Ny aftale skal give bedre og mere rimelig fordeling af læger
Som opfølgning på sundhedsreformen har regeringen og Danske Regioner indgået en aftale, der allerede fra 1. januar 2025 skal være med til at styrke lægedækningen i de områder af Danmark, hvor behovet er størst.
Det nære sundhedsvæsen skal styrkes, og alle, uanset hvor de bor i Danmark, skal have adgang til en læge tæt på.
Det er et af de centrale mål i den politiske aftale om sundhedsreformen, som regeringen og et bredt flertal af Folketingets partier præsenterede den 15. november i år.
For at indfri målet, skal der de kommende år uddannes 1.500 flere læger, så der i 2035 vil være mindst 5.000 speciallæger i almen medicin. Og samtidig skal lægerne fordeles bedre og mere rimeligt, så de kommer derud, hvor der er flest syge og dårligst lægedækning.
Fra sommeren 2025 skal der derfor ske en overordnet fordeling af alment praktiserende læger og læger ansat i almenmedicinske tilbud ud fra en ny national fordelingsmodel, der tager udgangspunkt i borgernes behandlingsbehov.
Men allerede nu har indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde og Danske Regioner indgået en delaftale, der skal tilskynde flere læger til at søge stillinger i områder, hvor der er lægemangel.
Indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde siger:
- Vi skruer op for uddannelsen af speciallæger i almen medicin, så der på sigt vil komme flere praktiserende læger alle steder i hele landet. Det er der brug for. Men vi bliver også nødt til at sikre, at der de kommende år sker en bedre fordeling af praktiserende læger på tværs af landet, så også de danskere, der bor uden for de større byer har adgang til en læge tæt på.
- På den korte bane starter vi derfor nu med at gøre lægedækningen bedre de steder, hvor den i dag er suverænt dårligst, og hvor der er flest syge borgere. For vi skal have en bedre lægedækning, og alle skal have deres egen læge tæt på. Og selvom det ikke er løst i morgen, så er det vigtigt, at vi kommer hurtigt i gang, og aftalen med regionerne er et skridt på vejen mod at sikre en mere rimelig lægedækning, hvor der er flere læger de steder i Danmark, hvor behovet er størst.
Formand for Danske Regioner Anders Kühnau siger:
- Jeg er glad for, at vi med den nye aftale tager de første skridt mod en bedre lægedækning i de områder, hvor der er færrest læger, og hvor behovet er størst. Vi skal udvikle det nære sundhedsvæsen i alle dele af landet. Derfor er det også afgørende, at lægerne i fremtiden bliver bedre geografisk fordelt. Det betyder, at danskere bosat i yderområder får nemmere adgang og vil få flere faste læger i deres nærområde at vælge imellem. Og det er med til at sikre en mere lige adgang til almen praksis.
Aftalen træder i kraft 1. januar 2025 og skal sikre, at borgerne i de områder, hvor der er flest syge og dårligst lægedækning, får nemmere adgang til speciallæger i almen medicin – enten i egen praksis eller f.eks. på en regionsklinik.
Konkret betyder aftalen, at der kun kan etableres nye lægepraksis i de områder, der har den dårligste lægedækning i det næste halve år. I praksis vil det sige 17 kommuner i Nordjylland, Vestsjælland, Lolland-Falster og Møn.
Ledige lægekapaciteter, der allerede er planlagt udmøntet eller overdraget til regionerne, vil imidlertid ikke blive berørt. Det betyder fx, at hvis en praktiserende læge går på pension i 1. halvår af 2025 og overdrager sin praksis til regionen, så vil regionen kunne finde en ny læge til at drive klinikken.
Derudover skal bl.a. universitetssygehuse i de store byer i en periode på to år ikke kunne ansætte flere speciallæger i almen medicin, hvis det modvirker ambitionen om at få flere læger ud i det nære sundhedsvæsen.
Fakta om den nye aftale om bedre lægedækning
Konkret betyder aftalen, at der frem til 1. juli 2025 kan tilføjes nye lægekapaciteter i de områder, hvor behovet er allerstørst. Det gælder følgende kommuner:
- Vordingborg
- Lolland
- Guldborgsund
- Kalundborg
- Odsherred
- Lejre
- Holbæk
- Brønderslev
- Frederikshavn
- Hjørring
- Læsø
- Morsø
- Thisted
- Næstved
- Ringsted
- Sorø
- Slagelse
Når delaftalen udløber – efter den 1. juli 2025 – træder en ny national model om fordeling af såkaldte ydernumre i almen praksis i kraft. Herefter vil den overordnede fordeling af læger finde sted ud fra den nye model, der tager udgangspunkt i patienternes behandlingsbehov, og som fastsættes ved lov.
Derudover har regeringen og Danske Regioner aftalt, at der ikke skal ansættes flere speciallæger i almen medicin på sygehuse i Region Hovedstaden (dog fraset Bornholms Hospital) samt universitetshospitalerne i Aarhus, Aalborg, Odense og Sjælland i 2025 og 2026.
Om Danske Regioner
Danske Regioner er interesse- og arbejdsgiverorganisation for de fem regioner og har til opgave at yde en professionel betjening af Danske Regioners politiske ledelse.
Vi er den drivende kraft i udviklingen af sundhedsvæsenet, den førende stemme i den sundhedspolitiske debat, og vi arbejder for attraktive levevilkår og et godt miljø i alle dele af Danmark
Følg pressemeddelelser fra Danske Regioner
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Regioner
Prisen som Årets Sundhedsdebattør 2025 går til professor Bente Klarlund og musiker Johnny Hansen6.6.2025 12:39:54 CEST | Pressemeddelelse
Professor og læge Bente Klarlund og dansktop-musiker Johnny Hansen hædres med Danske Regioners pris Årets Sundhedsdebattør 2025. Makkerparret vinder prisen for deres bog ’Klarlund og Kandis på kur – forever’. I bogen kombinerer de forskning med praksisnære råd og skaber et folkeligt fællesskab om sundhed.
Lægedækningspuljen giver 20 millioner kroner til 20 projekter4.6.2025 07:01:37 CEST | Pressemeddelelse
Projekterne skal sikre flere læger i områder, hvor der mangler læger. Over 72% af midlerne går til projekter i Region Nordjylland og Region Sjælland, hvor lægemanglen er størst
Danske Regioner: Økonomiaftale giver stort løft til sundhedsvæsenet28.5.2025 14:43:07 CEST | Pressemeddelelse
Regionernes økonomiaftale for 2026 er på plads. Aftalen giver regionerne et driftsløft på 2,3 mia. kr. Med løftet kan regionerne fortsætte udviklingen og omstillingen af sundhedsvæsenet forud for sundhedsreformen, som træder i kraft ved udgangen af det kommende år.
Regionerne har stort efterslæb på vedligehold af hospitalsbygninger og udstyr27.5.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Efterslæbet på vedligehold af medicinsk udstyr, teknologi og hospitalsbygninger vokser hvert eneste år. Der er brug for at regeringen lægger et højt anlægsniveau ind i regionernes økonomiaftale for 2026.
Voksende udgifter til hospitalsmedicin kan trække tæppet væk under sundhedsvæsenet26.5.2025 12:41:00 CEST | Pressemeddelelse
Regionernes udgifter til hospitalsmedicin er på to år vokset med 900 mio. kr. Danske Regioner foreslår regeringen en model for risikodeling, der kan holde hånden under det regionale sundhedsvæsen, når udgifterne til hospitalsmedicin stiger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum