af digitalt udsatte børn og unge. Det er nogle af de anbefalinger, som ’Alliancen for et trygt og godt digitalt børne- og ungeliv’ i dag lancerer.
Ny aftale skal klæde forældre bedre på, når børn skal have deres første telefon19.9.2025 10:06:56 CEST | Pressemeddelelse
For at understøtte bedre beskyttelse af børn og unge på digitale enheder går en lang række aktører nu sammen om en ny aftale, der skal ruste forældre og børn, når en telefon til et barn eller ung skal købes. Fremover vil en gruppe teleselskaber og butikker nemlig hjælpe med at stille information og vejledning til alderssvarende digitale enheder og indstillinger til rådighed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum