Ny forskningsoversigt: AI kan understøtte læring – men ikke erstatte underviseren
Med lanceringen af Chat GPT i 2022 blev generativ AI allemandseje på rekordtid, og den nye teknologi er allerede i gang med at vende op og ned på vores uddannelser.
En ny forskningsoversigt fra DPU, Aarhus Universitet i e-bogsserien Pædagogisk indblik har gennemgået 141 internationale forskningsstudier fra årene 2018-2024 om brugen af Chat GPT og andre AI-chatbots på videregående uddannelser og giver indblik i både pædagogiske muligheder og udfordringer i den nye teknologi.

Kan maskinen erstatte mennesket?
Forskningsoversigten viser bl.a., at en stor del af forskningen på området har været optaget af, hvordan teknologien i form af bl.a. t-bots (teacherbots eller lærerrobotter) kan erstatte lærere og undervisere.
Men ifølge forfatterne bag den nye forskningsoversigt er det urealistisk - og heller ikke ønskværdigt - at tage menneskeunderviseren ud af ligningen.
Maja Hojer Bruun, lektor ved DPU, Aarhus Universitet siger:
”Menneskeunderviserens opgave er at ”forstyrre” de studerende. Hendes rolle er at bringe noget ind i læringssituationen, som de studerende ikke kendte til i forvejen, og at understøtte deres læreprocesser. I kraft af sin erfaring og sit personlige kendskab til dem kan hun improvisere og tilpasse undervisning og vejledning til den enkelte studerendes situation.”
Cathrine Hasse, professor ved DPU, Aarhus Universitet supplerer:
”I dialogen med Chat GPT bliver det hele overladt til den enkelte studerendes egne tanker og forestillinger om tingene, hvor den fælles, faglige kontekst er fraværende. Men hvis man kan udvikle de rigtige pædagogiske greb, kan teknologien til gengæld blive et rigtig godt og relevant supplement til lærere og undervisere.”
Pædagogisk forskning mangler
Forskningsoversigtens titel er ’Store sprogmodeller og AI-chatbots på videregående uddannelser’. Den giver et indblik i de muligheder og udfordringer, som brugen af generative AI-teknologier fører med sig, og den omhandler især de humanistiske og samfundsvidenskabelige videregående uddannelser.
Mange af pointerne og problemstillingerne er dog principielle og derfor relevante for hele uddannelsesområdet, forklarer Maja Hojer Bruun.
Forskningen i udvikling og brug af AI-chatbots har primært været drevet af datalogiske og tekniske interesser i, hvordan man fx kan optimere deres performance.
Maja Hojer Bruun siger:
”Det er stadig sparsomt med pædagogisk forskning i disse teknologier, der tager afsæt i, hvordan læring foregår, og hvordan undervisere og studerende faktisk arbejder. Og det er en udfordring, fordi teknologien breder sig med rivende hast i uddannelsessystemet. Der er brug for mere forskning i sammenhængen mellem generativ AI og læring og de pædagogiske muligheder og udforinger i at bruge den nye teknologi.”
Fakta
’Store sprogmodeller og AI-chatbots på videregående uddannelser’ er skrevet af Maja Hojer Bruun, Cathrine Hasse og Jakob Krause-Jensen, lektor ved DPU, Aarhus Universitet.
Det er den 26. forskningsoversigt i DPU, Aarhus Universitets e-bogsserie ’Pædagogisk indblik’.
Den henvender sig især til undervisere, undervisningsudviklere og beslutningstagere på de videregående uddannelser.
Forskningsoversigten behandler og diskuterer fem overordnede temaer i relation til brugen af store sprogmodeller og AI-chatbots:
- Perspektiver på læringsteori og pædagogiske processer
- Lærerbotter/teknologiske undervisningsassistenter i relation til formålet med uddannelse
- De studerendes erfaringer og engagement
- AI literacy, akademiske færdigheder og akademisk integritet
- Etik og ulighed
'Pædagogisk indblik’ udgives i samarbejde med Aarhus Universitetsforlag.
Kontakter
Maja Hojer Bruun, T: 21 24 27 30 - E: mhbruun@edu.au.dk
Cathrine Hasse, T: 23 23 36 31 - E: caha@edu.au.dk
Jakob Krause-Jensen, T: 41 59 94 15, E: jakj@edu.au.dk
Links
Om DPU
DPU (Danmarks institut for Pædagogik og Uddannelse) er et af de tre institutter ved Faculty of Arts, Aarhus Universitet.
DPU udgør Danmarks største universitetsmiljø for grundforskning og anvendt forskning inden for pædagogik og uddannelse.
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Arts
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Arts
Børn er ikke længere bange for de voksne, og det er en god ting28.10.2025 10:36:57 CET | Pressemeddelelse
Grethe Kragh-Müller er en af de væsentligste stemmer i Danmark, når det handler om små børns liv og udvikling. Igennem mere end 50 år har hun arbejdet med børn som psykolog, konsulent, underviser og forsker. De sidste 25 år som lektor ved DPU, Aarhus Universitet. Nu overgår hun til emerita og gør status over debatten og udviklingen på dagtilbudsområdet.
Samarbejde om job og uddannelse gør skolen virkelighedsnær for de ældste elever27.10.2025 11:01:29 CET | Pressemeddelelse
Mange elever i udskolingen kæmper med manglende motivation i undervisningen. En ny undersøgelse fra DPU, Aarhus Universitet og VIA University College viser, at motivationen stiger, når lærere og uddannelsesvejledere samarbejder om at inddrage virksomheder og arbejdspladser i undervisningen. Den kommende fagfornyelse af folkeskolen bør derfor sikre plads til dette samarbejde, anbefaler forskerne bag undersøgelsen.
Markus fra Vejle Tekniske Gymnasium vinder Ellehammerprisen for idéhistorisk projekt1.10.2025 10:27:41 CEST | Pressemeddelelse
Markus Bollerup Petersen fra Vejle Tekniske Gymnasium vinder årets Ellerhammerpris 2025. Prisen hædrer de bedste HTX-elever inden for idéhistorie og er indstiftet i et samarbejde mellem faget idéhistorie på Aarhus Universitet, det faglige miljø omkring gymnasiefaget og Ellehammerfonden.
Forskere fra Aarhus finder Europas ældste blå pigment i Tyskland29.9.2025 10:53:08 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt studie ledt af forskere fra Arts, Aarhus Universitet, har identificeret den tidligste kendte brug af blå pigment i Europa. Fundet kaster nyt lys over oprindelsen af kunst, kreativitet og kropsdekoration.
Teologi tager del i samfundsdebatten22.9.2025 08:29:24 CEST | Pressemeddelelse
Offentlighedsteologi er mere aktuelt end nogensinde. Med åbningsseminaret for Forskningsenheden for offentlighedsteologi og etik den 6. oktober sætter Aarhus Universitet fokus på, hvordan teologien kan bidrage til samtalen om samfundets store udfordringer – fra krig og klima til forsoning og fællesskab.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum