24 farlige produkter fundet i dette års test af fyrværkeri
Lavtflyvende raketter, brændende batterier og for høje knald. I Sikkerhedsstyrelsens årlige test af fyrværkeri var der så alvorlige fejl på 24 produkter, at de er blevet kategoriseret som farlige.

I 2024 har Sikkerhedsstyrelsen testet 76 forskellige stykker fyrværkeri. Det er fyrværkeri, som både skal på markedet til nytår, samt lagervarer fra 2023, som Sikkerhedsstyrelsen har fået anmeldelser på.
- Det er alt for mange fejl, som vi finder i vores kontroller. Det understreger endnu engang, hvor vigtigt det er, at der bliver udført kontrol og at forbrugerne bliver ved med at anmelde fyrværkeri med fejl, udtaler Nicoline Zederkof Jensen, kontorchef i Sikkerhedsstyrelsen.
Ud af de 76 testede produkter har 24 af dem haft så alvorlige funktionsfejl, at Sikkerhedsstyrelsen har givet påbud om tilbagetrækning. De farlige produkter kan ses på produkter.dk
Kontrol baseret på anmeldelser
Hvert år tester Sikkerhedsstyrelsen fyrværkeri, der skal på markedet til nytår. Formålet bag disse kontroller er at sikre, at det fyrværkeri, der kommer på markedet, lever op til de krav, der er stillet.
Sikkerhedsstyrelsen laver kontrol efter en risikobaseret overvågning. Produkterne er udvalgt på baggrund af erfaringer, indsigt i skadesstatistikker samt anmeldelser fra forbrugere.
- Vi bruger vores viden og erfaring til at kontrollere, der hvor risikoen er størst, men det er fabrikantens og importørens ansvar at det fyrværkeri der kommer på markedet overholder kravene om sikkerhed, for der kommer nye produkter hvert år, siger Nicoline Zederkof Jensen.
Husk at anmelde farligt fyrværkeri
Hvis man som forbruger oplever fejl i sit fyrværkeri, er det vigtigt, at det anmeldes til Sikkerhedsstyrelsen. Fyrværkeriet kan anmeldes på Produkter.dk, hvor man også kan sende billeder af fyrværkeriet og den mærkning, der er på fyrværkeriartiklerne.
- Der er så mange produkter på markedet, at det er umuligt at kontrollere hvert eneste af dem. Derfor opfordrer vi alle forbrugere til at anmelde et fejlende produkt. Det hjælper branchen og os med at give danskerne et mere sikkert nytår, tilføjer Nicoline Zederkof Jensen.
Hvordan foregår en test af fyrværkeri?
- Test af fyrværkeri foregår efter europæiske standarder for fyrværkeri.
- Der testes bl.a. for, at fyrværkeriet overholder disse krav:
- Lydstyrken må ikke overstige 120 dB på fyrværkeriets sikkerhedsafstand.
- Udslag fra raketter skal være i mindst 20 meters højde, og der må ikke være brændende nedfald i mindre end tre meters højde.
- Udslag fra batterier i kategori F2 skal være i mindst otte meters højde, og der må ikke være glødende nedfald uden for en otte meters sikkerhedsafstand. Batterier i kategori F3 har en sikkerhedsafstand på 15 meter.
- Batterier må ikke vælte, have vandret udskudte dele eller eksplodere.
- Batterier må højst brænde 120 sekunder, efter at de er skudt af.
Nøgleord
Kontaktoplysninger
Sikkerhedsstyrelsens pressevagt
Tlf.: 2238 4451
Mail: presse@sik.dk
Følg pressemeddelelser fra Sikkerhedsstyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sikkerhedsstyrelsen
Kampagne skal gøre det normalt at vise ID ved køb af alkohol, nikotin eller tobak7.7.2025 11:06:57 CEST | Pressemeddelelse
Sikkerhedsstyrelsen lancerer nu kampagnen ’Gør det let – Vis ID, når du handler’. Formålet er at sætte fokus på alderskontrol for unge. Med opbakning fra detailbranchen og andre interessenter er målet at styrke forståelsen for, at det er helt naturligt at skulle vise ID, når man handler alkohol, nikotin eller tobak.
Sikkerhedsstyrelsen går undercover på sociale medier for at stoppe ulovligt salg af lattergas30.6.2025 12:46:32 CEST | Pressemeddelelse
Fra i morgen får Sikkerhedsstyrelsen nye muligheder for at føre kontrol med salg af lattergas. Reglerne skal bremse brugen af lattergas som rusmiddel og forhindre ulovligt salg.
Produkter og tjenester skal være tilgængelige for flest mulige25.6.2025 09:25:36 CEST | Pressemeddelelse
Fremover bliver det lettere for forbrugere at anvende en række produkter og tjenester i hverdagen, også hvis man har en midlertidig eller permanent funktionsnedsættelse. Fra 28. juni 2025 er det et krav at leve op til EU's tilgængelighedsdirektiv og den danske tilgængelighedslov, og dermed kommer der nye krav til fx webshops, computere, betalingsterminaler og streamingtjenester. På nogle områder træder kravene i kraft straks, mens kravene skal anvendes på andre områder, efterhånden som der fx kommer nye udgaver af produkter i handelen.
Styrelser advarer: Ulovlige varer fra ferien eller nettet kan få alvorlige konsekvenser19.6.2025 09:24:45 CEST | Pressemeddelelse
Indførsel og bestilling af ulovlige nikotinprodukter kan føre til bøde, advarer Toldstyrelsen og Sikkerhedsstyrelsen op til sommerferien.
Hver fjerde butik på Bornholm solgte alkohol eller tobak til mindreårige på Folkemødets første dag13.6.2025 09:12:12 CEST | Pressemeddelelse
Flere butikker overholdt ikke reglerne om salg af alkohol, tobak eller nikotin torsdag under Folkemødet på Bornholm – Sikkerhedsstyrelsen har ført kontrol med unge kontrolkøbere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum