Sæsonen for influenza og RS-virus er nu startet
Smitten med influenza og RS-virus er stigende, viser tal fra Statens Serum Institut (SSI), som forventer, at smitten vil stige i de kommende uger.

I de seneste uger har Statens Serum Institut (SSI) registreret et stigende antal tilfælde af influenza og RS-virus. I sidste uge meldte SSI ud, at RS-virus sæsonen var i gang, og i denne uge er det influenza sæsonen, som starter.
Smitte med covid-19 er på niveau med de foregående uger, og antallet af mycoplasma-tilfælde er fortsat forhøjet.
“Vi kan se, at der er stigning i smitte med både influenza og RS-virus lige nu, hvilket passer godt for årstiden og ligner det, vi kender fra før covid-19 pandemien. Vi må forvente, at smitten stiger yderligere i de kommende uger,” siger overlæge og sektionsleder på SSI Bolette Søborg.
Vigtigt med overvågning
Forekomsten af smittede og indlagte med RS-virus er i denne uge på et middelniveau.
Erfaringer fra de tidligere sæsoner viser, at vi kan forvente mere udbredt smitte med RS-virus i løbet af de næste uger, forklarer Bolette Søborg.
Sygdom forårsaget af RS-virusinfektion rammer primært ældre og børn under 2 år.
“Det er vigtigt at overvåge forekomsten af RS-virus og informere sundhedsvæsnet, når der er tegn på stigende forekomst. Det giver lægerne og resten af sundhedsvæsenet mulighed for at forberede sig bedst muligt på sæsonen,” siger Bolette Søborg.
Stigning i influenza-tilfælde
Forekomsten af influenzavirus stiger også i denne uge og overstiger nu den grænse, der markerer starten på influenzasæsonen. Antallet af smittede er på middel niveau, mens antal af indlagte fortsat er på lavt niveau. Det er primært influenza af typen A, som cirkulerer.
”Erfaringer fra tidligere sæsoner viser, at når influenza af typen A cirkulerer, kan vi forvente smittede i alle aldersgrupper, mens det primært er den ældre del af befolkningen, der kan blive så syge af det, at det kræver indlæggelse,” siger Bolette Søborg. , der opfordrer alle i målgruppen til at lade sig vaccinere.
Vaccinetilslutningen blandt borgere, der er over 65 år, er lidt lavere i år, end den var sidste år. Sidste år lå dækningen på 77 procent for både influenza og covid, mens dækningen i denne sæson er på 74 procent for både influenza og covid.
”Vaccinerne er sikre og effektive, og der er tilbud om gratis vaccination mod influenza og covid-19 indtil d. 20. december for alle, der er fyldt 65 år eller af andre grunde er i særlig risiko for at blive alvorligt syge med influenza eller covid-19,” siger Bolette Søborg.
Man kan bestille tid til vaccination på vacciner.dk
Læs mere om vaccinationer og se, hvor du kan blive vaccineret på Sundhedsstyrelsenhjemmeside.
Du kan læse mere om overvågning af luftvejsinfektioner, herunder:
Overvågning af influenza, covid-19, RS-virus og andre luftvejssygdomme
Der er epidemi med mycoplasma-infektioner - også kendt som kold lungebetændelse
Om Statens Serum Institut
Statens Serum Institut (SSI) er et institut under Indenrigs- og Sundhedsministeriet. Vi forebygger og bekæmper infektionssygdomme og medfødte sygdomme gennem forskning, overvågning, diagnostik og rådgivning.
Vi stræber mod at være en internationalt førende forsknings- og beredskabsorganisation, der styrker menneskers og dyrs sundhed.
Vi er cirka 1.000 medarbejdere på SSI, og vi spænder vidt, hvad angår faggrupper. Vi beskæftiger blandt andet læger, dyrlæger, ingeniører, epidemiologer, statistikere, laboranter, og økonomer.
Følg pressemeddelelser fra Statens Serum Institut
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Statens Serum Institut
Ny undersøgelse: Mere end hver femte dansker har homofobiske holdninger12.7.2025 08:37:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny, stor national undersøgelse ledet af Statens Serum Institut (SSI) kortlægger for første gang omfanget og karakteren af homofobi i Danmark. Undersøgelsen viser blandt andet, at over 20 procent af danskerne har homofobiske holdninger.
Færre blev ramt af farlig lungebetændelse i 20243.7.2025 13:15:42 CEST | Pressemeddelelse
Smitten med legionærsygdom i Danmark faldt en smule sidste år, men knap 300 personer fik stadig den potentielt dødelige lungebetændelse. Statens Serum Institut advarer især sårbare ældre og personer med lungesygdom.
Nyt studie: Mors kost kan påvirke barnets risiko for diabetes2.7.2025 10:15:43 CEST | Pressemeddelelse
Dansk forskning viser, at en kost med inflammationsfremmende fødevarer under graviditeten kan øge risikoen for, at barnet udvikler type 1-diabetes.
Godt nyt for gravide: Infektioner påvirker ikke barnets intelligens26.6.2025 14:40:27 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt studie af over 270.000 danske børn finder ingen sammenhæng mellem almindelige infektioner under graviditeten og barnets kognitive evner.
Nyt studie om næsebakterier: Kan vi forebygge alvorlige infektioner?19.6.2025 12:56:55 CEST | Pressemeddelelse
Forskere fra Statens Serum Institut (SSI) afslører, hvordan bakterier i næsen opfører sig, og hvordan de kan hjælpe med at holde farlige infektioner med fx stafylokokker i skak. Det kan få betydning for fremtidens infektionsforebyggelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum